Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
27. 11. 2019 7:30

Úhlavní nepřátelé Česka podle BIS? Rusko a Čína. Jim slouží Zeman a další rozkladači

Pokud čteme ve zprávě BIS za rok 2018 „mezi řádky“, můžeme konstatovat, že premiér a vláda službu podporují i přes to, že vnímá Hrad, Miloše Zemana, jako jakéhosi agenta Ruska a Číny. Babiš tedy balancuje Zemana a zjevně drží ve funkci šéfa BIS Michala Koudelku. Považuje ho (tak on přemýšlí) za výhodu pro sebe. Doufejme, že se to nezmění.
Čeští Jamesové Bondové vydali výroční zprávu za loňský rok. Vypadá to, že pracují na plné pecky a že mají dost co dělat.
Čeští Jamesové Bondové vydali výroční zprávu za loňský rok. Vypadá to, že pracují na plné pecky a že mají dost co dělat. | Foto: United Artists

Zpráva Bezpečnostní informační služby (BIS) za rok 2018 je na světě. Co je nejhorší? Že rizika zůstávají a zesilují. Druhá věc - máte k dispozici text klíčové státní instituce, který musí být podložen konkrétními, ověřitelnými údaji, aby mohl vyjít (utajovaná část je samozřejmě mnohem konkrétnější, stejně jako zprávy, které BIS předává svým zákonným adresátům celý rok), a zároveň víte, že část politiků v čele s prezidentem tyto informace popírá. Ba pracuje přímo proti nim, tedy proti České republice. Ani tohle se nemění. Největším nepřítelem jsme si my sami, naše politické elity.

Stále dál, jako v letech předchozích, platí: vážnou hrozbu pro naši bezpečnost představovaly "zejména nepřátelské aktivity cizí moci. Státní i nestátní, cizí i domácí aktéři se snažili zapojením široké škály metod a aktivit oslabit české státní instituce, ovlivnit oficiální mezinárodně-bezpečnostní postoje státu a vydávat přirozené atributy demokratického zřízení za jeho slabiny."

Polopaticky řečeno, Rusko (jak zpráva popisuje dále) se usilovně snaží zpochybnit všecko to, co se změnilo po listopadu 1989, především náš pobyt v NATO a EU. Podle BIS nás ohrožuje "nekonvenční (tzv. hybridní) charakter ruských operací, které jsou cíleny na nepřítele, jehož Rusko chápe jako hlavní vojenskou hrozbu pro svou bezpečnost: NATO a jeho členské státy, tj. i ČR".

Dál čteme, že si ruské "zpravodajské a nezpravodajské entity mohou vyměňovat role i funkce, a tedy jakýkoliv orgán (či jemu podřízená agentura) může být využit pro zpravodajské operace či pro jejich zakrytí. Klíčovým ruským cílem je manipulace s rozhodovacími procesy a jednotlivci zodpovědnými za rozhodování s cílem přimět protistranu k činnostem, kterými se sama oslabí."

Zpráva konkrétně hovoří mimo jiné o případu otravy double agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii loni v březnu jedem novičok. Píše: "Podle zjištění BIS nervově-paralytickou látku použitou ve Velké Británii žádný subjekt v ČR nevyvíjel, nevyráběl ani neskladoval." Všichni máme v živé paměti, co řekl prezident Zeman a co citovala všechna prostátní ruská média jak divá, totiž že se novičok u nás vyráběl.

K tomu si připojme větu, že "mezitím ruští zpravodajští důstojníci usilovali o vytváření vazeb a kultivaci vlivové báze v blízkém okolí politiků, kteří mají vliv na vývoj v oblastech zájmu" Ruské federace. Víme, jak úzké vazby na neuvěřitelně předimenzovanou ruskou ambasádu v Praze má kupříkladu Zemanův "externí" poradce (dost možná i ovladač) Martin Nejedlý, jehož životopis má díry nejen na Wikipedii, ale podle dostupných informací i v záznamech tajných služeb. A hned dodejme: nejde jen o Hrad.

Rusko nás chce zničit, Čína prosadit své obchodní zájmy

Zpráva píše, že ruské zpravodajské kapacity byly "částečně oslabeny" českou reakcí na novičok, tedy vyhoštěním tří svých agentů z Česka. Už je to déle než rok, nedělejme si iluze, mezera byla zaplněna, dost možná i "přeplněna". Stále dál jsme bezzubá země, která nechává ruskou ambasádu plnou agentů, netroufne si jejich počet radikálně snížit. (V roce 2017 tam pracovalo 129 lidí, z toho 48 členů diplomatického personálu a 81 členů administrativně-technického personálu, dál 11 lidí pracovalo v Brně a Karlových Varech. Pro srovnání velvyslanectví USA čítalo 40 diplomatů plus 26 členů administrativně-technického personálu, Číny 25 členů diplomatického personálu a 4 administrativně-technické zaměstnance.)

Ani čínští špioni ale nezahálejí, naopak. Zpráva uvádí, že se jejich aktivity "rozrostly co do intenzity i rozsahu a také v roce 2018 představovaly hrozbu pro zájmy a bezpečnost ČR. Na území ČR operovaly všechny nejvýznamnější čínské zpravodajské služby, tj. vojenská rozvědka (MID), Oddělení pro mezinárodní styky Ústředního výboru Komunistické strany Číny (OMSÚV), Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS) a Ministerstvo veřejné bezpečnosti (MPS). K nátlakovému prosazování čínských zájmů se uchylovali stejně jako v předcházejícím období také čínští kariérní diplomaté."

Mezi Ruskem a Čínou ovšem najdeme jeden zásadní rozdíl. Rusko sleduje své politicko-mocenské cíle, vnímá NATO a EU jako soky, které je třeba zničit, podkopává demokracii, podporuje rozklad unie i jejích jednotlivých států. Čína má zásadně jiné zaměření, sleduje obchodní a ekonomické cíle, nikoli ryze politické, jde jí o prosazení svých firem, své ekonomiky.

Zpráva BIS znovu upozorňuje na ruskou a čínskou kyberšpionáž, v této pasáži velmi konkrétně popisuje útoky na české úřady i jednotlivé osoby. Kyberšpionáž je budoucnost tajných služeb i nestátních hackerů, moderní svět.

BIS dál popisuje, že se víc soustředila "na negativní jevy směřující proti nezávislému a řádnému výkonu regulatorních a dohledových funkcí centrálních orgánů státu" a "identifikovala několik závažných zásahů" do jejich činnosti včetně pokusů "přímo řídit rozhodování úřadů skrze vysoce postavené insidery v jejich struktuře". A opět tu platí: ovlivnit státní regulaci znamená oslabit stát.

Jedna nenápadná větička ve zprávě: "BIS popsala řadu případů klientelismu, nelegitimního lobbingu či snah obcházet zákon, které měly obdobný charakter jako případy zaznamenané v minulosti." Přeloženo do češtiny, ani za Babiše se u nás nic zásadního nezměnilo, přes všechny jeho velkolepé sliby a plány.

Zpráva BIS má smysl, byť je zveřejňována s absurdním zpožděním, její vydání trvá skoro rok… Měla by být o dost konkrétnější (v některých pasážích přece konkrétní je), stát by tím dával najevo suverenitu a odvahu jak doma, tak venku.

Pokud v ní čteme "mezi řádky", sledujeme nevyslovené zprávy, pak můžeme konstatovat, že premiér a vláda službu a její práci berou, podporují, i přes to, že BIS vnímá Hrad, Miloše Zemana, jako jakéhosi agenta Ruska a Číny. Babiš tedy vybalancovává Zemana a zjevně je to on, kdo drží ve funkci šéfa BIS Michala Koudelku. Nejspíš ho považuje (tak přece on přemýšlí) za výhodu pro sebe. Výhodu na Západě, dodejme, ne na Východě. Buďme rádi a doufejme, že se to nezmění. U šéfa ANO žádnou jistotu nemáme.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 6 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy