Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
21. 9. 2015 6:45

Trenýrky nad Hradem? Je zle. Už jdou po Zemanovi. A s humorem. To by se v Číně nestalo

Ztohoven provedli trenýrkový atentát na Zemana? Nebo dokonce zneuctění státního symbolu? Kdepak, je to ještě horší, umělci vyzradili státní tajemství: Miloš Zeman nemá smysl pro humor. V Číně by za to byli mučeni a dostali by doživotí. U nás jim hrozí dva roky vězení.
Trestuhodná je i ta trikolórová tkanička v trenkách. To je na doživotí.
Trestuhodná je i ta trikolórová tkanička v trenkách. To je na doživotí. | Foto: ČTK

Je to tady, už jdou po Zemanovi. S humorem. Což je to vůbec nejhorší, co může současnou českou hlavu státu potkat. Pán, který se jel do komunistické, lidská práva permanentně porušující Číny učit, jak „stabilizovat společnost“, měl nad Hradem místo vlajky s nápisem Pravda vítězí obří rudé trenýrky. Pověsili je tam v sobotu v šest večer umělci ze skupiny Ztohoven.

Ideální reakce Hradu? Mohla být dvojí. Jednak na humor zareagovat humorem. Je to přece vtip dotažený ad absurdum. Mluvčí mohl dejme tomu oznámit, že „trenky jsou panu prezidentovi bohužel malé“. A za druhé by bylo rozumnou reakcí zlepšit ochranu sídla prezidenta. Vylézt bez potíží na střechu Hradu je doopravdy směšné. Má být perfektně chráněn, zatímco je perfektně nechráněn.

Zeman, který neustále pokřikuje na Evropskou unii, že si neumí ochránit vnější hranici, a jak proto selhala v uprchlické krizi, si neumí ochránit ani něco tak dobře chránitelného, jako je Pražský hrad. Místo trenek na žerdi mu tam mohli střechou vniknout uprchlíci. Nebo dokonce Islámský stát... Mein Gott!

Humor se nekoná. Koná se nehumor. Mluvčí Jiří Ovčáček pravil: „Mohu potvrdit, že došlo nejen ke zneuctění státního symbolu, vlajky prezidenta republiky, což je mimochodem trestný čin, ale též ke zneuctění hradu českých králů. Doufám, že policie a státní zastupitelství budou postupovat naprosto nekompromisně, i když se pachatelé budou snažit stylizovat do role obětí.“

Zneuctění? Ztohoven na tu vlajku nějak plivali? Nebo je zneuctění, když ji sundají? Tomu tak úplně nerozumím. A hned je tu typicky české volání po „naprosto nekompromisním“ zásahu policie a státních zástupců. Tak do toho tedy: Kdo byl a jak ohrožen? Komu z nás Ztohoven ublížili? Kdo byl a jak zneuctěn? Zeman? Jsou to tedy jeho trenky?

Pražská kavárna se nebolševizuje

Ovčáček si dal ještě přesčas na Twitteru: „Pražská kavárna se fašizuje. Už se neštítí zneuctění státních symbolů a Hradu českých králů, československých a českých prezidentů.“ To na Česko platí: „fašizace“. Kdepak aby napsal, že se pražská kavárna (tedy intoši, kteří nejsou nadšeni z práce Miloše Zemana pro Putina a Čínu a Alijeva a proti Západu) bolševizuje. To by nešlo, bolševizovat se u nás nevadí.

Vysvětlení oné "fašizace" je rovněž dílem velkého hradního ducha: „Do včera jediné období, kdy na Hradě nebyla trvale vyvěšena jen vlajka prezidenta republiky. Za okupace nacisty,“ dodal Ovčáček po poradě s prezidentem, za něhož hovoří. (Dodejme, že Ztohoven ani Hrad, ani Sudety, ani Česko neokupovali.)

Jak vidno, na Hradě mají strach z humoru, ze zesměšnění, znevážení. Zeman může ironizovat a nadávat o sto šest, on ano, ale dole se to nesmí. Je to čínský či ruský pohled na demokracii, Zemanova rusko-čínsko-ázerbájdžánská demokracie.

Na stránkách ztohoven.com je umělecká akce opatřena ještě básničkou tohoto znění:
rudé jak čínská vlajka
snad trapností a taky vzteky
vlají dnes nad Prahou
(a hraje balalajka)
prezidentské trenky

smutně si pleskají
nepostrádaje hýždí
které je i celou zemi
čím dál tím víc hyzdí

nad městem vlaje
zástava zeměpána
jen on a nikdo jiný
arbitr elegance
a moudrost sama.

Vyvěste Fialovy slipy

Umělci ze Ztohoven vystoupali na střechu po lešení, v přestrojení za kominíky. Policie u nás perfektně funguje. Když vám vykradou byt, tak pokrčí rameny. Tyhle „kriminálníky“ však zadržela. Prý odcizili prezidentskou standartu. (Trenky tedy Zemanovi neukradli.) Obviněni byli z přečinu krádeže a výtržnictví. Hrozí jim až dva roky káznice.

A opět jedna česká klasika: ty moudré strážce zákona a pořádku ani nenapadne pátrat, jestli neporušili zákon lidé, kteří chrání Hrad a prezidenta. Ne. Půjdou tou nejlevnější cestou, jako za bolševika: výtržnictví. V čem spočívá? V humoru? Humor je výtržnictví? Tak to jsme ale nadobro v háji zeleném.

Změní se něco? Přestane Zeman podlézat antidemokratům a komunistům a poškozovat Západ? Ne. To je danost. Mění se však „způsob boje“. Ztohoven nenadávají, dělají si celkem nevinnou legraci. Svlékají Zemana do trenek. Mimo jiné předvedli, jak hlava státu postrádá smysl pro humor, když jde o něj.

Inteligentní, nehradní (míněn Hrad v době Klause a Zemana) je reakce premiéra Sobotky: „Země, která dala světu Járu Cimrmana, se nepochybně dokáže vyrovnat i s obřími trenclemi vlajícími nad Hradem,“ okomentoval akci performerů.

Naopak, hradně na druhou zareagoval předseda čím dál populističtější ODS Petr Fiala: „Vlajka není Miloše Zemana, ale prezidenta republiky,“ poučil zřejmě úplně blbé Čechy. „A je státním symbolem.“ Další velezjištění. „Máme ji mít v úctě, bez ohledu na to, co si myslíme o osobě, která úřad vykonává.“

To to mají ódeesáci blbé. Musejí mít svého předsedu zřejmě taky v úctě „bez ohledu na to, co si myslíme o osobě, která úřad vykonává“. Ono totiž zřejmě nejde o to, kdo je prezident, ale že je prezident. Neměli by Ztohoven někam vytáhnout taky Fialovy slipy?

Závěr? Umělci zabodovali. Akce se vydařila. Pravda zvítězila. Trenýrky zavlály a pobavily, potěšily. K pravdě ukázaly.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Pekhartův gól rozhodl o výhře fotbalistů Legie v Poznani

Český útočník Tomáš Pekhart skóroval v prvním kole polské ligy po koronavirové pauze a zařídil fotbalistům Legie Varšava výhru 1:0 v Poznani. Vedoucí celek tabulky díky jeho gólu ze 17. minuty udržel osmibodový náskok před gliwickými obhájci titulu.

Bývalý reprezentant Pekhart se v Ekstraklase trefil po únorovém přestupu z Las Palmas podruhé. Čtyři dny po 31. narozeninách snadno doklepl do opuštěné branky míč, který se k němu snesl po nedorozumění domácího gólmana se spoluhráči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy