Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
25. 1. 2013 21:15

Třeba nejde o Zemana. Podlý inzerát má znechutit volby

Komentář: Pomluva v Blesku kopíruje Zemanovy postupy ve volební kampani
Inzerát v Blesku lhal, asi tak jako Zeman. Mimochodem, volíme prezidenta republiky.
Inzerát v Blesku lhal, asi tak jako Zeman. Mimochodem, volíme prezidenta republiky. | Foto: Ludvík Hradilek

Finále prezidentské kampaně je trochu zběsilé, proto napřed shrňme fakta:

Nejčtenější tištěný deník Blesk v pátek ráno - naprosto neprofesionálně - otiskl inzerát, který zjevně porušuje nejen volební zákon, ale i standard „pravdivosti" inzerce v bulvárním tisku. Byla to prostě lež a pomluva Karla Schwarzenberga. Inzerát může ovlivnit výsledek voleb v jeho neprospěch.

Volební team Miloše Zemana se od toho distancoval a pozdě odpoledne se ukázalo, že zadavatelem inzerátu je advokát Vladimír Zavadil, muž mnoha vlivných kontaktů a před rokem 1989 příslušník komunistické tajné policie.

Prý jen nechal otisknout, „to, co zaznělo v televizní debatě". Rozumějte to, co tam říkal Zeman. Postup „říct to, co chci a pak to - někdy později, možná, popřít a odvolat" se stal standardem jeho kampaně.

Dobře, tady už - pro někoho - opouštím půdu fakt. Ale kdo si pamatuje, jak Zeman fungoval coby premiér, ten přece musí v posledních dnech zažívat těžké déjà vu. Zeman prostě něco plácne, někoho osočí … a pak třeba za pár dní řekne, že to někde „četl" nebo „slyšel". Tuhle podlou metodu, která kalkuluje s tím, že ostatní nejsou na jeho nehoráznost připraveni, a tak jim nějaký čas trvá, než ji vstřebají, vyhodnotí a reagují na ni, používá dlouho.

Advokát Zavadil tedy jen v last minute volební kampaně aplikoval Zemanovu metodu na Zemanovy výroky.

V tuto chvíli nelze prokázat, že Zavadil byl s lidmi od Zemana nějak smluvený. Zavadilův skutečný motiv neznáme. Lze ale říct, že je to celé odporné. A že nebýt toho, co Zeman říkal v kampani, kolik lží a polopravd vypustil, stěží by bylo toho inzerátu v tomto znění.

Efekt celé špinavé záležitosti může být rozličný. Nejpravděpodobnější je to, že nad volbami zanechá „pachuť". Že do voleb, které po dlouhé době společnost skutečně zaujaly a probudily, „hodí vidle". Zpochybní je. Pokusí se lidi, kteří začali politiku zase brát vážně, naštvat a odradit. Nesnažte se, stejně nakonec rozhodne jeden sprostý inzerát. Zabalte to: Ne pravda, pomluva vítězí.

Tohle by se samozřejmě hodilo ani ne tak přímo Zemanovi, jako těm, kdo potřebují, aby voliči zůstali neteční. Frustrovaní a apatičtí. Takže populistům všeho druhu, ale komunistům především. S lidmi, co na politiku kašlou, se jim pracuje nejlíp.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Generál Řehka na Vítkově symbolicky převzal velení armády

Nastupující náčelník generálního štábu Karel Řehka ve čtvrtek na pražském Vítkově symbolicky převzal funkci od svého předchůdce Aleše Opaty. Při oslavách Dne ozbrojených sil mu dosavadní šéf armády předal bojový prapor generálního štábu. Oficiálně se funkce Řehka ujme od pátku. Funkci ve čtvrtek podobným způsobem převzal i nový náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn.

Sedmačtyřicetiletý Řehka, kterého prezident Miloš Zeman minulý týden jmenoval do hodnosti generálmajora, přichází do čela armády z pozice ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Vrací se do ní po dvou letech, kvůli vedení NÚKIB odešel do civilu. Dříve působil u speciálních sil v Prostějově, kterým i velel. Vyslán byl na několik zahraničních misí na Balkáně a v Afghánistánu a působil i ve velitelských strukturách v NATO. Absolvoval několik zahraničních kurzů včetně prestižního Rangers v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy