Jan Gazdík Jan Gazdík | Komentáře
21. 10. 2015 14:50

Úcta k hrdinům? Jen výsměšný škleb lovců bojových řádů

Rádi se kasáme křesťanskými hodnotami a civilizační úrovní a někteří z nás se přitom chovají jako ti nejhorší barbaři.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Alespoň zpočátku se zdálo, že vlna uprchlíků odhalí v nás Češích ty lepší vlastnosti, jako je pochopení, soucit či pomoc potřebným. Nestalo se… anebo jen v minimální míře. Uprchlíků se bojíme mnohem víc než mocenských plánů Kremlu. Vůči uprchlíkům (ale i Putinovou propagandou zpracovaným Rusům) se přesto rádi a s patřičným despektem vymezujeme s odkazem na naše "tradiční křesťanské hodnoty", "evropskou civilizační kulturu" a mnoho dalších, ve světle našeho vlastního chování docela elitářských přívlastků.

Realita je jiná. Příklad z nejčerstvějších: veterán bojů o Dunkerque Jiří Pavel byl okraden o většinu svých vyznamenání. A není zdaleka jediný, na koho se "lovci militarií" zaměřili. Ve všech civilizovaných zemích si dávají záležet na úctě k lidem, díky nimž následující generace přežily (i v tom Rusku). Bez statečnosti a sebeobětování dnešních devadesátníků (Čechoslováků ze západní a východní fronty žije už jen několik set) by přitom Češi nejspíš skomírali v roli vysídlenců kdesi na Sibiři, jak to ostatně zamýšlel organizátor holokaustu Reinhard Heydrich. A dalo by se dokonce tvrdit, že úměrně klesající úctě k těmto statečným roste v každém národě počet zbabělců.

Válečný veterán Jiří Pavel je zatím posledním z těch, kteří byli okradeni o válečná vyznamenání, a to i s dekrety. Ten papír totiž bojové medaile mezi sběrateli militarií mnohonásobně zhodnocuje. Již zesnulý a z bojů o Dukelský průsmyk doživotně zmrzačený Vasil Korol tak přišel o Řád bílého lva. Ukradla mu ho dvojice falešných instalatérů - jeden předstíral kontrolu, zatímco druhý hledal Korolovo sako i s připnutými medailemi. Desítky další veteránů pak o ztrátách svých vyznamenání podle historiků raději mlčí, protože je jim trapné na tuto hanebnost upozorňovat. Dost možná ale po krádeži ztratili iluze, válečné řády se jim odcizily i psychicky. A třeba si kladou otázku: Zač jsem vlastně cedil krev?

Když už je řeč o statečnosti a zbabělosti: odvážili by se zloději militarií vůbec, kdyby jejich oběti byly v plné síle? Sotva by vyvázli se zdravou kůží. Na třiadevadesátiletého Jiřího Pavla si troufnou. Historik Jiří Plachý má takové lovce za hyeny, kteří kvůli zisku bez zábran oloupí i mrtvého. O což se prý ostatně na bojištích druhé světové války i snaží. Nabízí se ovšem i mnohem jadrnější charakteristika.

Rádi se kasáme křesťanskými hodnotami a civilizační úrovní a někteří z nás se přitom chovají jako ti nejhorší barbaři. V lepším případě jsme "jen" němými svědky okrádání vlastních hrdinů. V tom horším si jejich ukradená vyznamenání na černém trhu kupujeme. Budiž čest chlápkovi, který je nedávno vrátil, když se až po výhodné koupi dozvěděl, že byla Obci legionářské odcizena z jejího legiovlaku. 

Internetová anketa Křišťálová lupa jde do finále. Chcete vidět on-line deník Aktuálně.cz na vítězné příčce? Dejte nám svůj hlas zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

před 16 minutami

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň a blíží se k Bermudám. Ostrovy přijaly řadu opatření

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň z pěti a doprovází ho nyní vítr o rychlosti až 185 kilometrů za hodinu. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) se nachází asi 655 kilometrů západně od Bermud, které by měl podle současné předpovědi okrajově zasáhnout. Při pouze drobné změně současné trasy by však mohl na ostrovy udeřit přímo, informovala agentura AP.

Ministr Bermud pro národní bezpečnost sdělil agentuře Reuters, že se v poledne místního času (17:00 SELČ) na ostrovech uzavřou školy, vládní budovy a přestanou plout trajekty. O několik hodin později rovněž přestane jezdit hromadná doprava. Meteorologové očekávají až deset centimetrů srážek, prudký vítr a silné vlnobití. 

Na pobřeží Texaského zálivu mezitím udeřila tropická bouře Imelda, která má v příštích dnech na některých místech jihovýchodního Texasu a jihozápadní Louisiany přinést až 46 centimetrů srážek.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

New York jako první americký stát zakázal prodej ochucených elektronických cigaret

Místní zdravotní rada v úterý schválila opatření, které navrhl guvernér Andrew Cuomo, informovala agentura AP. Zákaz se nevztahuje na e-cigarety s tabákovou nebo mentolovou příchutí. Prodejci nyní budou mít dva měsíce na to, aby zakázané zboží stáhli z nabídky.

Cuomo v neděli vyzval k zákazu e-cigaret s poukazem na jejich zvýšenou spotřebu mezi mladými lidmi. V poslední době přitom zdravotničtí experti v USA varovali americkou veřejnost před používáním elektronických cigaret, které jsou spojovány s 380 případy vážného onemocnění dýchacích cest v 36 státech. Evidováno je rovněž šest mrtvých. Zatím však nebylo zjištěno, že by záhadnou plicní nemoc způsobovala konkrétní značka cigaret nebo určitá látka.

New York se stal prvním americkým státem, v němž vešel v platnost zákaz elektronických cigaret s příchutí. Obdobný zákaz sice tento měsíc schválil také stát Michigan, ale opatření tam ještě v platnost nevstoupilo. Podle údajů ze státu New York loni užívalo elektronické cigarety 27,4 procenta místních středoškoláků. Ještě v roce 2014 to bylo 10,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy