Jan Gazdík Jan Gazdík | Komentáře
21. 10. 2015 14:50

Úcta k hrdinům? Jen výsměšný škleb lovců bojových řádů

Rádi se kasáme křesťanskými hodnotami a civilizační úrovní a někteří z nás se přitom chovají jako ti nejhorší barbaři.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Alespoň zpočátku se zdálo, že vlna uprchlíků odhalí v nás Češích ty lepší vlastnosti, jako je pochopení, soucit či pomoc potřebným. Nestalo se… anebo jen v minimální míře. Uprchlíků se bojíme mnohem víc než mocenských plánů Kremlu. Vůči uprchlíkům (ale i Putinovou propagandou zpracovaným Rusům) se přesto rádi a s patřičným despektem vymezujeme s odkazem na naše "tradiční křesťanské hodnoty", "evropskou civilizační kulturu" a mnoho dalších, ve světle našeho vlastního chování docela elitářských přívlastků.

Realita je jiná. Příklad z nejčerstvějších: veterán bojů o Dunkerque Jiří Pavel byl okraden o většinu svých vyznamenání. A není zdaleka jediný, na koho se "lovci militarií" zaměřili. Ve všech civilizovaných zemích si dávají záležet na úctě k lidem, díky nimž následující generace přežily (i v tom Rusku). Bez statečnosti a sebeobětování dnešních devadesátníků (Čechoslováků ze západní a východní fronty žije už jen několik set) by přitom Češi nejspíš skomírali v roli vysídlenců kdesi na Sibiři, jak to ostatně zamýšlel organizátor holokaustu Reinhard Heydrich. A dalo by se dokonce tvrdit, že úměrně klesající úctě k těmto statečným roste v každém národě počet zbabělců.

Válečný veterán Jiří Pavel je zatím posledním z těch, kteří byli okradeni o válečná vyznamenání, a to i s dekrety. Ten papír totiž bojové medaile mezi sběrateli militarií mnohonásobně zhodnocuje. Již zesnulý a z bojů o Dukelský průsmyk doživotně zmrzačený Vasil Korol tak přišel o Řád bílého lva. Ukradla mu ho dvojice falešných instalatérů - jeden předstíral kontrolu, zatímco druhý hledal Korolovo sako i s připnutými medailemi. Desítky další veteránů pak o ztrátách svých vyznamenání podle historiků raději mlčí, protože je jim trapné na tuto hanebnost upozorňovat. Dost možná ale po krádeži ztratili iluze, válečné řády se jim odcizily i psychicky. A třeba si kladou otázku: Zač jsem vlastně cedil krev?

Když už je řeč o statečnosti a zbabělosti: odvážili by se zloději militarií vůbec, kdyby jejich oběti byly v plné síle? Sotva by vyvázli se zdravou kůží. Na třiadevadesátiletého Jiřího Pavla si troufnou. Historik Jiří Plachý má takové lovce za hyeny, kteří kvůli zisku bez zábran oloupí i mrtvého. O což se prý ostatně na bojištích druhé světové války i snaží. Nabízí se ovšem i mnohem jadrnější charakteristika.

Rádi se kasáme křesťanskými hodnotami a civilizační úrovní a někteří z nás se přitom chovají jako ti nejhorší barbaři. V lepším případě jsme "jen" němými svědky okrádání vlastních hrdinů. V tom horším si jejich ukradená vyznamenání na černém trhu kupujeme. Budiž čest chlápkovi, který je nedávno vrátil, když se až po výhodné koupi dozvěděl, že byla Obci legionářské odcizena z jejího legiovlaku. 

Internetová anketa Křišťálová lupa jde do finále. Chcete vidět on-line deník Aktuálně.cz na vítězné příčce? Dejte nám svůj hlas zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

Další zprávy