Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
16. 12. 2014 16:15

Trestní oznámení, to je český národní sport

V mediální logice trestní oznámení „hrozí“ a dotyční, tak trochu poskvrněni hanbou, že možná něco provedli, trestnímu oznámení „čelí“. S takovými zprávami by se mělo začít tvrdě šetřit.
Trestní oznámení se stala nástrojem k odvrácení pozornosti a prostředkem vyřizování účtů. Bohužel i kvůli médiím.
Trestní oznámení se stala nástrojem k odvrácení pozornosti a prostředkem vyřizování účtů. Bohužel i kvůli médiím. | Foto: Thinkstock

Obchodník se zbraněmi Imex Group podal trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli úniku informací. Na exprimátora Tomáše Hudečka zase „míří trestní oznámení“ kvůli stavebním předpisům – v tomto případě dokonce ani nevíme, kdo je jeho autorem, takže ve skutečnosti jde spíš o anonymní bonz.

Nicméně obě dvě informace se za poslední týden objevily jako zprávy v českých médiích.

Trestní oznámení se už dávno stala účinnou zbraní mediálních válek. Bohužel, je to možné i díky tomu, jak o nich média referují. Trestní oznámení bývá prezentováno jako „událost“ – často v naprostém nepoměru s jeho skutečným významem. Trestních oznámení s trochou rutiny a úsilí sepíše každý z nás pět za den. No a? O tom, jestli někdo něco provedl a má pykat, to nevypovídá vůbec nic. O tom dokonce nic nevypovídá ani trestní stíhání, a trestní oznámení je ještě kilometr před ním. Ale jak pěkně to zní: trestní oznámení. Dám vás k soudu!

Trestní oznámení zhusta funguje jako mediální klacek na odvrácení pozornosti - většinou od jeho autorů. Ozbrojit se jím – oznámit, že ho na někoho podávám, někdy dokonce tisku stačí říct, že ho zvažuji podat, pohrozit jím – pro mě znamená strategickou výhodu. Nebo mi dokonce v očích některých propůjčuje domnělou morální převahu. Já se domnívám, že se stal zločin a konám svou povinnost – a dál je to otázka šetření. Dokažte, že to není tak, jak říkám. Možná, že toho, na koho jsem ukázal prstem, vyšetřování očistí. Za čas. Pak prosím.

V mediální logice trestní oznámení „hrozí“ a dotyční, tak trochu poskvrněni hanbou, že něco provedli, trestnímu oznámení „čelí“, jsou pod tlakem. (Tady a teď, důležitý je okamžitý, bezprostřední účinek informace.) Je to nesmysl a média by měla zprávami a především titulky o trestních oznámeních začít tvrdě šetřit. Jinak se z toho nevymotáme a trestní oznámení se bude dál používat jako nástroj vyřizování účtů. Extrémním případem jsou trestní oznámení pro pomluvu, ta by se měla odkládat rovnou a trestný čin pomluvy by se měl zrušit, občanskoprávní žaloby stačí.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy