Petr Fischer Petr Fischer | Komentáře
31. 3. 2021 9:53

Ukradená smrt Petra Kellnera

Kdo jsme, se prý nejlépe ukáže, až když z tohoto světa odejdeme. Jak zůstaneme vepsaní do života druhých? Co se o nás bude vyprávět? Tragický konec Petra Kellnera - a především reakce na něj - ovšem ukazují, že smrt odhaluje pravdu i o těch, kdo tady zůstali.
Český miliardář a zakladatel investiční skupiny PPF Group N.V. Petr Kellner na archivním snímku
Český miliardář a zakladatel investiční skupiny PPF Group N.V. Petr Kellner na archivním snímku | Foto: PPF

Pláč nad odchodem "velikého člověka" - jak zesnulého charakterizoval jeho veřejný hlas Vladimír Mlynář - v minulých dvou dnech prokládaly šokující výbuchy nenávisti. Ve veřejném prostoru se strhla bitka o to, jak "veliký" vlastně Petr Kellner byl. Nikoli snad osobně - o tom mohou mluvit jen ti, kteří se s ním opravdu znali. Souboj se svádí o jeho rozměr společenský, protože zemřelý byl přece jenom "nejbohatší Čech".

V přímém přenosu sledujeme krádež osobní smrti člověka, údajně ve veřejném zájmu. Pieta, která se obvykle vyžaduje a je jedním z definičních znaků "slušných lidí", je najednou přehlížena. Jako by měla ustoupit jakémusi "vyššímu cíli", jímž je v tomto případě odhalení nebožtíkova významu pro společnost.

Špína, nebo zlato

Všichni, kteří teď na odhalování velikosti či malosti zemřelého miliardáře s takovou vášní pracují, svým obdivem i nenávistí přiznávají jediné - postava úspěšného podnikatele - a jeho peníze - se jim staly fetišem. Fetišem kapitalismu, jenž je pro jedny jediným férovým systémem, který přináší zisky talentovaným a pracovitým, pro druhé naopak úhlavním nepřítelem sociální spravedlnosti. Ať v Petru Kellnerovi pro jedny zemřel veřejný hrdina, či pro druhé nepřítel - jde jen o dvě strany téže fetišistické mince.

Zesnulý se pro ně změnil v komoditu, s níž obchodují ve veřejné debatě. Jeho smrt ji má aktualizovat, dodat jí na intenzitě a naléhavosti. Nepochybně mnohovrstevnatý člověk se rychle stává figurou s pouhými dvěma janusovskými tvářemi. Pro jedny je posvátným bojovníkem kapitálu, pro druhé jeho velkým spoluviníkem. Jedno vylučuje druhé, nemůže v sobě mísit lidskost i bezohlednost zároveň, tak jako my běžní lidé. Nejbohatší nikdy nesnese střed: buď špína, nebo zlato. Stává se součástí ideologického souboje - jeho život je nejen interpretován, ale mysl řady lidí jej zjevně vnímá jako centrální figuru celého českého politického systému. Jako slunce, kolem něhož se všechno otáčí.

Kapitalismus s lidskou tváří

Proměnou Petra Kellnera v žolíka, s nímž se usilovně přebíjíme ve veřejné debatě, ovšem samozřejmě kapitalismus ani nezachráníme, ani se ho nezbavíme. Možná by nám ale všechny ty úvahy o moci peněz, jejichž kumulace má vždy ambivalentní hodnotu a jež teď tak brutálně rámují naše vnímání smrtelné nehody, nakonec přece jen mohly být k něčemu dobré. Pokud nás tedy přimějí k přemýšlení. Třeba tak, jako se o to pokouší poradce francouzského prezidenta, ekonom Phillipe Aghion.

Tento bývalý člen komunistické strany došel svého času k závěru, že socialismus neposkytuje dostatek inovativní energie na to, aby vyživoval stále narůstající lidskou komunitu a její potřeby. Obrátil se proto k Schumpeterovi - a dnes nabízí k diskusi tvořivě-destruktivní koncept "kapitalismu s lidskou tváří".

Je to na první pohled obludný hybrid, proč by ale neměl stát alespoň za vážnou debatu? Ostatně cokoli slibuje být produktivnější než donekonečna opakovaná snaha v politické rozpravě zabít svého veřejného nepřítele a naleštit vlastního světce.

Vypjaté reakce na tragickou smrt Petra Kellnera varují: jednou někdo může totéž udělat s kýmkoliv - dnes s nejbohatším člověkem, zítra s největším idealistou. Není tedy nakonec lepší, přiznáme-li živým i mrtvým právo na to, zůstat jako Janus - celý, někde uprostřed mezi svými dvěma vyhraněnými tvářemi?

Pražskou centrálu PPF potáhli černým suknem. Uctili Kellnerovu památku:

Pražskou centrálu PPF potáhli černým suknem. Uctili Kellnerovu památku. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 23 minutami

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 28 minutami

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy