Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
24. 10. 2017 15:15

Tradiční politik Kalousek končí. TOP 09 je tradiční strana. To není problém, ale úspěch

Ve stranách jednoho muže to mají jinak. Předseda rezignuje, jde se domů.
Mobilizační terč číslo 1. Stop Kalouskovi volaly billboardy Miloše Zemana už při prezidentských volbách 2013.
Mobilizační terč číslo 1. Stop Kalouskovi volaly billboardy Miloše Zemana už při prezidentských volbách 2013. | Foto: Václav Vašků

Stalo se něco úplně normálního, a přece zajímavého. Když přivedl stranu k prachbídným pěti procentům ve volbách, Miroslav Kalousek oznámil, že příští měsíc jako předseda TOP 09 skončí.

Normální reakce lídra na nepovedené volby, říká se tomu "vyvození politické zodpovědnosti". Dělává se to v takzvaných "tradičních stranách", což je slovní spojení, které ve volbách 2017 dostalo díky Andreji Babišovi absurdní pejorativní význam. Taková strana po rezignaci lídra obvykle pokračuje dál po stejné cestě, nejde o výbuch sopky.

V netradičních stranách jednoho muže (nebo jedné ženy) je to jinak. Šéf může skládat funkci také - ale zároveň se kácí i celá partaj, protože strana je on. Dvě takové obsadily ve volbách první a třetí místo, dostaly dohromady 40 procent hlasů a vedou je Andrej Babiš a Tomio Okamura. Rezignovat nemají na rozdíl od Kalouska proč. Ale kdyby odstoupili, zkusme si to představit, mají kolegové a voliči po parádě. Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura musí změnit i svůj název.

TOP 09 (číslice upomínají na letopočet založení) je jen o necelé tři roky starší než hnutí ANO. Přesto, ukázaly volby, je v porovnání s ním demodé - drží totiž na takové archaické záležitosti, jako jsou hodnoty a ideje, prostě staromódní demokratická partaj.

To jí a Kalouskovi ale umožňuje, aby se také staromódně demokraticky chovali.

Babiš sice zválcoval volby, ale jaké jsou hodnoty a ideje ANO, těžko říct. Bude líp, makat a neblábolit a Babiš samotný hodnotami nejsou. Chce být premiérem čtyři roky a pak v politice skončit, na to žádnou ideologii nepotřebuje - naopak.

Ať už je předsedou Karel Schwarzenberg, nebo Miroslav Kalousek, a po nich někdo třetí: že se TOP 09 za osm let etablovala jako tradiční strana s hodnotami liberální demokracie a evropanství, není její stigma, ale úspěch.

Ve volbách, kde rozhodovalo něco jiného - emoce, ikony a poptávka po autoritách -, to stačilo tak tak na vstup do parlamentu. Volby byly demokratické a volič není hloupý; problém je na straně topky, která nedokázala zaujmout. Vždyť s emocemi a ikonami pracovala také.

Kouzlo z roku 2010, kdy jako nováček po zdařilé kampani "… víc, než si myslíte" brala skoro 17 procent hlasů, je pryč. Charisma liberální změny převzali piráti, voliče Babiš, ODS a piráti. TOP 09 se - především od roku 2013, kdy Miloš Zeman navzdory parlamentu jmenoval Rusnokovu vládu - snažila vyprofilovat jako rozhodující síla při obraně demokracie proti autoritářství. Jenže to byla v roce 2017 pro rozmařilé voličstvo trochu nuda. Pět procent.

Už před volbami bylo očividné, že strategickou chybou proevropské pravice je roztříštěnost - TOP 09, STAN, KDU-ČSL, plus ne-evropská ODS k tomu. Volební výsledek partaje z tohoto klubu snad konečně přiměje k nějaké integraci. Obnovení aliance TOP 09 a STAN by bylo minimum.  

Oznamuje svůj odchod, Miroslav Kalousek o sjednocování na pravici pravil: Dle mého názoru je nutno postupovat pragmaticky a nesentimentálně, tedy nepodléhat ani subjektivním pocitům křivdy a vzájemným animozitám. Jakkoliv je někdo může cítit subjektivně palčivě, jsou to směšné maličkosti ve srovnání s tím, čemu teď čelíme a čelit budeme.

To je - v narážce na Babiše, Okamuru, Zemana - pravda. Teď to ještě promítnout do skutků. Že se tak nestalo před volbami, byl nepřiměřený risk, na kterém se podílel i veterán Kalousek (v parlamentu od roku 1998). Pro Babiše a Zemana terč číslo 1, podle průzkumu mu nedůvěřuje bezkonkurenčních 81 procent lidí. A pro některé potenciální spojence prakticky nepřijatelný. Je správné, že se stáhne; a něco musí obětovat i jiné strany, jinak se demokratická pravice nedomluví nikdy.

V TOP 09 jásají, dostali se přes hranici 5 procent | Video: Blahoslav Baťa
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy