Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
4. 6. 2014 19:00

Tuhý křísí, co Lessy zrušil. Informace potečou ven z policie

Komentář Martina Fendrycha: Kdyby existovala centrální analytika na policejním prezidiu před dvěma roky, nebyl by zatčen ani Rath, ani Nagyová. A přece ten útvar vzniká.
Kdyby se informace z ÚOOZ a ÚOKFK scházely před dvěma roky na policejním prezidiu, Jana Nagyová by nebyla nikdy zatčena. David Rath zřejmě taky ne.
Kdyby se informace z ÚOOZ a ÚOKFK scházely před dvěma roky na policejním prezidiu, Jana Nagyová by nebyla nikdy zatčena. David Rath zřejmě taky ne. | Foto: Aktuálně.cz

Policie se vrací do minulosti – její prezident Tomáš Tuhý znovu vyžaduje, aby do centra, tedy do analytického útvaru na policejní prezidium, proudily informace o všech kauzách, na kterých pracují centrální útvary. Důvod? Aby nepracovaly na stejné věci. Argumentuje se kauzou Opencard. Její první fázi vyšetřovala protikorupční policie (ÚOKFK) a druhou protimafiánský útvar (ÚOOZ). Jenomže případ Opencard byl velmi podivný. Nešlo o dublování, ale o to, že policie nedělala, co měla. Dokonce kvůli té kauze vznikla sněmovní vyšetřovací komise.

Potíž je v tom, že shromažďování informací o vyšetřování citlivých kauz do jednoho místa, do centra, sice může zabránit „dublování“, ke kterému dojde jednou za uherský rok, ale mnohem spíš ohrozí vyšetřování. Je to riskantní pokus, který budou detektivové maximálně bojkotovat.

Policejní prezident Tuhý v České televizi 18. května řekl: „Chci, aby naše policie... byla schopna eliminovat právě takovéto věci (viz Opencard), aby nedocházelo k tomu dublování, abychom byli schopni zavnímat, a k tomu bude sloužit i ten analytický nebo slouží ten analytický útvar, který má k dispozici náměstek policejního prezidenta, který bude jasně vykazovat tu příslušnost.“

Poněkud krkolomná řeč. Je z ní však jasné, že do analytického útvaru náměstka pro službu kriminální policie a vyšetřování (od 1. června se jím stal Zdeněk Laube) již proudí či budou proudit informace o případech, na kterých celorepublikové útvary pracují.

Tomáš Tuhý, nový šéf policie, chce zřídit centráolní analytiku, kam se nalejí informace z celorepublikových útvarů.
Tomáš Tuhý, nový šéf policie, chce zřídit centráolní analytiku, kam se nalejí informace z celorepublikových útvarů. | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Prezident Tuhý pokračoval: „Budeme sdílet informace na tomto centrálním útvaru společně s útvary celorepublikovými, tak abychom byli schopni si nastavit jednotný pohled na prověřování... abychom byli schopni říct, dnes tady tato věc je v příslušnosti protikorupčního útvaru, toto je věc organizovaného zločinu.“

Jednotný pohled na prověřování, co to znamená? ÚOOZ i ÚOKFK budou muset pravidelně informovat, na čem začínají dělat či dělají. V Laubeho útvaru to pak analytici posoudí a náměstek zavelí: Tohle patří korupčníkům. Nebo: Tohle patří organizovanému zločinu. Případně také řekne: Na tomhle nedělejte vůbec.

Rath i Nagyová by byli v klidu

X lidí, zřejmě včetně policejního prezidenta, bude vědět, na čem útvary pracují. X-krát bude hrozit, že informace někdo vynese ven a že vyšetřovaní dostanou včas echo: Bacha, jdou po vás chlupatý. Než tohle, to je opravdu lepší ono dublování, ke kterému dojde jednou za rok.

Dva příklady, které ilustrují, jak takové riziko v reálu vypadá. Vyšetřování exhejtmana a exposlance ČSSD Davida Ratha. Malý tým šetření utajil před svým vlastním vedením. Jen díky tomu byl Rath chycen. Petr Vincenz, který pracoval jako šéf operativy ÚOKFK Ústí nad Labem a posléze přešel do centrály v Praze, nevěřil ani svým nadřízeným. (Nakonec z protikorupční policie znechucen odešel.)

Že se vyměnila hlava policie a pár dalších lidí, to mnoho neznamená. Nelze prostě důvěřovat, že nikdo nic nevynese. Jediná rozumná obrana je citlivé informace o kauzách nesdílet.

Druhý příklad, drsnější. Bývalý policejní prezident Martin Červíček nevěděl o vyšetřování Jany Nagyové. Figuruje v policejních odposleších v této kauze. Je vysoce pravděpodobné, že kdyby existovala centrální analytika a ÚOOZ by byl povinen do ní sypat informace o prověřování Grygárka, Janouška, Rittiga, Nagyové a dalších, vyšetřování by se provalilo a jejich spolčení by dodnes pokračovalo. Červíček se o akci na Úřadu vlády dozvěděl až těsně před jejím spuštěním. Také proto, že se pokoušel do čela Útvaru zvláštních činností posadit člověka napojeného na kmotry.

Že se vyměnila hlava policie a pár dalších lidí, to mnoho neznamená. Nelze prostě důvěřovat, že nikdo nic nevynese. Jediná rozumná obrana je citlivé informace o kauzách nesdílet. Jinak u nás vytečou, kam nemají.

Náměstkem pro kriminálku se stal Laube, bývalý pracovník komunistické StB, do níž nastoupil v roce 1983. Pracoval na sledovačce (Správa sledování StB), skončil na pozici vedoucího staršího referenta. - Laube dosud řídil Útvar speciálních činností (nasazování skrytých agentů). Není známo, že by odtud něco uniklo. Lidé jako Robert Šlachta (ředitel ÚOOZ) mu zřejmě budou věřit. Ale přece jen je divné, když se náměstkem šéfa policie z desítek tisíc policajtů stane ausgerechnet bývalý estébák. Nevychovala si jiné šéfy?

Nebezpečnější než „Langerův rozkaz“

Bude analytika fungovat? Budou policajti z centrálních útvarů ochotni sdílet informace? Je všeobecně známo, že ÚOOZ nevěří lidem z ÚOKFK. Ano, od června 2013 protikorupčníky řídí Milan Komárek, ale protikorupční policie byla považována za shnilou hodně do hloubky. Vůle poskytovat informace tu ze strany ÚOOZ nepochybně nebude.

Centrální analytika na policejním prezidiu je přesně to, co Davidu Rathovi scházelo.
Centrální analytika na policejním prezidiu je přesně to, co Davidu Rathovi scházelo. | Foto: Ludvík Hradilek

V policii už to – v menší míře – dříve bylo. Bývalý policejní prezident Petr Lessy zrušil „Langerův rozkaz“. Ten nařizoval, že se do ÚOKFK musely scházet všechny případy hospodářské kriminality, které byly vyšetřovány. Tam se pak vybíralo, co ano a co ne. (Langer ve skutečnosti rozkaz nevydal, pouze novelizoval, když se změnily názvy útvarů.) Tehdy bylo zrušení rozkazu všeobecně přivítáno; byl brán jako riziko, že informace utečou k politikům.

Tuhého pokus je horší, rozsáhlejší, netýká se pouze hospodářské kriminality, ale i dalších trestných činů.

Mimochodem, hlásný informační systém už v policii poměrně dlouho běží. Jmenuje se Evidence trestního řízení (ETŘ) a slouží k dokumentování průběhu trestního a přestupkového řízení. Mají do něj přispívat nejen celorepublikové útvary, ale i kraje. Policie ale podle dostupných informací do ETŘ klíčové věci nedává. Když útvary chtějí Evidenci trestního řízení obejít, případ prostě utají. Pak nemůže v systému figurovat.

Co naopak funguje? Dohody dozorujících státních zástupců. Ti se mohou při vyšetřování jednotlivých případů domluvit na tom, že jim policejní útvar poskytne informace, které má k dispozici. Z pohledu trestněprávních norem je to v pořádku. Státní zástupce je garantem vyšetřování, ne analytický útvar na prezidiu.

Riskantní centralizace se netýká jen policie. Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) chce zrušit Vrchní státní zastupitelství v Praze i Olomouci a zřídit speciální státní zastupitelství, které by se soustředilo na korupci a klíčové hospodářské kauzy. (Nový zákon o státních zastupitelstvích Válková zdědila po předchůdcích.) Takže zase jedno absolutistické centrum s maximálními pravomocemi. Dříve to byla všemocná generální prokuratura. Špatně.

Jak to dopadne s Tuhého-Laubeho analytikou? Bude centrálním útvarům proti srsti. Udělají všechno pro to, aby informace o prošetřování nemusely dávat dál a riskovat, že vytečou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 1 hodinou

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 1 hodinou

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 2 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy