Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
18. 6. 2015 7:30

Jeden dostal čtyři roky, druhý 16 let. Spáchali skoro totéž

Komentář Martina Fendrycha: Roman Janoušek vyfasoval 4,5 roku za to, že opilý srazil autem ženu. Josef Novák dostal 16,5 roku za to, že zabil autem policistku. Pod vlivem pervitinu.
Josef Novák podle krajského soudu autem vraždil. Dostal 16,5 roku vězení.
Josef Novák podle krajského soudu autem vraždil. Dostal 16,5 roku vězení. | Foto: ČTK

Před týdnem byl na 16,5 roku vězení odsouzen třiadvacetiletý Josef Novák. Loni v květnu pod vlivem pervitinu, jak doložili soudní znalci, zabil autem policistku. Soud přijal tvrzení státního zástupce Tomáše Milce, který Nováka žaloval za vraždu, tedy za úmyslné zabití. Obhajoba tvrdila, že se jednoznačně jednalo o neúmyslné zabití. Rozsudek je zatím nepravomocný.

Loni v září byl na 4,5 roku do vězení odsouzen známý pražský podnikatel Roman Janoušek. Již pravomocně. V těžké opilosti srazil ženu, Vietnamku, a způsobil jí velmi vážná zranění. Žalobce Vlastimil Kraus žádal pro „lorda Voldemorta“ deset let za vraždu, ale s touto argumentací neuspěl, soud se přiklonil pouze k těžkému ublížení na zdraví.

Máme tu tedy dva podobné případy, a přece každý dopadl úplně jinak, soudy soudily až nepochopitelně odlišně. Oba ty případy byly široce medializovány, dobře je známe. Policistka se pohybovala kolem policejního auta, které mělo zapnuté majáky a mělo ujíždějícímu řidiči zatarasit cestu. Veřejností pohnulo, že žena zraněním podlehla.

Druhá kauza byla neméně ostře sledována, především díky postavě kmotra Janouška. I tady připomeňme, co se stalo. Opilý Janoušek (krátce po nehodě mu naměřili 2,2 a 1,7 promile alkoholu v dechu) naboural auto, chtěl ujet, řidička ho však doběhla na křižovatce, snažila se mu zabránit, aby unikl, jenomže on ji nabral, těžce zranil a ujel. Neposkytl jí pomoc. Soud nabyl dojmu, že o ní věděl, a přece jeho konání nebral jako pokus o vraždu.

Jeden řidič, mladík, jel tedy zfetovaný, ujížděl policii, protože už měl více záznamů, druhý jel zpitý pod obraz. Oba, řečeno právní terminologií, byli lhostejní ke svému okolí. Janoušek mohl úplně klidně Vietnamku zabít. Prostě šlápl na plyn a jel. Byla jen náhoda, že ta drobná žena přežila. Člověk proti autu nemá šanci. Novák zase na výzvy nezastavil, policistku nabral a ta nakonec zemřela.

Činy Janouška a Nováka velmi podobné

U Janouška žaloba tvrdila, že chtěl zabíjet, že auto je vysoce nebezpečná zbraň, navíc mohl mít dosti silný motiv, tedy zbavit se svědkyně. Soud to nevzal. Naopak Novák podle rozhodnutí soudce vraždil, chtěl policistku zabít. Neúmyslné zabití neuspělo, ačkoliv motiv vraždy by se tu hledal těžko.

Oba případy provázejí různé přitěžující či polehčující okolnosti. Policistka je veřejná osoba, podle obžaloby na sobě měla reflexní vestu. To Novák popírá, tvrdí, že ji neviděl. Popravdě si člověk může dost těžko představit, že by ji chtěl zabít, že by to byl jeho úmysl. To se zdá pravděpodobnější spíš u Janouška.

Novák byl v podmínce, měl za sebou už tři podmíněné tresty, plus v kartě řidiče 15 záznamů za posledních šest let. Naopak Janoušek byl v tomto smyslu z pohledu policie čistý. Ale to jsou všechno jen další okolnosti. Samy ty činy zůstávají velmi podobné, ačkoliv měly rozličné následky (v prvním případě smrt, ve druhém těžké zranění). Dost možná měl milionář Janoušek lepšího advokáta, nebylo by divu.

Ale když se od toho všeho oprostíme, jeden jel pod pervitinem, druhý těžce opilý. Jeden ujížděl policii, srazil policistku. Druhý ujížděl od nehody, od níž ujet nesmí, srazil svědkyni, druhou řidičku a věděl o tom (viz odposlechy z jiného vyšetřování, které u soudu s Janouškem byly přehrány).

A přece jeden u soudu vyfasoval 4,5 roku (u prvoinstančního městského soudu Janoušek dostal dokonce pouze tři roky vězení), druhý 16,5 roku. Oba se v podstatě dopustili téhož, byli zcela lhostejní ke svému okolí, zjevně nekontrolovali, nemohli dostatečně kontrolovat svoje chování, oba ujížděli, oba masakrovali. Ale Nováka soud poslal do vězení na dobu o dvanáct let delší.

Nespravedlivá spravedlnost

Teď je jedno, jestli bylo spravedlivější posouzení případu Janouška, nebo Nováka (znalci se přiklánějí spíš k názoru, že Janoušek měl být potrestán přísněji). Ale pro nás, pro občany, kteří jen sledují, jak funguje justice, kteří si porovnávají verdikty soudů, je to nepochopitelný, neodůvodnitelný rozdíl. Znovu opakuji, že se oba v podstatě dopustili téhož, byť s jinými následky.

Že Josef Novák dostal skoro čtyřikrát vyšší trest, nebo že Roman Janoušek dostal trest skoro čtyřikrát nižší, to je krajně podivné, ba nepřijatelné. Jistě, u Josefa Nováka zatím šlo o soud první instance, věc rozhodoval Krajský soud v Praze. Zřejmě bude následovat další kolo. Ale soud nad Janouškem už skončil, tam žádné nové kolo nepřijde. Roman Janoušek sedí ve vězení.

Co tedy bylo spravedlivé, 16,5 roku, nebo 4,5 roku? A záleží jen na kvalitě advokáta? Nebo na tom, jak případ posoudila veřejnost? Případně na tom, jestli řídíte zfetovaný, nebo nalitý jak puma? (Češi víc tolerují alkohol.) U Janouška byla "společenská objednávka" jasná: zašít ho, až zčerná. Soud se jí ubránil. Ale nebránil se až moc? U Nováka lid volal po vysokém trestu - a mladík ho dostal.

Platí tedy, že kmotr, který chlastá, vyfasuje míň, kdežto mladík, který bere drogy, vyfasuje za stejný čin víc? – Přece není možné, aby dva tak podobné případy dopadly rozdílem dvanácti let vězení! Něco není v pořádku. A to něco, pokolikáté už, je česká justice. Neprůhledná, nevyzpytatelná, nepředvídatelná, ke každému jinak „spravedlivá“. Ale jinak spravedlivá znamená minimálně v jednom případě nespravedlivá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 6 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy