Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
12. 6. 2018 13:18

Show v Singapuru: Tweeťák se sešel s rakeťákem. Vrah Kim je pro Trumpa "milující" muž

Podaří se denuklearizovat KLDR? Možná ano, možná ne. Z vraha Kim Čong-una Donald Trump každopádně udělal žádanou světovou celebritu.
Vytvořili si prý "zvláštní pouto", sdělil prezident Donald Trump o sobě a o vůdci Kim Čong-unovi. | Video: Reuters

Událost celosvětového významu: v Singapuru jednal prezident demokratické velmoci USA Donald Trump (72) se severokorejským totalitním lídrem Kim Čong-unem (34). Poprvé v dějinách. Tématem bylo především jaderné odzbrojení, neboť jadernými zbraněmi KLDR děsí svět.

Oba politici přislíbili navázat nové vztahy mezi USA a KLDR, budovat stabilní mírový režim na Korejském poloostrově a KLDR slibuje "úsilí o úplnou denuklearizaci" země. Dále se Trump a Kim zavazují, že budou vyzvednuty ostatky válečných vězňů a že budou následovat další společná jednání. - Podobné dohody už byly mezi oběma zeměmi podepsány, leč nenaplnily se.

Pokud by se podařilo denuklearizovat KLDR, jedna velká hrozba od odporného, nevyzpytatelného, totalitního režimu by padla a Donald Trump by si vysloužil světovou úctu. Nic takového však není vůbec jisté, tvrdí znalci KLDR i Trumpa. S jistotou víme jen to, že jsme viděli velkou show. Podstatný byl zjevně akt schůzky, méně už pak její obsah.

Občané demokratických zemí museli s odporem a údivem sledovat, jak se Trump choval ke Kimovi. Neznalý by snadno nabyl dojmu, že se jedná o setkání státníků normálních zemí, nikoli o schůzku představitele svobodného světa s vůdcem totálně nesvobodného, své lidi (a nejen je) vraždícího režimu, jednoho z nejhorších režimů současnosti.

Donald Trump o Kim Čong-unovi prohlásil: "Naučili jsme se hodně o sobě navzájem i o našich zemích. Je to velmi talentovaný muž a svoji zemi velice miluje." S Kimem si prý dokonce vytvořil "zvláštní pouto". Ty věty pleskly jak facka vlepená nikoli Kimovi, ale západnímu světu. Kim "miluje svoji zemi"? Absurdní, nesmyslné, lživé sdělení, fake news z úst amerického muže číslo jedna.

Připomeňme, co schůzce v Singapuru těsně předcházelo. Trump označil slova svého spojence, kanadského premiéra Justina Trudeaua, za "nečestná a slabošská". Po jednání G7 v kanadském Quebeku tweetoval: "Kanadský premiér Trudeau se na jednání G7 choval velmi pokorně a umírněně, ale po mém odjezdu vystoupil na tiskové konferenci s tvrzením, že americká cla jsou urážlivá a že se nenechá komandovat. To je velmi nečestné a slabošské."

Fatazie… sci-fi film!

Podivný kontrast, Kim coby "velmi talentovaný muž", který "velmi miluje svoji zem" (již jeho rodina zničila), a Trudeau jako nečestný muž a slaboch. Kanada je spojenec, západní, svobodná země. Takový paradox nelze přehlédnout a zřejmě platí, co se o Trumpově zahraniční politice píše delší dobu, nezná přátele ani nepřátele, jen zájmy. (A ty zájmy jsou pro Tumpa zřejmě velmi osobní, on musí uspět, on musí být v centru pozornosti, Trump first.)

Vytvořil si tedy "zvláštní pouto" s šéfem severokorejského pekelného režimu. Tlumočník, který překládal Kimovi, zaslechl, jak megaspokojený, meganadšený Trump říká Severokorejci, že "mnoho lidí toto bude považovat za jistou formu fantazie… za sci-fi film". Rodiče Otto Warmbiera zcela jistě ne.

Uplynulo teprve pět měsíců od chvíle, kdy Trump v USA pronesl řeč o stavu unie a odsoudil v ní porušování lidských práv, jehož se dopouští Kimův režim. Jako hosty na slávu pozval rodiče Otto Warmbiera, studenta virginské univerzity, který byl v Severní Koreji zatčen, obviněn ze zločinů proti státu a vězněn v pracovním táboře. Mlátili ho, byl těžce zraněn, zemřel několik dní po návratu do Spojených států v loňském roce.

Jak se asi Warmbierovi rodiče dívali na 13 vteřin trvající stisk rukou Trumpa a Kima, na to, jak Američan Kima velebí? Musel to být šok. Vyvstává otázka, kdy se Trump přetvařoval? Doma, když mluvil o stavu unie a rodičům studenta řekl: "Jste úžasní svědkové hrozby, jež ohrožuje náš svět, a vaše síla nás opravdu inspirovala," nebo v Singapuru? Nebo v obou případech?

Experti na zahraniční politiku se k dohodě vyjadřují dosti skepticky, minimálně není vůbec nic jisté. Někteří upozorňují, že se Trump lehkomyslně zbavil páky na Kima, když se s ním setkal jako rovný s rovným, aniž by měl jakoukoli záruku, že k jadernému odzbrojení KLDR přistoupí.

Novinář Jeffrey Goldberg napsal v lednu 2016 v The Atlantic text o Trumpově zahraniční politice. Popisuje, jak mluvil s vysoko postaveným úředníkem, který měl přímý přístup k Trumpovi, o zahraniční doktríně amerického prezidenta. Jaká je a není na ni ještě moc brzy? "Ne," řekl ten člen Trumpova týmu, "ta doktrína je jasná." Goldberg se tázal jaká. Odpověď: "Trumpova doktrína je My jsme Amerika, vy svině. To je Trumpova doktrína."

Stejně drsné jako Trump. Žijeme v době s novými představami, kde se i ze světové politiky stala show, tweet, z vraha Kima je svoji zemi milující muž, země mimo Ameriku jsou podle Trumpova úředníka "svině", spojenec Trudeau je nečestný slaboch, zatímco k Putinovi Trump cítí respekt.

Podaří se denuklearizovat KLDR? Možná ano, možná ne. Z vraha Kima Trump každopádně udělal žádanou světovou celebritu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Dolní komora ruského parlamentu ve středu ratifikovala prodloužení smlouvy s USA o kontrole jaderných zbraní z roku 2010, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem. Informují o tom světové agentury. Poslanci prodloužení dohody o pět let schválili jednohlasně den poté, co si telefonovali prezidenti Ruska a Spojených států a země si vyměnily příslušné diplomatické nóty.

Odpovídající návrh zákona poslal do Státní dumy prezident Vladimir Putin v úterý večer, napsala agentura Interfax. Podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova bude smlouva prodloužena o pět let bez jakýchkoli předběžných podmínek. Spojené státy a Rusko se na prodloužení úmluvy dohodly jen několik dní před vypršením její platnosti.

Podle agentury AP se Washington s Moskvou dohodl, že všechny nezbytné formální procedury země dokončí během několika dní. Smlouvu musí ratifikovat ruští zákonodárci. Po Státní dumě, tedy dolní komoře ruského parlamentu, ji musí schválit horní komora, Rada federace, což se očekává ještě dnes. Schválení amerického Kongresu není zapotřebí, dodala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy