Daniel Anýž Daniel Anýž | Komentáře
19. 6. 2020 11:11

Trump je muž v letech. Pro "nejzdravějšího z prezidentů" to může být problém

Američané mohou Trumpa politovat, jak za čtyři roky v úřadě sešel. Nebo vzít jako fakt, že je obyčejný člověk, který vypadá a má energie právě tak na svůj věk, a promítnout to do své listopadové volby prezidenta.
Americký prezident Donald Trump na Arlingtonském hřbitově.
Americký prezident Donald Trump na Arlingtonském hřbitově. | Foto: Reuters

Donald Trump má za sebou dost mizerný týden. Ve čtvrtek se Nejvyšší soud postavil proti jeho záměru zrušit program DACA, v jehož rámci jsou chráněni před vyhoštěním mladí imigranti, kteří přišli do Ameriky ilegálně jako malé děti s rodiči.

Foto: Aktuálně.cz

A dále: ve středu a ve čtvrtek vyšly v amerických médiích výňatky z nadcházející knihy Johna Boltona, který byl do loňského září prezidentovým poradcem pro národní bezpečnost. Pro Trumpa je to hodně nelichotivé čtení.

Ignorance, neznalost, nadbíhání autokratům, kteří si amerického prezidenta sázejí na lopatu. Kupčení se zahraničně-politickými zájmy USA výměnou za Trumpovy vnitřní politické zisky, reflexní instinkty dítěte…, přibližně tak prezident z Boltonova líčení vychází.

A aby toho nebylo málo, zaúřadoval v pondělí opět Nejvyšší soud, když rozhodl, že američtí zaměstnavatelé nesmějí už nikoho diskriminovat kvůli jeho/její sexuální orientaci či identitě. A aby to bylo pro Trumpa ještě horší, hlasoval pro verdikt překvapivě také Neil Gorsuch.

Muž, kterého Trump před třemi lety nominoval do nejvyšší americké soudní instance jako toho, kdo bude převažovat výroky soudu konzervativním směrem. Jenže teď se stal pravý opak. Gorsuch nejen že se přidal k liberálnímu křídlu, ale ještě napsal odůvodnění verdiktu.

A konečně začtvrté. Minulou neděli se do světa rozlétlo video, v němž Donald Trump po svém projevu k letošním absolventům vojenské akademie ve West Pointu odchází od řečnického pultíku po šikmé rampě k prezidentské helikoptéře. Je to sestup velmi pomalý, opatrný, až nejistý, i když objektivně vzato jen odráží realitu. Trumpovi je 74 a to už člověka třeba kolena dost zabolí.

Jenže právě pro Trumpa, kterému jeho doktor na začátku minulé prezidentské kampaně v roce 2015 potvrdil, že bude "tím nejzdravějším člověkem, který kdy byl zvolen do prezidentského úřadu", je to dost nepříjemná věc.

Kdo by se nechtěl zapsat do historie!

Pro zahraniční pozorovatele, politiky, analytiky, novináře je samozřejmě nejpodstatnější Boltonova kniha. Některé detaily, jak se muž v čele vojensky a stále i ekonomicky nejsilnější mocnosti světa rozhoduje v zásadních mezinárodních otázkách, jsou strašidelné. Jen jeden příklad za všechny.

Bolton v knize potvrzuje, že před dvěma roky na summitu NATO v Bruselu Trump pohrozil spojencům odchodem USA z aliance. "Odejdeme, nebudeme bránit ty, kdo neplatí," nadiktoval prezident Boltonovi, co měl přednést na zasedání hlav států. Opravdu děsivá je ovšem následná Trumpova poznámka, kterou měl říct, když se ho Bolton snažil přibrzdit. "Nechcete udělat něco historického?" zeptal se Trump.

Takže to jen ten důvod? Zapsat se do historie, konečně pořádně prásknout dveřmi tak, že to zarezonuje napříč glóbem? V tomto kontextu působí Trumpovo čerstvé rozhodnutí stáhnout z Německa třetinu tamního amerického vojenského kontingentu o to varovněji.

V amerických médiích se v této souvislosti spekuluje, že pokud by Trump vyhrál druhý termín, na stůl by se vrátila právě i otázka setrvání Spojených států v NATO. A jak známo, ve svých druhých volebních obdobích se američtí prezidenti obecně více soustředí na zahraniční politiku. A rádi v ní dělají "historické věci".

Držme si čepice a klobouky, tohle bude ještě hodně divoká jízda, říkáme si zde za Atlantikem při čtení Boltona a při představě možného Trumpova druhého období. Pohled zevnitř Ameriky a zcela konkrétně očima Trumpových voličů je ovšem zcela jiný. Kvůli Boltonově knize se prezident ničeho bát nemusí - nebude ho stát jediný hlas věrných.

Pro ty je Bolton jen dalším z řady zrádců a odpadlíků, kteří jen potvrzují, že "deep state" - staré letité washingtonské struktury - se s jejich prezidentem nikdy nesmíří, nikdy proti němu nepřestanou bojovat.

Soudce, který "nedoručil"

A navíc, z pohledu Trumpových voličů ve skutečnosti Boltonova kniha potvrzuje, že se nemýlili, když do Bílého domu poslali muže, který se rozhoduje po svém. Podle svých instinktů a čistě pragmatických osobních zájmů, kde je vše podřízeno tomu, aby zůstal v úřadě další čtyři roky.

Viděno zevnitř USA, jsou ve skutečnosti pro Trumpa o dost problematičtější všechny tři ostatní zádrhely uplynulého týdne. To, jak mu vadí čtvrteční výnos soudu, nejlépe vystihl sám Trump, když na Twitter napsal: "Nemáte pocit, že mě Nejvyšší soud nemá rád?"

Přísný, omezující přístup vůči imigraci je jednou z Trumpových hlavních karet, a nejvyšší soudní instance mu takhle hází klacky po nohy.  Ale v tomto případě prezident ještě může říct, že tradiční liberální soudci jsou jako vždy proti němu.

Což už ale neplatí o pondělním rozhodnutí. Tento výnos je zklamáním nejen pro Trumpa, ale především pro jeho hluboce věřící, konzervativní voliče - pro evangelikály. Ti dali svůj hlas Trumpovi hlavně proto (nebo dokonce jen proto), aby zvrátil rovnováhu v Nejvyšším soudu, který by pak mohl revidovat některé předchozí výnosy. Především verdikt z roku 1973 (Roe versus Wade), který v USA uzákonil právo na potraty.

Teď se ovšem ukázalo, že Trump "nedoručil", jeho soudce zklamal. A i když nelze předpokládat, že by evangelikálové hlasovali pro Joea Bidena, někteří prostě mohou zůstat doma. A to by byl pro Trumpa samozřejmě problém. Nicméně už teď je zřejmé, jak se je prezident bude snažit udržet. Dejte mi další čtyři roky a já vám dám dalšího, tentokrát skutečně konzervativního soudce!

Muž svého věku

Což ve výsledku může fungovat lépe, než když se Trump teď snaží přesvědčit americké obecenstvo, že ta rampa, po které odcházel ve West Pointu, byla, jak napsal na Twitter, "velmi dlouhá, strmá a kluzká". No, nebyla ani jedno z toho a právě i z tweetu je zřejmé, že jeho autor velmi dobře ví, jak chatrně na videu působí a jak nebezpečné to pro něho může být.

Prezident teď chutná svoji vlastní medicínu, když jeho kritici a odpůrci video propagují jako důkaz, že "Trump na tom není dobře", jak zní název klipu sdružení Lincoln Project. Dosud to byl Trump, kdo svého demokratického soupeře Joea Bidena deklasoval jako "ospalého Joea". Jako stařecky nedostatečného, ne-li nemocného muže. Nyní se tedy slova vracejí k tomu, kdo je vypustil do prostoru.

A připomeňme, že Američané jsou ke zdraví a kondici svých prezidentů mnohem pozornější a přísnější než třeba čeští voliči. U nás přijde většině normální, ne-li roztomilé, že prezident potřebuje při chůzi kromě hole ještě dva muže k podpírání. Američanům nikoli a je to faktor, který v USA ovlivňuje volby.

Stačí vzpomenout na jednu "nepovedenou" fotku Jimmyho Cartera, který chtěl při běžeckém závodě v září 1979 demonstrovat, jak je plný energie - a hned se z toho naopak stala metafora jeho slabého prezidentství, které pak také neobhájil.

A pamatujete ještě, co pomohlo Trumpovi vyhrát volby 2016? Pochyby o zdraví jeho tehdejší soupeřky Hillary Clintonové, které Trumpova kampaň s nesmírnou radostí zapracovala do svých předvolebních klipů.

Ve West Pointu Amerika viděla, že Trump má své roky. Což by bylo banální konstatování, kdyby ovšem prezident dosud neprodával svoji fyzickou kondici jako cosi nadlidského, MEGA! "Jeho fyzická síla a výdrž je výjimečná," nechal si Trump před čtyřmi lety od svého doktora vystavit vysvědčení.

Teď mohou Američané Trumpa politovat, jak v úřadě sešel. Nebo vzít výjev z West Pointu jako potvrzení, že "nejzdravější z prezidentů" je ve skutečnosti, stejně jako Biden jen obyčejný člověk. Starší muž, který vypadá a má energie právě tak na svůj věk. A promítnout to do své listopadové volby.

 

Právě se děje

Další zprávy