Matěj Schneider Matěj Schneider | Komentáře
19. 1. 2018 11:55

Trump sliboval "vyčistit bažinu" Washingtonu. Po roce je v ní naložený až po uši

Prezident Donald Trump dělá všechno pro to, aby byl v roce 2020 v podstatě znovu nezvolitelný. Pokud do té doby vydrží v Bílém domě.
Bannonův apokalypticky mesiášský nacionalismus má na prezidenta stále jasný vliv.
Bannonův apokalypticky mesiášský nacionalismus má na prezidenta stále jasný vliv. | Foto: Reuters

Tradičním milníkem amerického prezidentství je prvních 100 dní v Bílém domě. Ty bývají vždycky nejdůležitější; tvrdí se dokonce, že moderní prezidenti po úvodní stovce mají za sebou svoje největší úspěchy. Po zbytek jejich vlády se setkávají s daleko silnější opozicí - ideologické příkopy jsou už dávno vyhloubeny. Ale Donald Trump během svých prvních 100 dní neudělal skoro nic. Na sobotu 20. ledna připadá první výročí jeho inaugurace, a situace není o moc lepší.

Jistě, Trump za sebou pár výsledků má. Na konci roku se mu podařilo prosadit největší daňovou reformu za posledních 30 let. Tu sice jeho republikánští kolegové oslavují, je v ní ale jenom málo, co by mohlo přímo potěšit velkou část Trumpových voličů. Zaplnění volného místa u Nejvyššího soudu Spojených státu Neilem Gorsuchem je poměrně nekontroverzním úspěchem konzervativců. S ostatními posty se Trumpovi ale zdaleka tak nedaří. Z přibližně šesti stovek pozic, které má prezident zaplnit se souhlasem Senátu, jich stále zůstává přes 380, přičemž na více než 250 z nich Donald Trump zatím ani nikoho nenominoval.

Trumpovi se nedaří zrušit Obamovu reformu zdravotnictví. To přitom slíbil udělat první den v úřadu. Neúspěšné hlasování o zrušení o této reformy v létě 2017 bylo pro republikány naprosté fiasko. V rozporu s tím, jak o zdravotnictví přemýšlejí tradičnější republikáni, se Trump dokonce údajně svých poradců ptal, proč by nešlo rozšířit program Medicare, aby pokrýval všechny Američany - tedy de facto všeobecné pojištění. Trumpova kritika vlivu globalizace na Spojené státy mu sice během kampaně získala spoustu sympatizantů, jen těžko se dá ale říct, co ze své podpory mají právě jeho voliči.

Ostatně s tím, jak Donald Trump nakládá se svým prezidentstvím, souhlasí pouze něco nad třetinu Američanů - to jsou historicky nejnižší čísla po roce v úřadě. Není divu: sliboval, že bude prezidentem, který změní a zlepší Ameriku. Politická soukolí Washingtonu se ale po roce zdají být ještě zadřenější než předtím.

Trumpova administrativa je ta nejchaotičtější, co vstoupila do Bílého domu v živé paměti. Zmítají jí souboje několika frakcí. Jednu tvoří okruh lidí myšlenkově spřízněných s temným králem amerického alt-rightu Stevem Bannonem. Ten sice pozici poradce v Bílém domě po neshodách na konci léta opustil, ale jeho snadno rozpoznatelný apokalypticky mesiášský nacionalismus má na prezidenta stále jasný vliv.

Další frakcí je mainstreamový republikánský establishment. V počátcích Trumpovy administrativy byl těžištěm této skupiny bývalý předseda Republikánského národního výboru Reince Priebus, který otevřel komunikační kanály mezi prezidentem a předsedou dolní komory Kongresu Paulem Ryanem. Nakonec je tu pak Trumpova rodina v čele s Ivankou Trumpovou a jejím manželem Jaredem Kushnerem. Ti jsou - stejně jako v ne až tak vzdálené minulosti sám Trump - politicky v podstatě k nerozeznání od centristických demokratů blízkých byznysmenům.

Střety těchto frakcí a jejich soupeření o Trumpovu pozornost a přízeň jeho Bílý dům vysilují. Neefektivní administrativa tak nutí k zamyšlení: proč by vlastně voliči měli podpořit republikány při blížících se volbách do Kongresu? Jaké ideály vlastně strana představuje, si už nejsou jistí ani někteří republikánští senátoři, tak jak to má vědět volič? Z vágního odporu k elitám z měst nejde těžit donekonečna. Trump sliboval "vyčistit bažinu" Washingtonu. Teď je v ní naložený až po uši.

Zmíněný Steve Bannon ze své pozice šéfredaktora webu Breitbart pomohl Trumpovi do Bílého domu a následně několik měsíců sloužil jako jeho blízký poradce. Teď ale dává pouhou třiatřicetiprocentní šanci tomu, že Trump doslouží svoje první volební období. Impeachment, tedy odvolání amerického prezidenta Kongresem, je v kontextu skandály zaplaveného nekorektního prezidenta často a nadějně probíraným tématem mezi americkými demokraty. Nicméně by se měli být obezřetní, než k takovému kroku přistoupí.

Podle průzkumů říká asi čtvrtina Američanů, že Donalda Trumpa budou podporovat, ať už učiní v podstatě cokoliv. Prezident zároveň zdá se dělá všechno pro to, aby byl v roce 2020 v podstatě nezvolitelný. To by ale samozřejmě muselo znamenat, že demokraté budou schopni najít méně absurdního kandidáta, než jsou televizní hvězda Oprah Winfrey, Obamův viceprezident Joe Biden nebo šéf Facebooku Mark Zuckerberg. Všechno by ale mohlo být jinak, kdyby byl Trump donucen odejít z Bílého domu a žezlo by po něm přebral jeho viceprezident Mike Pence.

Pence je na rozdíl od nepozorného Trumpa velmi cílevědomý a podle všeho si moc dobře uvědomuje, jak blízko má k tomu, aby se sám ujal prezidentské funkce. S Mikem Pencem v oválné pracovně by byla rozštěpenost a nedisciplinovanost Trumpovy administrativy ta tam. Pence možná nemá trumpovský antiestablishmentový sex-appeal, ví ale, co chce, je to zkušený politický hráč a je napojen na slábnoucí, ale stále dominantní jádro republikánské strany.

Mohl by tak prosadit celou řadu podobných reforem, jako je ta Trumpova daňová. U Pence jako tradičnějšího konzervativce by přitom nebyly tak kontroverzní jako u Trumpa, tvářícího se jako populista nového střihu. Navíc po noční můře, kterou pro mnohé představuje velkohubý Trump, by Pence pravděpodobně mnozí centrističtí demokraté dokonce přivítali s otevřenou náručí.

Jejich smířlivý tón si jde snadno představit: "Mike Pence možná má pár škraloupů, jako to, že by chtěl léčit homosexuály elektrošoky, ale aspoň to není sprosté oranžové monstrum popírající všechno, v co my američtí liberálové věříme." Americká levice by si tak měla dvakrát rozmyslet, jak dále povede boj proti Trumpovi, a neměla by se bát být pragmatická. A hlavně by měla konečně začít nabízet něco lidem, kteří Trumpa ze zoufalosti pomohli zvolit. Nadějné záblesky tu jsou. Začnou je demokraté - počínaje volbami do Kongresu letos na podzim - ve větší míře proměňovat ve hmatatelná vítězství?

 

Právě se děje

před 28 minutami

Nákupy lidé stále spíše odkládají, čekají na otevření obchodů

Tržby v maloobchodě očištěné o kalendářní vlivy se podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu letos v březnu meziročně zvýšily o pět procent. V meziměsíčním srovnání měli obchodníci v březnu tržby o 1,6 procenta nižší.

Meziroční srovnání výsledků maloobchodu za březen ovlivnila podle analytiků nízká srovnávací základna z loňska, kdy už se čeští prodejci potýkali s uzavřením kamenných obchodů kvůli pandemii koronaviru. Stejná situace bude podle nich ještě v dubnu. Lidé nákupy ve třetím měsíci letošního roku stále spíše odkládali a čekají, až nebudou odkázáni jen na e-shopy. S uvolňováním opatření by se tak maloobchodní tržby měly zvyšovat. 

Proti loňskému březnu si podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka polepšily specializované prodejny s výrobky pro domácnost, kterým tržby vzrostly o 18,8 procenta. "Vyšší meziroční tržby ohlásily i prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci či prodejny s počítači a komunikační technikou. Naopak pokles tržeb nadále trápil prodejny s oděvy a obuví. V následujících měsících proto možná skončí v bankrotu některé módní značky," uvedl.

Tradičně dobré výsledky zaznamenali internetoví prodejci, kterým tržby v březnu meziročně vzrostly o 36,2 procenta. Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky by se v dalších měsících rozdíl růstového tempa e-shopů a kamenných obchodů měl snižovat.

Ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková ale nepředpokládá, že by se u veškerého zboží zákazníci vrátili do kamenných prodejen. Výjimkou podle ní pravděpodobně bude oblečení a obuv. Analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák dodal, že na očekávaném zpomalení meziroční dynamiky prodejů přes internet se projeví vysoká srovnávací základna z minulého roku.

před 30 minutami

Pentě klesl zisk o polovinu. Dolů ji táhlo Aero, pomohl naopak Dr. Max a reality

Skupině Penta Investments loni klesl zisk o 48 procent na 3,5 miliardy korun. Kumulativní tržby portfoliových firem stouply o pět miliard na 181 miliard korun. K zisku přispěly zejména lékárny Dr.Max, sázková Fortuna, realitní divize Penta Real Estate a Primabanka. Ztrátové naopak byly pojišťovna Dôvera, polské retailová síť Empik, firma Slovalco a Aero Vodochody. Penta to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Celková aktiva portfoliových společností Penty se zvýšila o šest miliard na 291 miliard Kč a do rozvoje svých společností a projektů skupina investovala navzdory pandemii 11 miliard korun, což bylo o 4,6 miliardy meziročně méně.

"Loňský rok byl pro nás po letech výjimečných hospodářských výsledků zatěžkávací zkouškou. Penta má ale dobře rozložené portfolio, v jednotlivých firmách a projektech všichni odvedli skvělou práci. Dosáhli jsme tedy i při významných investicích solidního zisku," uvedl partner Penty Marek Dospiva.

Mezinárodní síť lékáren Dr.Max podle něho sehrála v čase pandemie významnou roli ve všech zemích, kde působí. Její lékárny poskytovaly služby bez omezení a musely být schopné zareagovat i na razantní změnu poptávky po ochranných či dezinfekčních pomůckách. I když opakované lockdowny snížily návštěvu lékáren zejména kvůli celkově menšímu objemu předepisovaných léků, dokázala síť lékáren významně přispět k ziskovosti skupiny Penta. Hospodářský výsledek pozitivně ovlivnily také Fortuna Entertainment Group, Penta Real Estate a Primabanka.

Penta Real Estate dokončila 1139 bytových jednotek (projekty Sky Park, Waltrovka, Terrace), dalších 805 bytů je ve výstavbě (Maison Ořechovka, Bory Home). V roce 2020 předala Penta Real Estate čtyři kancelářské projekty. Prodej pražského projektu Churchill Square byl největší transakcí na českém realitním trhu v kancelářském segmentu. Na konci roku 2020 spravovala Penta Real Estate aktiva v hodnotě 28,9 miliardy Kč.

Penta vznikla v roce 1994 na Slovensku. Jejími zakladateli jsou Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. Celkem skupinu řídí šest partnerů a zaměstnává více než 43 000 lidí. Na dani z příjmu a odvodech za zaměstnance zaplatila celkem 6,4 miliardy Kč.

před 57 minutami

Advokát soudu EU: Polská pravidla o trestání soudců porušují unijní právo

Soudní dvůr Evropské unie by měl konstatovat, že polský zákon umožňující kárnému orgánu nejvyššího soudu trestat soudce kritizující justiční reformu je v rozporu s unijním právem. K tomuto závěru dospěl generální advokát nejvyššího orgánu unijní justice, podle něhož nový systém postihů ohrožuje nezávislost polských soudců. Pro soud není nově zveřejněný názor právního poradce závazný, často však k němu při svém rozhodování přihlíží.

Evropská komise se předloni obrátila na soud v Lucemburku kvůli činnosti disciplinární komory polského nejvyššího soudu, o jejíž nestrannosti Brusel pochybuje. O složení komory rozhoduje v Polsku soudcovská rada, jejíž členy převážně volí parlament ovládaný vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Polský nejvyšší soud již předloni rozhodl, že soudcovská rada není nezávislá, a zpochybnil tím i personální obsazení a pravomoci komory.

Soud již loni vydal předběžné opatření, jímž nařídil až do rozhodnutí případu činnost komory pozastavit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy