Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
11. 11. 2014 7:00

Tweetující Andrej, žehlička Bohuslav a vytáčecí Svatopluk

Komentář Martina Fendrycha: ANO má v posledním průzkumu 35 procent potenciálních hlasů voličů. Dvakrát víc než druhá ČSSD. Jak to Babiš dělá? Používá listopadové heslo Nejsem jako oni. To stačí.
Babiš říká: Nejsem jako oni. A nevadí, že je stejný jako oni.
Babiš říká: Nejsem jako oni. A nevadí, že je stejný jako oni. | Foto: Twitterový účet Andreje Babiše

Spor ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) a vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) „nevyvolal koaliční krizi“, sdělil v pátek v noci premiér Bohuslav Sobotka. Předseda hnutí ANO pravil, že „schůzka proběhla v pohodě, budeme pokračovat ve středu na koaliční radě“. Doufá, že si předseda vlády Sobotka „informace ověří“. Pak snad pochopí, že resort zdravotnictví nefunguje dobře. Ale pokoj si pan ANO nedal.

Výměna mezi Němečkem a Babišem byla drsná. Němeček zaútočil na MF Dnes a iDnes, Babišova média, že lžou. Napsala totiž, že ministerstvo zdravotnictví prosadí placení nepovolené léčby kmenovými buňkami z veřejného zdravotního pojištění. Akce za miliardy. „To už není zkreslení, to už není o komentáři, to je o čisté lži a manipulaci,“ rozčiloval se Němeček. Zjevně se vytočí snadno, což je jedna z jeho slabin. Doporučil novinářům MF Dnes, „aby se svého majitele zeptali, jak budou řešit nevýhodné obchody firmy Agrofert se státními rezervami“.

Babiš mu to na Twitteru vrátil i s úroky: „Šnajdroid Němeček by měl urychleně nastoupit protialkoholickou a psychiatrickou léčbu.“ (Marek Šnajdr býval náměstkem ministra zdravotnictví za ODS. Vliv v resortu si prý zachoval.) Babiš dál vládního kolegu napadl, že koupil Cyber-knife za 200 milionů korun, přičemž běžná cena byla poloviční. To když Němeček řídil fakultní nemocnici v Ostravě. A předseda ANO přidal ještě jeden twitterový kopanec: „Ale rozumím tomu, že stavět dům v Čeladné je drahá záležitost...“ Obvinění z korupce.

Němečkova Čeladná.
Němečkova Čeladná. | Foto: Ludvík Hradilek

Sobotka Němečka hájil. Nedivme se, i kdyby byl ministr zdraví sebehorší, premiér ho nemůže obětovat na příkaz či popud Babiše. To by ho v ČSSD, zvláště pak na severní Moravě, silně poškodilo. Předsedu či majitele ANO sociální demokraté navíc opravdu nemají rádi. Je pro ně dnes desetkrát horší čert než Kalousek křížený se Schwarzenbergem.

ANO odskočilo od druhých oranžových

Babiš to, jako ostatně často, přepískl. Pravil totiž: „Kdyby takto fungoval náš ministr, určitě by ho hnutí vyměnilo.“ Což je vtipné, když každý ví, jak výtečně funguje ministr dopravy za ANO Antonín Prachař. To by musel být tento pán vyměněn opravdu dávno. Jenomže ani Babišovi se nechce přiznat chybu, navíc má zjevně problém, kde vzít schopné lidi.

Krátce po šavlovačce Babiše s Němečkem byly zveřejněny výsledky průzkumu veřejného mínění, který vedla agentura TNS Aisa. Podle něj by ANO nyní volilo 35 procent dotázaných (ve volbách hnutí získalo 18,65 procenta hlasů). Druzí skončili sociální demokraté, získali by zhruba polovinu přízně ANO, tedy 18 procent (ve volbách 20,45 procenta). Vypadá to na brutální odskok babišovců od oranžových. Ode všech stran.

Jestli něco Andreji Babišovi rozhodně nechybí, je to sebevědomí. V komunálních a senátních volbách sice moc nezazářil, Senát byl propadák, ale takovýto průzkum mu dodává sílu jak uvnitř hnutí, které ovládá, tak v koalici. Babiš přitom na voliče aplikuje stále dokola stejnou metodu: Nejsem politik. Nejsme jako politici. Ač je druhý nejvýznamnější člen vlády (ne-li vůbec nejvýznamnější), v klidu útočí na kabinet a na své kolegy.

Babiš je zároveň Agrofert, na to ani na vteřinu nezapomínejme. Hartenberg Holding ministra financí a Jozefa Janova podniká v oblasti asistované reprodukce, léčbě Crohnovy choroby, dalších střevních chorob, obezity a plastické chirurgie.

On to dokonce potřebuje, je to základ jeho image. Osočí kolegu Němečka z korupce, napálí ho, že je řízen Šnajdrem. Přitom má k dispozici Kobru, smíšený tým expertů, kteří by měli jakoukoli levárnu tohoto typu umět odhalit. - Babiš prý chystá trestní oznámení kvůli hospodaření ostravské fakultní nemocnice. Uvidíme tedy, jestli má nějaké důkazy o korupci či podvodech. Ale vyšetřování se potáhne.. Hlavní je ten výkřik.

V pondělí Babiš pokračoval. Napsal blog na iDnes. "...pan ministr má problémy z minulosti, ať už se to týká nákupu nejdražšího cyberknife na světě pro ostravskou nemocnici, které šéfoval (na problém upozornili i Reportéři ČT), nebo předraženého nákupu CT, na kterém vydělala fiktivní firma Variomedical založená jen pro tento účel. Upozornili jsme i na to, že v Čeladné, kde si pan ministr staví rodinný dům, se nachází také hotel Čeladenka, který prostřednictvím Zdravotního ústavu v Ostravě vlastní ministerstvo zdravotnictví a pronajímá jej za směšných 25 tisíc měsíčně soukromé firmě." Atd.

Andrej Nejsemjakooni

Co Babiš veřejnosti touto cestou vzkazuje? Pořád totéž: Nejsem jako oni. Stejné heslo, jaké skandovali protikomunističtí povstalci v roce 1989. Nejde ani tak o chycení korupčníka, ale o sebeoddělení, sebepovýšení nad ty špinavé, zkorumpované, neschopné politiky. S nimiž shodou okolností sedí v jedné vládě. Takový příklad jako Svatopluk Němeček se mu náramně hodí. Tady dokonce nabízí konkrétní fakta (pokud to jsou fakta). Každý si pak řekne: Jestli ministr zdravotnictví nemá čisté ruce, měli by ho zavřít.

Ale ono to nemusí být tak úplně černobílé. Andrej Babiš je ministr financí a zároveň Agrofert, na to ani na vteřinu nezapomínejme. Hartenberg Holding, který vlastní on a Jozef Janov, podniká v oblasti asistované reprodukce, léčbě Crohnovy choroby, dalších střevních chorob, obezity a plastické chirurgie. A delší dobu se v kuloárech mluví o tom, že by ANO ve vládě rádo převzalo zdravotnictví. Sobotka zřejmě výměnu odmítá. Takže buďme v soudech opatrní. Babiš může jít po Němečkovi zcela účelově.

Lídr ANO po bitce s Němečkem oznámil: „O zisk ministerstva zdravotnictví za stávající koaliční vlády neusilujeme.“ Velmi podivná věta. Zvlášť z pasáže „za stávající koaliční vlády“ dnešnímu premiérovi asi dost mrazí. (Chystá se jiná vláda?) A po zveřejnění průzkumu TNS Aisa mu mrazí ještě víc. Pokud si ANO odskok udrží, nebo ho zvýší, co by pak Babiše brzdilo, aby vyvolal předčasné volby? Miloš Zeman by byl jistě všemi deseti pro pád Sobotky. Jednak k Babišovi vzhlíží, jednak by byl zase v centru pozornosti, což nade vše miluje.

Babiš dnes v české politice nemá rovnocenného oponenta. V opozici je to jak po řádění černého moru, osobností zatraceně málo, a když, tak zdiskreditované. A ve vládě? Němeček vypadá, že má nervy nadranc, Sobotka je žehlička s napařováním, aby udržel vládu. Občas se nahlas ozve Pavel Bělobrádek, ale na pana Agroferta taky nestačí. Možná Milan Chovanec, to by mohla časem být podobná váhová kategorie jako šéf ANO. Ale Chovanec musí nejprve vystoupat v ČSSD ještě výš. Teprve pak se ukáže, jestli má na Andreje Babiše. Zatím války nechává na Sobotkovi.

Sociální demokraté se mohou utěšovat větou: Žádný Babiš neroste do nebe. Potíž tkví v tom, že jejich veličiny zatím spíš rostou do země. A oni je tam sami moc rádi zašlapávají. A ještě jedno zjiištění: demokratické strany dostávají permanentně na zadek. Včetně sociálních demokratů.

 

Právě se děje

Další zprávy