reklama
 

Trumpa opustil jeho nejputinovatější člověk, poradce Flynn z Russia Today

14. 2. 12:15

Nevíme přesně, zda za jeho odstoupením není něco víc. Zda na něj „něco“ nemají americké tajné služby, anebo ty ruské.

Michael Flynn na snímku z 1. února 2017. Michael Flynn na snímku z 1. února 2017. | Foto: Reuters

Michael Flynn málem překonal rekord Karolíny Peake. Ta vydržela jako česká ministryně obrany týden, Flynn v křesle poradce pro otázky národní bezpečnosti prezidenta Donalda Trumpa necelý měsíc.

Pro Spojené státy je to špatná i dobrá zpráva.

Špatná v tom, že Trump zjevně fatálně pochybil při výběru. Flynn patřil do okruhu jeho velmi blízkých lidí. Nejprve tvrdil, že se loni v prosinci ještě před Trumpovou inaugurací nebavil s ruským velvyslancem ve Washingtonu o sankcích, které přijal Obama vůči Rusku. Pak si nebyl jistý, zda na sankce nepřišla řeč. Nyní přiznal, že ano a že o tom neinformoval viceprezidenta Mike Pence.

Velká dohoda Trumpa s Putinem může být zničující. Bezpečnost Evropy je v ohrožení, varuje Lucas

Velká dohoda Trumpa s Putinem může být zničující. Bezpečnost Evropy je v ohrožení, varuje Lucas

Velmi bude záležet na tom, kteří lidé uvnitř Trumpovy administrativy budou mít největší vliv. Britský analytik se obává Steva Bannona.

číst dále

Dobrá zpráva spočívá v tom, že i za Trumpa se za podobné chyby tvrdě platí a že by snad stále ještě - řečeno slovy autora knihy New Cold War Edwarda Lucase - mohla Trumpova administrativa být normální republikánskou vládou, jaké známe z minulosti. A ne nebezpečím pro demokracii nebo stabilitu ve světě.

Podle předsedy zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu (Rady federace) Konstantina Kosačova může Flynnův osud svědčit o tom, že "rusofobií se nakazila celá americká vláda odshora až dolů". Šéf téhož výboru dolní komory (dumy) Alexej Puškov míní, že Flynna donutila k rezignaci "agresivní mainstreamová média".

Jejich ostentativnímu rozhořčení se nelze divit.

Flynn patřil k největším zastáncům spolupráce s Vladimirem Putinem. Vystupoval ve vysílání ruské propagandistické televize Russia Today, v roce 2015 na banketu v Moskvě seděl s ruským prezidentem u stolu. Zdůrazňoval, že v boji proti terorismu je třeba se spojit s Ruskem a Putinem.

Nevíme přesně, zda za jeho odstoupením není něco víc. Zda na něj "něco" nemají americké tajné služby, anebo ty ruské.

Kdo snižuje nadšení z Trumpa, bude pohnán k zodpovědnosti. Na 200 procent

Kdo snižuje nadšení z Trumpa, bude pohnán k zodpovědnosti. Na 200 procent

S pomocí revolučního konceptu „alternativních faktů“ má Donald Trump své sliby splněné předem, píše v komentáři Jan Moláček.

číst dále

Pro Česko je ale každopádně dobrou zprávou, zvláště po nedávných kybernetických útocích, že z nové americké administrativy mizí jeden z největších Putinových apologetů. Každý další kandidát bude pod drobnohledem, zda a jaké má v Rusky styky - což není na škodu.

A v Trumpově vládě mohou převážit lidé, kteří neběží v boji proti terorismu tak bezhlavě za směrovkou Rusko. Ministr obrany James Mattis a ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) Mike Pompeo.

Bývalý velvyslanec Spojených států Andrew Schapiro prohlásil na Twitteru, že po Flynnově rezignaci bude svět bezpečnější. Nelze než souhlasit.

autor: Martin Novák

 
reklama
reklama
reklama