Matěj Schneider Matěj Schneider | Komentáře
6. 2. 2019 13:50

Trump tluče hlavou o svou zeď. Blíží se jeho odcházení?

Tradiční projev o stavu unie se letos opozdil kvůli politickým bojům o financování federální vlády. A Trumpova řeč potvrdila, že s demokraty prohrál.
Velká část demokratek přišla na Trumpovu zprávu o stavu unie v bílém, což mělo odkazovat na hnutí sufražetek.
Velká část demokratek přišla na Trumpovu zprávu o stavu unie v bílém, což mělo odkazovat na hnutí sufražetek. | Foto: Reuters

Donald Trump si při podobných příležitostech evidentně nemůže pomoct. Zatímco na politických mítincích se chová jako lidový bavič, při formálnějších proslovech se snaží působit jako velký státník. Bylo to znát i při úterním vystoupení v Kongresu, které naprosto postrádalo energii miliardářovy kampaně před třemi lety. Kde jsou ty časy? Nemuseli jste být zrovna Trumpovi sympatizanti, aby vám lehkost, s jakou tehdy šikanoval své protivníky, přinášela jisté potěšení. Z jeho unylého povídání v Kongresu se ale člověku chtělo spíš spát.

A čím dál tím víc to platí i o celém jeho prezidentování.

Minulý víkend reportéři Jonathan Swan a Alexi McCammondová zveřejnili tři měsíce prezidentova pracovního rozvrhu. Asi 60 procent z něho tvoří "executive time", tedy "výkonný čas". Na první poslech to může znít, že Trump toho má hodně na práci. Podle všeho ale tvoří velkou část tohoto "výkonu" sledování televize a tweetování. Trump je stále schopný svými mediálními výstupy strhnout velké množství pozornosti. Pořád ale platí, že přes velký humbuk moc převratného neprosadil. Je tu daňová reforma a spousta jmenovaných konzervativních soudců, to jsou ale banální, nutné kroky jakéhokoliv republikánského prezidenta, žádný velkolepý trumpismus. Jak nedávno rozebíraly New York Times, za reálně prosazovanou agendou stojí daleko více republikáni v Kongresu než prezident.

Trump v Kongresu? Nuda, šeď.
Trump v Kongresu? Nuda, šeď. | Foto: Reuters

Zpráva o stavu unie bývá příležitostí, kdy americký prezident každý rok oznamuje své další plány. Trump zahájil svou řeč umírněně, když volal po překonání stranických rozdílů. Pak se vychvaloval za ekonomické úspěchy, o kterých by se ale dalo silně polemizovat. Je otázka, jakou zásluhu má on sám a jak přesná byla některá citovaná čísla.

Většinu času Trumpovi pochopitelně tleskala především republikánská polovina Kongresu. Výjimkou byla chvíle, kdy oslavoval, že 58 procent nových pracovních pozic za loňský rok zaplnily ženy. To si velká skupina nově zvolených demokratických kongresmanek vyložila po svém. Právě při loňských volbách totiž do Kongresu bylo zvoleno bezprecedentní množství žen - a většina z nich Trumpa v oblibě nemá. Kongresmanky, jejichž velká část přišla na Trumpův proslov oblečená v bílém coby odkaz na hnutí sufražetek, si začaly navzájem plácat, a některé i tančit. "Takhle jste neměly reagovat," dodal s úsměvem Trump. Potlesk přítomní občas i doprovázeli skandováním "U-S-A", což se stalo poprvé už při Trumpově loňském výročním proslovu. Pořád to ale působí stejně nepatřičně.

Trumpovy blahosklonné pokusy znít jako nadstranický sjednotitel jsou komické nejen kvůli nedávnému 35dennímu shutdownu federální vlády. New York Times tento týden psaly o obědu, který si prezident dopřál s televizními moderátory. Během něj údajně označil Obamova viceprezidenta Joea Bidena za "hlupáka", senátora Chucka Schumera za "zlomyslného zk****syna" a o virginském guvernérovi Ralphu Northamovi prohlásil, že se během svého aktuálního skandálu "škrtí jako pes". Tolik k hlásané jednotě.

Ve výsledku vyslovil Trump v Kongresu jediný opravdu významný, konkrétní slib: skutečně prý postaví svou zeď na mexické hranici. Po měsíčním shutdownu, který podle průzkumů Trumpovi ubral několik procent podpory i u jeho pevného voličského jádra, se tomu ale dá těžko věřit. Ani jeho největší spojenec, šéf republikánské senátní většiny Mitch McConnell, se za jeho plán není ochotný postavit. Trump už jeden souboj o zeď prohrál a je nepravděpodobné, že opakovanou konfrontací se něco změní. Na druhou stranu se mu ale nelze divit. Už příští rok bude obhajovat svůj mandát. Pokud zeď neprosadí, co vlastně voličům nabízí na rozdíl od jiných republikánů? Tweetovat u televize může i jinde než v Bílém domě.

Školák Joshua Trump usnul při projevu prezidenta | Video: Whitehouse
 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy