Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
24. 5. 2013 8:00

TOP 09: Schwarzenberg je kapota, Kalousek motor a kola

Kalouskova Topka se zatím lídrem na pravici nestala. Ale ODS pro to dělá, co může

Politika rok před volbami

Kampaň TOP 09

Názory Aktuálně.cz mapují situaci rok před parlamentními volbami 2014

KSČM: Ušetří za volební kampaň, má totiž Zemana

ČSSD: Mezi Dienstbierem a Rathem

ODS: Ze strany podnikatelů se stala strana kmotrů

Faktor Zeman třese politikou: Dinosaurus Zeman je politik na druhou. Rád si hraje

Kartel politických stran: Všichni dobří voliči, nástup. Manévry 2014 začínají

Vážení čtenáři, děkujeme vám za vaše názory a postřehy. Můžete nám psát také na [email protected] nebo na facebookovou stránku Názory Aktuálně.cz. Najdete nás také na Twitteru.

Co je dnes TOP 09? Stane se lídrem na pravici? Uspěl projekt Miroslava Kalouska z roku 2009?

Topka bodovala v minulých sněmovních volbách. Získala 16,7 procenta hlasů. Stala se vládní stranou, dokonce hlavní vládní stranou. Kalousek přehrál Petra Nečase na celé čáře, vzal si, co chtěl. Topka obsadila klíčová ministerstva. To, že ODS pustila finance, je věc naprosto neuvěřitelná. Reformy ve vládě řídí Kalousek. Nikoli Nečas. A další úspěch: prezidentská volba. Nikdo nečekal, že se Karel Schwarzenberg probojuje do finále, vyzve Miloše Zemana. Jeho 45 procent hlasů v druhém kole byla bomba.

Makropohled na Topku je jasný: úspěch. Ta strana jede čtyři roky jak šinkanzen. Přitom byla založena jako strana antipopulistická. A Kalousek se trefil do nálady pravicových, konzervativních voličů, kteří byli totálně otráveni ODS, slibotechnou. Antipopulistickou stranou TOP 09 v podstatě zůstala. Karel Schwarzenberg chtěl prosadit vyrovnání s komunisty okradenými církvemi. A prosadil. Za pomoci ODS, která se v této věci chovala také nepopulisticky. (Díky tomu, že Schwarzenberg, Nečas i Kalousek jsou katolíci; to hrálo klíčovou roli.)

Populistická je Topka jen výjimečně. Příklad: tato strana podivuhodně mlčela, když levice ovládla Ústav pro studium totalitních režimů. Měla tam totiž jednoho svého člověka, který se chtěl vrátit.

Poslední kousek TOP 09? Čerstvé dílo mága Kalouska? Konec koalice TOP 09 a ODS na pražském magistrátu. Topka se sociálními demokraty svrhla primátora Bohuslava Svobodu (ODS). Její mozek, její motor odstartoval předvolební kampaň. Chce, aby se topka stala místo modré strany lídrem na pravici. Zároveň zřejmě myslí na to, jak se po příštích sněmovních volbách udržet ve vládě.

Antizemanovská strana

Dnes je Topka také stranou antizemanovskou. Po prezidentské kampani jejího předsedy Karla Schwarzenberga to ani jinak nelze. Pro Kalouska není nijak těžké stranu vymezit, dát jí přesné kontury, hranice.

Podstata Topky? Je to strana dvou lidí, Kalouska a knížete. Předseda Karel Schwarzenberg funguje jako maskot, jako soška Buddhy pro buddhisty, k němu topkaři vzhlížejí, on je používán jako symbol, vlajka. Miroslav Kalousek dělá zbytek. Kníže fungoval v roce 2010, v boji o Hrad, který Topku velice zpopularizoval, a zřejmě bude mít stejnou roli v kampani pro příští volby v květnu 2014.

V kampani TOP 09 znovu využije obří oblibu ministra zahraničí především mezi studenty. Na konci května zahájí činnost Fórum Karla Schwarzenberga. Zřejmě naváže na šílenství jménem Volím Karla z prezidentské kampaně. Bude nám nabízet premiéra s čírem na hlavě? - Jisté je jedno, Kalousek bude v kampani opět lehce potlačen.

Malér číslo jedna, který Topku potkal, nese jméno Jaromír Drábek. Na ministerstvu práce po něm zbyla spoušť a trestní stíhání.
Malér číslo jedna, který Topku potkal, nese jméno Jaromír Drábek. Na ministerstvu práce po něm zbyla spoušť a trestní stíhání. | Foto: Jan Langer

Zdá se, že Topka stojí a padá s knížetem. Udělat z něj prezidenta ještě neznamenalo ho ztratit. Ale Kalouskovi se nepodařilo najít Schwarzenberga II ani III atd. Přitom sám nutně potřebuje jakýsi poklop, krytí, někoho, ke komu se vzhlíží, protože ke Kalouskovi se u nás nevzhlíží. Je trpěn, neboť ho chrání Karel.

Karel chrání Mirka

Ministr financí je spojen se špinavými armádními zakázkami. V letech 1993 - 1998 zastával post náměstka ministra obrany. Ve funkci měl na starosti finanční řízení resortu a armádní restrukturalizace, včetně řízení klíčových armádních zakázek: dodávky materiálu armádě, modernizace tanků T-72, štábní informační systém, temně proslavené padáky... Úzce byl a je spojen s bývalým zbrojařem Richardem Hávou. V poslední době se vehementně zastával z uplácení podezřelého, bývalého ministra obrany Martina Bartáka.

Barták byl odepsaný, ODS od něj dala ruce pryč, Kalousek však své lidi neopouští. To je jedna z vlastností, která imponuje Schwarzenbergovi a která Kalouskovi dlouhodobě pomáhá k úspěchu. Krom jiných schopností.

Kdyby Karel nechránil Mirka, jak by si Topka stála? Jistě ne tak dobře. Pozornost by se soustředila na Kalouska. Bylo by rázem zle. Protože za knížetem a ministrem financí je dosti pusto. Straně chybějí osobnosti. Karel Schwarzenberg je momentálně nenahraditelný.

Malér má jméno Drábek

Jak si TOP 09 vede ve vládě? Kníže je kvalitní ministr zahraničí. Mimochodem, Miloš Zeman to ví, proto se ho snaží různě zpochybnit. Odmítá podepsat Schwarzenbergem navržené velvyslance - kariérní diplomaty - a tvrdí, že na „zamini" nedělají ekonomickou diplomacii. Faktem však je, že ministerstvo orientuje českou zahraniční politiku v podstatě jediným možným, rozumným směrem: na EU a na USA. Obchodních atašé ministerstva průmyslu se zbavilo, protože - podle hlasů z MZV - nic nedělali.

Silný a tvrdý je i Kalousek coby ministr financí - pan Skrblík. Drží resorty zkrátka, pod krkem, nutí vládu šetřit. A dokonale, na 110 procent využívá nečekaných možností, které ministerstvo skýtá (míním jeho tajnou službu, Finančně analytický útvar MF, neboli FAÚ).

Pokud by politici měli politické hroby, na náhrobním kamenu Saši Vondry by stálo: Zde leží naděje ODS, kterou pohřbil Mirek Kalousek.
Pokud by politici měli politické hroby, na náhrobním kamenu Saši Vondry by stálo: Zde leží naděje ODS, kterou pohřbil Mirek Kalousek. | Foto: Vojtěch Marek

Za slušného politika a slušného ministra jistě můžeme považovat Leoše Hegera, který ve vládě vede zdravotnictví. Muž uměřený až něžný je zavalen svou agendou a na politiku nemá čas. V klidu dokázal vyřešit stávku lékařů a to nebyl snadný úkol. Přitom platí, že zdravotnictví je nenasytná jáma lvová, ve které nikdo nemůže uspět.

Ministerstvo práce je katastrofa, ministerstvo kultury také. Maléry se topce nevyhnuly. Nejvíc se vážou na ministerstvo práce a sociálních věcí. Pohořel tam Jaromír Drábek. Jeho náměstek Vladimír Šiška byl v říjnu 2012 obviněn z podplácení. Drábek poté rezignoval. Neúspěšné byly jeho sKarty, další průšvih, který se táhne dodnes. Jako nepovedená vypadá i důchodová reforma - do jejího „záchranného" druhé pilíře se hlásí zoufale málo lidí. (Naposledy tam vstoupil premiér Petr Nečas, v úterý 21. května.)

Vendeta pro Sašu Vondru

Kalouskovi se ale neuvěřitelně daří jedna věc: maléry Topky padají na hlavu ODS. Ta vede vládu, lidé si chybné projekty spojují mnohem víc s Nečasem než s Kalouskem. Jako by lídr Topky uměl čarovat.

Umí se mstít. Když na ministerstvo obrany nastoupil Alexandr Vondra (ODS), mluvil o špíně, kterou tam objevil. Vyházel klíčové úředníky, některé zřejmě spojené s Kalouskem. Změnil systém armádních nákupů. A vykoledoval si zášť kolegy Kalouska. Ten použil informace FAÚ a Vondru bez skrupulí vyřídil. Kauzu ProMoPro rozpoutal přece ministr financí - a nutno dodat, že právem. Vondru do ní ale namáčel s velkou vehemencí (dnes vidíme, že bývalý ministr obrany policií nebyl z ničeho obviněn).

Vlasta Parkanová je stíhána policií za nákup letadel CASA. Miroslav Kalousek se jí tvrdě zastal proti všem. Své lidi umí podržet.
Vlasta Parkanová je stíhána policií za nákup letadel CASA. Miroslav Kalousek se jí tvrdě zastal proti všem. Své lidi umí podržet. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Díky FAÚ má Kalousek přístup k exkluzivním informacím, útvar může sledovat prakticky všechny finanční toky v zemi. Přitom ho nikdo nekontroluje, spadá jen a jen pod ministra financí. To je možné jen u nás.

Kalousek umí být ostrý jak žiletka. Fackuje lidi, když jsou na něj drzí. Jak už řečeno, tvrdě se zastává svých spolupracovníků. Předvedl to během úspěšné snahy policie, aby sněmovna vydala k trestnímu stíhání Vlastu Parkanovou (TOP 09), bývalou ministryni obrany (v té době KDU-ČSL, stejně jako Kalousek). Ministr financí napadl policii, žalobce, křičel, hájil Parkanovou, ukazoval, posudky svého resortu i vlády. Tohle zase umí málokdo - postavit se systému, jehož nedílnou součástí je po mnoho let.

Nezdařený lov osobností

TOP 09 stojí a padá s Kalouskem. Kalousek = TOP 09. A Kalousek dnes stojí a padá se Schwarzenbergem. Bez něj by strana ztratila mnoho příznivců. Kalousek se snaží najít další tváře, ale nedaří se mu. - Geniální je spojení se Starosty. Jsou to obvykle slušní lidé. Sympatický je kupříkladu Petr Gazdík, předseda hnutí Starostové a nezávislí, místostarosta obce Suchá Loz a předseda poslanců TOP 09 a Starostové. Ale nová silná osobnost chybí.

Měl se jí stát bývalý guvernér ČNB Zdeněk Tůma, lídr Topky v pražských volbách. Pohořel. Z introverta politickou hvězdu udělá jen omyl nebo zázrak.

Ovládají Topku kmotři, podobně jako mají do značné míry v moci ODS? Na stejné úrovni jistě ne. Známé je spojení Kalouska s Hávou. V posledních letech se mluví o jeho vazbě na Petra Kellnera. Ale v zásadě platí, že Kalousek není člověk, který by se někým nechal ovládat. To on chce ovládat druhé. Možná proto TOP 09 nemá s kmotry takový problém jako její modrá soupeřka na pravici.

Bývalý guvernér ČNB Zdeněk Tůma měl být jakýmsi dalším Schwarzenbergem Topky. Ale v Praze totálně pohořel.
Bývalý guvernér ČNB Zdeněk Tůma měl být jakýmsi dalším Schwarzenbergem Topky. Ale v Praze totálně pohořel. | Foto: MHMP

Lídrem na pravici Topka není

Budoucnost TOP 09? Antipopulistická Kalouskova strana má u nás šanci. Poslední dobou v průzkumech poráží ODS, ale jasným lídrem na pravici se zatím nestala. Body navíc získává spíš díky katastrofálnímu stavu modré strany. Kalousek je desetkrát výraznější než Nečas. Jeho minulost přikryl Schwarzenberg. Policie mu nikdy nic nedokázala (což však, jak víme, u nás mnoho neznamená).

Synergický efekt Kalousek-Schwarzenberg funguje výborně. Topka je strana, kterou jsou ochotni volit mladí lidé, vysokoškoláci. Ale fenomén Karel bude použit už potřetí za sebou. Počtvrté to nejspíš nepůjde. Ve volbách 2014 mu bude 76, o čtyři roky později 80... Topka si bude muset najít nový štít, idol, nového knížete.

Je Topka opravdu reformní stranou? Kdyby byla, vedla by nikoli finance, ale spravedlnost. Nebo vnitro. Protože základním malérem tohoto státu je nevynucování práva. O změnu v této oblasti se TOP 09 nesnaží.

Názory Aktuálně.cz

Názory - co vy na to?

Sledujte nás na:


 

Právě se děje

před 18 minutami

Veletrh Svět knihy se bude konat až v září

Největší český knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha byl již podruhé odložen. Nejprve se měl místo tradičního květnového termínu konat v červnu, nyní jej pořadatelé chystají na 23. až 26. září. Odklad oznámili v pondělí odpoledne.

"Dospěli jsme k momentu, kdy bychom museli začít s intenzivní komunikací, prodejem vstupenek a dalšími nevratnými kroky. Zároveň neexistují ani orientační informace o tom, jakými pravidly bychom se měli v červnu při organizaci podobné akce řídit," vysvětluje ředitel veletrhu Radovan Auer.

Zmiňuje také fakt, že zatímco v Česku se epidemická situace začíná zlepšovat, v okolních zemích je tomu naopak. "To nás do značné míry limituje při zvaní zahraničních hostů i vystavovatelů," doplňuje Auer. Zářijový termín by měl umožnit přivézt do Prahy zajímavé hosty. Čestným hostem letošního 26. ročníku má být Francie.

Další zprávy