Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
15. 10. 2014 14:30

Nekalouskovci kontra kalouskovci. TOP 09 se začíná rozpadat

Komentář Martina Fendrycha: V pražské topce panovalo delší dobu napětí. Primátor Hudeček odmítal zásahy místopředsedy Kalouska. A nakonec tato pražská tvář TOP 09 ze strany odešla. Pro pravici zlé.
Za všecko můžu já, měl na tričku Miroslav Kalousek. Za odchod Tomáše Hudečka z TOP 09 ale asi opravdu může.
Za všecko můžu já, měl na tričku Miroslav Kalousek. Za odchod Tomáše Hudečka z TOP 09 ale asi opravdu může. | Foto: Ludvík Hradilek

TOP 09 v komunálních volbách propadla. Získala jen necelých devět set mandátů. O více než šest set méně než před čtyřmi roky. A ve středu z ní vystoupil její lídr pražské kandidátky a dosavadní primátor Tomáš Hudeček. S ním skončil i náměstek primátora Jiří Vávra, který dosud vedl pražskou topku. Oba nabídli rezignaci na členství ve straně a vedení ji od obou jednomyslně, ochotně přijalo. Rozklad dnes nejsilnější pravicové strany pokračuje.

Jak může těsně po volbách ze strany vystoupit její klíčový lídr, její nejviditelnější volební tvář? Pražská organizace topky byla rozložena už dlouho. Hudeček se hádal s Vávrou, spory nastaly při sestavování kandidátky na magistrát hlavního města, „centrum“ (podle primátora to byl místopředseda a skutečný vůdce strany Miroslav Kalousek) do toho chtělo Hudečkovi mluvit.

V tu dobu údajně primátor dokonce zvažoval, že z topky odejde a založí si vlastní stranu, s níž potáhne do voleb. (Což byl zřejmě moment, kdy se setkal s Andrejem Babišem a, jak on teď stále opakuje, „zdvořile odmítl“ nabídku kandidovat jako lídr v Praze za hnutí ANO.) Náměstek primátora Vávra pak bývá naopak spojován s Kalouskem. Když spor zjednodušíme, šli nekalouskovci proti kalouskovcům. Kompromis nakonec tehdy vyjednal předseda Karel Schwarzenberg.

Už není v TOP 09.
Už není v TOP 09. | Foto: Ludvík Hradilek

Jenomže smír nekalouskovců s kalouskovci nenastal. Když se teď provalilo, že Jiří Vávra šel nedávno na oslavu narozenin, kam byl pozván i kmotr Tomáš Hrdlička, Hudeček spor vyhrotil: buď Vávra, nebo on. Není jasné, jak to s oslavou skutečně bylo. Jestli Vávra věděl, nebo nevěděl, že tam podnikatel Tomáš Hrdlička bude. Ale Hudeček tvrdě útočil: „Člověka, který se schází s kmotrem Hrdličkou na jeho narozeninové párty, nemůže mít ve svém středu žádná strana.“ Vávra ovšem tvrdil, že na žádnou Hrdličkovu oslavu nešel. „Byl jsem pozván na narozeninovou oslavu zastupitele Ivana Vinše a netušil jsem, jací budou další účastníci.“

Mladý politik s chutí je fuč

To je teď už jedno. Hudeček Vávru olepil vinětou „přítele kmotra“. Primátor je mladý a prudký. Zjevně má nikterak čerstvé problémy jak s Vávrou, tak s Kalouskem. A zjevně ven vybublalo něco, co nebylo v pořádku dlouhou dobu. Dařilo se to jen tutlat. Ukazuje se, že topka nedrží pohromadě zdaleka tak silně, jak by ráda navenek působila. A voličům není nic protivnějšího než rozhádaná partaj.

Pikantní na tom je, že Hudeček dosud představoval v topce jednoho z politiků nové generace - čerstvá síla, mladý muž s chutí pracovat (asi proto o něj Andrej Babiš stál, že). Dělal chyby, podle svého okolí je hodně prudký, ale čestný. Neváhá říkat věci natvrdo, napřímo. TOP 09 trpí nedostatkem silných osobností, dominuje v ní suverénně Miroslav Kalousek. A teď je tedy nedokonalý, ale nadějný a mladý politik fuč.

Otázkou je, jak topka uvnitř funguje. Kalousek neustále útočí na Andreje Babiše a na jeho ANO, že je „stranou vůdcovského typu“. V tom se zřejmě nemýlí. Babiš mu to ale vrací. I on tvrdí, že TOP 09 je stranou vůdcovského typu a vůdcem je Kalousek. Dost možná se ani Babiš nemýlí.

Spokojená může být druhá pravicová strana ODS. Její soupeřka na pravici se rozpadá, otírá se o kmotry, je pošpiněna. Spokojeno může být i hnutí ANO v Praze. Kalousek po volbách poněkud trapně opakovaně prohlašoval pražskou topku za „spoluvítěze“. (Co je spoluvítěz? Ten, kdo získal stejně mandátů. To se TOP 09 nepovedlo, získala o jedno křeslo v zastupitelstvu magistrátu méně.) Z pražského spoluvítěze je teď troska. Za Hudečkem pravděpodobně odejde více lidí.

Spokojen však může být i místopředseda Kalousek. S Hudečkem měl delší dobu potíže. Podle více informací se pražský primátor vzpíral, nechtěl „velkého Mirdu“ poslouchat. Dokonce se dlouho před volbami spekulovalo, že by místopředsedovi tak úplně nevadila porážka vzpurného primátora. To se tedy podařilo a navíc už Hudeček v TOP 09 nadále není členem. Pražská šlamastyka topky působí tak, že odchod Hudečka byl centrem strany přivítán s úlevou, že po něm přímo skočili. Čtyři dny po volbách. Sotva začalo vyjednávání o vedení magistrátu. Drsné.

Šel s kůží na trh. Šéfy strany to ani nenapadlo

Otázkou je, jak topka uvnitř funguje. Místopředseda Miroslav Kalousek neustále útočí na Andreje Babiše a na jeho ANO, že je to „strana vůdcovského typu“. V tom se zřejmě nemýlí. Babiš mu to ale vrací. I on tvrdí, že TOP 09 je stranou vůdcovského typu a vůdcem je Kalousek. Dost možná se ani Babiš nemýlí.

Pro pravicové voliče je smutné, že se toto tragikomické divadlo odehrává ještě před druhým kolem voleb do třetiny Senátu. Koalici STAN a TOP 09 do dalšího souboje postoupili jen čtyři kandidáti. Málo, maličko. Což je další neúspěch topky. Rozkol v Praze pak pozici kandidátů ještě zhoršuje a ohrožuje nejen topku, ale i kandidáty Starostů a nezávislých.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Primátor Tomáš Hudeček šel do souboje natvrdo, s tím, že dává svou pozici všanc (buď já, nebo Jiří Vávra). A taky to udělal. Končí. Odešel. Naopak ani předsedu Schwarzenberga, ani skutečného lídra TOP 09 Kalouska po ostudně prohraných volbách, po prohře „se stranou vůdcovského typu“, ani nenapadlo nabídnout rezignaci na své posty. Smutný obrázek poměrně čerstvé, pravicové, konzervativně laděné strany.

S primátorem z topky odchází i minulý volební lídr, dříve guvernér ČNB Zdeněk Tůma. Důvod vysvětlil takto: „Vzhledem k tomu, že jsem podporoval Tomáše Hudečka a vnímal jsem ho jako potenciálního lídra TOP 09 do budoucna, tak ho alespoň symbolicky podpořím i teď. Odcházím z TOP 09.“ Tůma dnes není nijak významný politik, ale má pověst slušného a neúplatného muže. Další silné minus pro TOP 09.

Podle posledních zpráv z topky odchází více pražských členů. Sešup. Sešup pod taktovkou Miroslava Kalouska. Vypadá to, že se „nevůdcovská topka“ začíná rozpadat.

___

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Hlasujte pro nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Svůj hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

před 56 minutami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy