Zdeněk Mihalco | Komentáře
26. 3. 2010 14:00

Topolánkovo adieu ODS pomůže, myslí si naši čtenáři

Ve volbách strana posílí, jinak je ovšem v rozkladu, myslí si řada čtenářů

Odchod Mirka Topolánka z čela kandidátky ODS by mohl straně pomoci ve volbách - alespoň takový je závěr z ankety čtenářů Aktuálně.cz, ve které během dvou dní hlasovalo přes 3000 lidí.

Většina čtenářů nicméně zaškrtla možnost, že nebude ODS volit v žádném případě, a deset procent čtenářů, že budou volit ODS v každém případě.

Čtenáři měli k dispozici další možnosti - možnost "Budu ODS volit za předpokladu, že Topolánek odejde" zaškrtl více než trojnásobně vyšší počet čtenářů než možnost "Budu ODS volit za předpokladu, že stranu dál povede Mirek Topolánek".

Spory v ODS vyvolaly rozsáhlé čtenářské debaty a své texty k tématu sepsalo i několik blogerů Aktuálně.cz. Mnoho diskutujících se snaží odhadnout další vývoj v ODS.

Řada čtenářů píše, že situace ve straně byla již delší dobu neudržitelná a výměna lídra by mohla situaci vyřešit. "Odchod Topolánka z volební kandidátky může straně pomoci. Stal se v posledních měsících příliš kontroverzní osobností. Příliš mnoho lidí naštval.  ODS potřebuje větší stabilitu," píše například diskutující vystupující pod přezdívkou Hannah.   

Někteří ze čtenářů se však pozastavují nad tím, že ODS může uškodit to, že se Topolánek prozatím nehodlá vzdát funkce šéfa strany. "Vytváří to dojem, že strana je skutečně zmítaná vážnými problémy a volič neví, jestli po volbách povládne Nečas, Topolánek, nebo někdo jiný," píše čtenář, který se představil jako Karel z Jablonce. 

Debatér Ivan Jašminský v jedné z diskusí pod články dodává: "Tohle je polovičaté řešení. Vytváří nejistotu. Koho zvolím, když zvolím ODS? Chtělo by to jasně říct, jak se věci mají. Tohle straně může zbytečně uškodit," myslí si.

Nový volební lídr ODS Petr Nečas připustil, že ve stejném duchu jako čtenáři uvažuje i Mirek Topolánek: "Mirek Topolánek řekl, že rozdělení funkce celostátního lídra a předsedy ODS může přinášet problémy a že není dlouhodobě udržitelné. Zda setrvá až do voleb, bude otázkou dalších jednání. Teď nechci zaujímat kategorické stanovisko," uvedl v rozhovoru pro Aktuálně.cz Nečas.

Čtenáři v diskusích rovněž začali s hodnocením nového volebního lídra ODS. Několik ze čtenářů zmiňuje, že podle jejich názorů je Petr Nečas "slušný člověk", vyjadřují však pochyby o jeho schopnostech dovést ODS k vítězství ve volbách.

Podle pravidelného čtenáře vystupujícího pod přezdívkou Béda Petr Nečas "v každém případě vnáší do hry ODS prvek kultivovanosti" a pro Jiřího Paroubka to "nebude soupeř kohoutí váhy jako byl Topolánek". Čtenářka Alexandra K. si naopak myslí, že Nečas "je neviditelný, nečitelný a bezobsažný politik".

Co píší blogeři Aktuálně.cz:

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Jiřího Pehe: Topolánek nakonec odchází i neodchází. Co dál?
Foto: Aktuálně.cz
Celý text Václava Žáka: Topolánek a média

Do diskusí moderovaných editory Aktuálně.cz se můžete zapojit pod výše uvedenými blogy, zpravodajskými články nebo přímo pod tímto textem. 

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy