Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
8. 10. 2015 17:30

Trest 11 měsíců a 8 dní ničeho. Šalamounský rozsudek nad katarským princem

Případ, který se vlekl víc jak deset let, je přesvědčivým důkazem, že politici by do zjednávání spravedlnosti měli mluvit co nejméně.
Katarský princ Sání v doprovodu justiční stráže u Obvodního soudu pro Prahu 2, snímek z dubna 2005.
Katarský princ Sání v doprovodu justiční stráže u Obvodního soudu pro Prahu 2, snímek z dubna 2005. | Foto: ČTK

Katarský princ Hámid bin Abdal Sání byl v České republice spatřen naposledy před deseti lety. Na jeho fotografii z té doby není ovšem vidět nic víc než velký list papíru, kterým si u Obvodního soudu pro Prahu 2 pečlivě zakrýval tvář.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Ve čtvrtek 9. října 2015 česká justice doklopýtala ke zřejmě definitivnímu završení celé kauzy. Když se za obráběním spravedlnosti ohlédneme, vidíme marnost nad marnost.

Hlavní líčení se Sáním začalo 25. dubna 2005, ve stejný den, kdy skončila Grossova vláda, což spolu samozřejmě nesouvisí, ale dobře to poslouží jako ilustrace, že to bylo opravdu dávno.

Stejně jako tehdy, i po desetiletí byl princ uznán vinným. Z pohlavního zneužívání, kuplířství, ohrožování mravní výchovy mládeže a svádění k pohlavnímu styku, což se mělo dít v Praze od roku 2000 až do jeho zatčení v září 2004, po kterém strávil 340 dní ve vazební věznici. A přesně podle toho byl teď vyměřen i nový trest: 11 měsíců a 8 dní (již odpykaného) odnětí svobody. Rozhodnutí se dá právem označit za šalamounské.

Spokojeni jsou zřejmě všichni: obžaloba (i když žádala více) i obhajoba (i když navrhovala osvobození). Princ Sání je pravděpodobně spokojen už od roku 2005, kdy byl vydán do rukou katarské justice, která ho podle očekávání nechala na svobodě. Česká vazba prý byla i tak dostatečným trestem.

Zbývá tedy jediné, zrušit mezinárodní zatykač, vydaný pražským soudem před čtyřmi lety, když se český soud marně pokoušel doručit Sánímu do Kataru úřední vyrozumění. Prince už není proč zatýkat, může bez obav cestovat.

K případu stojí za to poznamenat:

1. Skutky, kterých se Sání dopustil, jsou vážné. Sex s nezletilými dívkami za úplatu. Obhajoba se je snažila poměrně nevkusně bagatelizovat („Děvčata kolektivně využívala příležitosti. Chodila za úplatu, aby měla finanční prostředky. Je otázkou, co dělají nyní. Dívky pocházely z takových poměrů, že si myslím, že jejich rodiny byly rády, že si vydělaly.") Je naprosto správné, že se české soudy pokoušely být důsledné a hledaly spravedlnost i potom, co jim byl obžalovaný odebrán. Nezahrály to do autu, nedaly se otrávit.

2. Nakonec ale soud vlastně jen potvrdil to, co říkali Katařané – vazba byla trestem. Můžeme tomu říkat přiznání porážky, poznaná nutnost, smysl pro realitu (dostat sem Sáního, aby si odpykal dejme tomu ještě rok vězení, se stejně zdálo nemožné). Jak chcete.

3. Vyměřovat délku trestu na chlup podle doby strávené ve vazbě je zvláštní a svým způsobem nebezpečné. Vazba nemá (a nesmí) být trestem, ten následuje po rozsudku a obě dvě věci se z podstaty věci nemají míchat. Vazba není spravedlnost. K čemu by pak byl samotný soud, kdyby stačilo obžalovanému napařit půldruhého roku vazby (a pak tomu přizpůsobit skutečný soudní verdikt)?

4. To, že se případ prince Sáního tak ukrutně vlekl, samozřejmě souvisí hlavně s jeho kontroverzním vydáním do vlasti, které prosadil ministr spravedlnosti Pavel Němec. Když advokát Josef Lžičař v roce 2015 říká, že „vyvozovat společenskou škodlivost skutků po 11 letech pokládám za zcela nenormální,“ může to přičíst na vrub také tomu, že jeho klient dělal mrtvého brouka. A že tempo katarské justiční mašinerie se zdá ještě volnější než to české: vždyť Sáního stíhání bylo v Kataru zastaveno v roce 2007, a do Česka dorazilo oficiální vyrozumění až v roce 2009. Mezitím Městský soud v Praze původní rozsudek zrušil a vrátil případ obvodnímu soudu, ten se ale bez Sáního nemohl hnout z místa. Až letos v létě dostal zprávu, že princ souhlasí, aby byla věc napodruhé projednána v jeho nepřítomnosti.

5. Kapitolou sama pro sebe je amnestie prezidenta Klause (2013), po které muselo být v případu zastaveno trestní stíhání šesti z patnácti skutků, protože už trvalo víc než osm let. Ještě jednou: samozřejmě by to šlo rychleji, kdyby Sání mezitím neodjel do Kataru a justiční štrapáce se omezily na Českou republiku.

6. Případ je přesvědčivým důkazem, že politici (čeští, katarští, jacíkoli) by do zjednávání spravedlnosti měli mluvit jen naprosto výjimečně. Že jde o VIP obžalované jako v tomto případě, nehraje roli.

7. Celá neblahá záležitost dlouhodobě nijak nezatíží česko-katarské vztahy, což se projeví i v roce 2022 při mistrovství světa ve fotbale. Miroslavu Peltovi se ulevilo – do emirátu bude moci odcestovat bez toho, aby musel do čestné lóže doručit soudní obsílku.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Nákupy lidé stále spíše odkládají, čekají na otevření obchodů

Tržby v maloobchodě očištěné o kalendářní vlivy se podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu letos v březnu meziročně zvýšily o pět procent. V meziměsíčním srovnání měli obchodníci v březnu tržby o 1,6 procenta nižší.

Meziroční srovnání výsledků maloobchodu za březen ovlivnila podle analytiků nízká srovnávací základna z loňska, kdy už se čeští prodejci potýkali s uzavřením kamenných obchodů kvůli pandemii koronaviru. Stejná situace bude podle nich ještě v dubnu. Lidé nákupy ve třetím měsíci letošního roku stále spíše odkládali a čekají, až nebudou odkázáni jen na e-shopy. S uvolňováním opatření by se tak maloobchodní tržby měly zvyšovat. 

Proti loňskému březnu si podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka polepšily specializované prodejny s výrobky pro domácnost, kterým tržby vzrostly o 18,8 procenta. "Vyšší meziroční tržby ohlásily i prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci či prodejny s počítači a komunikační technikou. Naopak pokles tržeb nadále trápil prodejny s oděvy a obuví. V následujících měsících proto možná skončí v bankrotu některé módní značky," uvedl.

Tradičně dobré výsledky zaznamenali internetoví prodejci, kterým tržby v březnu meziročně vzrostly o 36,2 procenta. Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky by se v dalších měsících rozdíl růstového tempa e-shopů a kamenných obchodů měl snižovat.

Ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková ale nepředpokládá, že by se u veškerého zboží zákazníci vrátili do kamenných prodejen. Výjimkou podle ní pravděpodobně bude oblečení a obuv. Analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák dodal, že na očekávaném zpomalení meziroční dynamiky prodejů přes internet se projeví vysoká srovnávací základna z minulého roku.

před 35 minutami

Pentě klesl zisk o polovinu. Dolů ji táhlo Aero, pomohl naopak Dr. Max a reality

Skupině Penta Investments loni klesl zisk o 48 procent na 3,5 miliardy korun. Kumulativní tržby portfoliových firem stouply o pět miliard na 181 miliard korun. K zisku přispěly zejména lékárny Dr.Max, sázková Fortuna, realitní divize Penta Real Estate a Primabanka. Ztrátové naopak byly pojišťovna Dôvera, polské retailová síť Empik, firma Slovalco a Aero Vodochody. Penta to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Celková aktiva portfoliových společností Penty se zvýšila o šest miliard na 291 miliard Kč a do rozvoje svých společností a projektů skupina investovala navzdory pandemii 11 miliard korun, což bylo o 4,6 miliardy meziročně méně.

"Loňský rok byl pro nás po letech výjimečných hospodářských výsledků zatěžkávací zkouškou. Penta má ale dobře rozložené portfolio, v jednotlivých firmách a projektech všichni odvedli skvělou práci. Dosáhli jsme tedy i při významných investicích solidního zisku," uvedl partner Penty Marek Dospiva.

Mezinárodní síť lékáren Dr.Max podle něho sehrála v čase pandemie významnou roli ve všech zemích, kde působí. Její lékárny poskytovaly služby bez omezení a musely být schopné zareagovat i na razantní změnu poptávky po ochranných či dezinfekčních pomůckách. I když opakované lockdowny snížily návštěvu lékáren zejména kvůli celkově menšímu objemu předepisovaných léků, dokázala síť lékáren významně přispět k ziskovosti skupiny Penta. Hospodářský výsledek pozitivně ovlivnily také Fortuna Entertainment Group, Penta Real Estate a Primabanka.

Penta Real Estate dokončila 1139 bytových jednotek (projekty Sky Park, Waltrovka, Terrace), dalších 805 bytů je ve výstavbě (Maison Ořechovka, Bory Home). V roce 2020 předala Penta Real Estate čtyři kancelářské projekty. Prodej pražského projektu Churchill Square byl největší transakcí na českém realitním trhu v kancelářském segmentu. Na konci roku 2020 spravovala Penta Real Estate aktiva v hodnotě 28,9 miliardy Kč.

Penta vznikla v roce 1994 na Slovensku. Jejími zakladateli jsou Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. Celkem skupinu řídí šest partnerů a zaměstnává více než 43 000 lidí. Na dani z příjmu a odvodech za zaměstnance zaplatila celkem 6,4 miliardy Kč.

před 1 hodinou

Advokát soudu EU: Polská pravidla o trestání soudců porušují unijní právo

Soudní dvůr Evropské unie by měl konstatovat, že polský zákon umožňující kárnému orgánu nejvyššího soudu trestat soudce kritizující justiční reformu je v rozporu s unijním právem. K tomuto závěru dospěl generální advokát nejvyššího orgánu unijní justice, podle něhož nový systém postihů ohrožuje nezávislost polských soudců. Pro soud není nově zveřejněný názor právního poradce závazný, často však k němu při svém rozhodování přihlíží.

Evropská komise se předloni obrátila na soud v Lucemburku kvůli činnosti disciplinární komory polského nejvyššího soudu, o jejíž nestrannosti Brusel pochybuje. O složení komory rozhoduje v Polsku soudcovská rada, jejíž členy převážně volí parlament ovládaný vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Polský nejvyšší soud již předloni rozhodl, že soudcovská rada není nezávislá, a zpochybnil tím i personální obsazení a pravomoci komory.

Soud již loni vydal předběžné opatření, jímž nařídil až do rozhodnutí případu činnost komory pozastavit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy