Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
25. 1. 2013 21:15

Třeba nejde o Zemana. Podlý inzerát má znechutit volby

Komentář: Pomluva v Blesku kopíruje Zemanovy postupy ve volební kampani
Inzerát v Blesku lhal, asi tak jako Zeman. Mimochodem, volíme prezidenta republiky.
Inzerát v Blesku lhal, asi tak jako Zeman. Mimochodem, volíme prezidenta republiky. | Foto: Ludvík Hradilek

Finále prezidentské kampaně je trochu zběsilé, proto napřed shrňme fakta:

Nejčtenější tištěný deník Blesk v pátek ráno - naprosto neprofesionálně - otiskl inzerát, který zjevně porušuje nejen volební zákon, ale i standard „pravdivosti" inzerce v bulvárním tisku. Byla to prostě lež a pomluva Karla Schwarzenberga. Inzerát může ovlivnit výsledek voleb v jeho neprospěch.

Volební team Miloše Zemana se od toho distancoval a pozdě odpoledne se ukázalo, že zadavatelem inzerátu je advokát Vladimír Zavadil, muž mnoha vlivných kontaktů a před rokem 1989 příslušník komunistické tajné policie.

Prý jen nechal otisknout, „to, co zaznělo v televizní debatě". Rozumějte to, co tam říkal Zeman. Postup „říct to, co chci a pak to - někdy později, možná, popřít a odvolat" se stal standardem jeho kampaně.

Dobře, tady už - pro někoho - opouštím půdu fakt. Ale kdo si pamatuje, jak Zeman fungoval coby premiér, ten přece musí v posledních dnech zažívat těžké déjà vu. Zeman prostě něco plácne, někoho osočí … a pak třeba za pár dní řekne, že to někde „četl" nebo „slyšel". Tuhle podlou metodu, která kalkuluje s tím, že ostatní nejsou na jeho nehoráznost připraveni, a tak jim nějaký čas trvá, než ji vstřebají, vyhodnotí a reagují na ni, používá dlouho.

Advokát Zavadil tedy jen v last minute volební kampaně aplikoval Zemanovu metodu na Zemanovy výroky.

V tuto chvíli nelze prokázat, že Zavadil byl s lidmi od Zemana nějak smluvený. Zavadilův skutečný motiv neznáme. Lze ale říct, že je to celé odporné. A že nebýt toho, co Zeman říkal v kampani, kolik lží a polopravd vypustil, stěží by bylo toho inzerátu v tomto znění.

Efekt celé špinavé záležitosti může být rozličný. Nejpravděpodobnější je to, že nad volbami zanechá „pachuť". Že do voleb, které po dlouhé době společnost skutečně zaujaly a probudily, „hodí vidle". Zpochybní je. Pokusí se lidi, kteří začali politiku zase brát vážně, naštvat a odradit. Nesnažte se, stejně nakonec rozhodne jeden sprostý inzerát. Zabalte to: Ne pravda, pomluva vítězí.

Tohle by se samozřejmě hodilo ani ne tak přímo Zemanovi, jako těm, kdo potřebují, aby voliči zůstali neteční. Frustrovaní a apatičtí. Takže populistům všeho druhu, ale komunistům především. S lidmi, co na politiku kašlou, se jim pracuje nejlíp.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy