Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
4. 10. 2016 13:40

Tuhý coby politruk. Politicky školí mužstvo. Proti ANO a pro ČSSD, takže mu to projde

Policejní prezident generálmajor Tomáš Tuhý slyší na objednávku politiků. Ve své funkci nemá co dělat. Ale buďme si jisti, že v ní zůstane.
Náš prezident, náš vzor.
Náš prezident, náš vzor. | Foto: ČTK

Generálmajor Tomáš Tuhý má další vážný problém. Na veřejnost unikla nahrávka z letošního jara. Před shromážděnými policisty na ní uráží ministra spravedlnosti Pelikána (ANO), útočí na ministra financí Babiše (ANO), na celou vládu. Plete se do politiky. Totální úlet, za jaký by měl být "nepolitický" policejní prezident bez pardonu odvolán. Ale nebude. Útoky namířil správným směrem. Tak, aby se ministru vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD) líbily.

Při poslechu nahrávky, kterou zveřejnil server seznam.cz, posluchače okamžitě napadne: co ještě generál Tuhý pro ministra Chovance dělá? Co mu na očích vidí? A naopak, co dělá třeba proti Pelikánovi?

Video bylo podle webu seznam.cz natočeno v Praze na Zbraslavi letos 8. března při akci policejního prezidenta s komickým názvem "Roadshow". Tuhý zcela oficiálně hovořil ke shromážděným detektivům protimafiánského útvaru ÚOOZ.

Citujme: "Českou republiku ovládla mediokracie... Jenom se podívejte, jakým způsobem byla skandalizována činnost zákrokových jednotek pražské policie při únorových událostech. Ti kluci tam dneska stáli, včetně operativců, a pomáhali hasit oheň, který vznikl při střetu dvou extremistických skupin. Možná jste tam měli svoje lidi mezi tím, takže asi nemluvím úplně od věci."

Mluvil o kritizovaných zásazích (nebo spíš nezásazích) během demonstrací, které v několika evropských městech svolala německá extremistická Pegida (Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu) a proběhly i v Praze. Policie tehdy nezasáhla proti mladíkům v maskách, kteří napadli průvod Solidarita bez hranic a později, večer, napadli centrum Klinika, které zřejmě právě oni také zapálili.

Policejní benevolenci tehdy ostře kritizoval ministr spravedlnosti Robert Pelikán. O něm policistům Tomáš Tuhý řekl: "A v jeden moment jeden pubescentní ministr se postaví před kameru a řekne, že by měl ještě ten den svléknout z uniformy velitel opatření a všechny policisty, kteří tam zakročovali, protože si nesplnili svoji povinnost."

Ministr spravedlnosti za hnutí ANO je tedy "pubescentní" a nemá právo na svůj názor? Zatímco nepolitický policejní prezident může před detektivy ÚOOZ v klidu dělat politiku?

Za pubescentního Pelikána se Tuhý stydí

Tuhý školil dál: "Takže je toto úroveň, která by měla být na úrovni představitelů vlády? Za takové lidi se stydím. Protože ti lidé by měli být nad věcí, zvlášť lidé, kteří představují resort ministerstva spravedlnosti, kteří by měli řídit státní zástupce, ti, kteří by měli dneska tady dávat vzor, jak tady máme postupovat a jak máme zhodnocovat všechny důkazní prostředky a nedělat ukvapené soudy, a někdo něco takového řekne? Kde to žijeme? V jakém státě?"

Na vojně za komunistů pravidelně probíhalo PŠM, politické školení mužstva. A tohle zbraslavské povídání bylo PŠM jak vyšité.

Tuhý se dokonce postavil do role mluvčího celého českého lidu: "Obecně veřejnost už dneska považuje Lidové noviny za brak, který se nedá ani číst. Je to opravdu ovlivňováno někým, kdo v pozadí tady těchto novin stojí, jakým způsobem chce cíleně směřovat ty negativní pohledy nejen na policii, ale i obecně na resort ministerstva vnitra."

Milan Chovanec zřejmě bude s obsahem Tuhého proslovu spokojen. Generál nejenže uráží Pelikána a naváží se do Babiše, ale ještě neopomene bránit Chovancovo ministerstvo vnitra. Naprosto nepřijatelné jednání. Zjevně tu hlava policie straní ČSSD proti jiné vládní straně ANO. (A aby bylo jasno, nejde o to, že útočí na ANO. Jde o to, že dělá politiku, cpe ji svým podřízeným, politicky je ovlivňuje.) Dělá něco, co dělat nesmí.

Jak píše server seznam.cz, v době nahrávky vrcholila tahanice o policejní reformu. Položme si ty dvě události vedle sebe: útok na ministry za ANO (plus na noviny vlastněné Babišem) a zrušení ÚOOZ, jemuž předcházelo vypuzení bývalého ředitele antimafiánského útvaru Roberta Šlachty z policie.

Od začátku bylo jasné, že reforma je narychlo upečená, neprofesionální, účelová. Provedená zřejmě na pokyn Chovance. Připravil ji nikoli Tuhý, ale bývalý estébák Laube. A přece prošla. Proč? Protože ji Tuhý (a jeho Laube, který těsně po spuštění reformy od policie odešel ze zdravotních důvodů) udělal tak, jak chtěl Chovanec. Nepohodlný ÚOOZ se dostal pod kontrolu. Dnes šéfové na prezidiu přesně vědí, na čem dělá. A o to přece šlo. Takhle jsou na to u nás politici zvyklí. Takhle to chodilo za vlád ODS i ČSSD.

Papaláš urážky neslyší

Tuhý má okamžitě odstoupit. Ale neodstoupí. Právě proto, že není apolitický policejní prezident. Právě proto, že kritizuje ANO, Babiše a Pelikána. Ostatně Babiš se chová stejně jako Chovanec a Tuhý. Policejní "reformu" totálně zpolitizoval. Pelikán se postavil na stranu státních zástupců; tam ještě nešlo o politizaci mluvit, ale Babiš z toho udělal politikum. (Pro šéfa ANO neplatí jeho heslo "Nejsme jako politici". Je nachlup stejný jako politici.)

Politické krytí je to, co Tuhého dělá Tuhým. Kromě zrušení ÚOOZ má na svědomí i další kousky. Letos v červenci jel někde v Ostravě jak šílenec. Byl zastaven policejní hlídkou. Podle České televize překročil maximální povolenou rychlost v obci o více než padesát kilometrů v hodině! Papaláš. Papalášské je i to, že o té události, ač je Tuhý šéf policie, nic nevíme. Když to prasklo, sdělil: "Jsem připraven plně spolupracovat a nést důsledky tak, jako každý jiný občan." Tím to haslo. Nevíme, kde jel rychle, o kolik přesně víc.

Stejně papalášsky, protiobčansky, byla v režii Tomáše Tuhého pojednána návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze. Policie při ní viditelně nadržovala agresivním čínským vítačům a zadržovala především české občany. Nepřijatelné. Ale zase: nic se nestalo. Vlastně stalo. Tuhý byl "za odměnu" Milošem Zemanem povýšen.

Jak na video ze Zbraslavi zareagoval? Sdělením, kde mimo jiné stojí, že šlo o "uzavřené setkání s policisty". Vtipné. Takže na uzavřeném jednání se může policie politizovat? Nesmí. Ale to je jedno. Tuhý se prý jen "ohradil" proti výrokům ministra spravedlnosti, který "intenzivně a bez dostatku informací" kritizoval zásahy policistů.

Sdělení policejního prezídia Tuhého cituje: "Za mým březnovým vyjádřením si stojím. Záznam jsem si přehrál několikrát a neslyším žádnou urážku. Slyším policejního prezidenta, který obhajuje policisty a jejich nelehkou práci." Nějaká omluva? Lítost?" Kde žijete?

Je to nikoli apolitický, ale politický policejní prezident. Policii (minimálně detektivy ÚOOZ) politizuje. Slyší na objednávku jemu nadřízených politiků. Chová se jako papaláš – nadřidič. Ve své funkci nemá co dělat. Ale buďme si jisti, že v ní zůstane. Slouží jako vzor pro všechny ostatní policajty. Chovanec i premiér Sobotka vzkazují sboru: Takhle to chceme, takhle to pro nás dělejte.

 

Právě se děje

před 20 minutami

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 25 minutami

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy