Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
28. 7. 2017 12:30

Uniklo ze služebny městské policie: Máme málo přestupků, šéf dělá dusno. Tak na to vlítnem!

Jestli chce náčelník zavést vojnu jako řemen, prosím, ale civilisté by to vůbec neměli poznat. Obyvatelé ani návštěvníci Prahy nemají být vystaveni žádným policejním hurá akcím.
Jízdní hlídka městské policie v Praze. Ilustrační snímek.
Jízdní hlídka městské policie v Praze. Ilustrační snímek. | Foto: ČTK

Ředitel Obvodního ředitelství Městské policie v Praze 1 Miroslav Stejskal se zdá být poněkud frustrován ze stavu veřejného pořádku. "Bezdomovci vzbuzující veřejné pohoršení nebo znečišťující veřejné prostranství, stovky v noci hlučících opilých turistů, nelegální živnostenské podnikání, zlodějští taxikáři, plné chodníky, křižovatky, přechody neoprávněně parkujících vozidel, motorové koloběžky, které v podstatě vystřídaly problémové segwaye, neukáznění turisté na jízdních kolech a koloběžkách jezdících neoprávněně po chodníku."

Tak - ano, i to je bezesporu Praha - popsal šéf strážníků poměry v rajónu ve svém vyjádření pro média. Vysvětloval jím svůj předchozí interní dopis podřízeným, ve kterém je sprdnul za to, že za první pololetí vykázali jen polovinu přestupků co vloni.

Dopis psaný v příkrém tónu unikl na sociální sítě. Pochybovačům se zdál neuvěřitelný: jste si jisti, že je to pravé? Jak je vidět, je. Žádná recese ani zákeřný fake do zad městské policie. Takhle to holt u policajtů chodívá.

Motiv pana Stejskala je srozumitelný a bylo by laciné mu celou věc od A do Z vyčítat. Chce dělat pořádek, koneckonců to má v popisu práce a je od toho placený. Z jeho dopisu také nevyplývá, což on sám potvrzuje, že by strážníky instruoval přímo k častějšímu ukládání pokut.

Jiná věc je, jak se k pořádku dobrat a z jaké filozofie přitom policejní sbor vychází.

Pro pochopení mentality poslouží tato výčitka z ředitelského přípisu: "Na poklesu zjištěných a řešených přestupků se podílejí prakticky všichni strážníci, tedy tradičně ti, co se jim dělat moc nechce, ale i ti, kteří mají výkon velmi dobrý, nicméně je v podstatě poloviční oproti minulému roku."

Přeloženo: za počet přestupků zodpovídají strážníci. To je chyba v logice. Bez ohledu na to, jaký máme názor na aktuální stav veřejného pořádku.

Výkonem strážníka je prý represe. Počet přestupků, které zjistí, vyřeší a úředně zdokumentuje. Hodně přestupků - dobrý výkon, málo přestupků - mizerný výkon. Polda s největším počtem přestupků na pažbě a efekt jeho práce pro občany, to ale jsou dvě různé věci. 

Jako by existoval - a doufejme, že skutečně neexistuje - nějaký plán přestupků, jako v novinách plán inzerce nebo v továrně plán vyrobených součástek, který je třeba splnit. Pan Stejskal se trochu pokouší řídit policii jako firmu. Nabyl dojmu, že se mu zaměstnanci flákají, tak přitlačil na pilu. Krutá manažerská chyba je ovšem hodit všechny strážníky a strážnice do jednoho pytle, což chtě nechtě svým "koukejte makat" dopisem udělal.

Jak si to asi mají dámy a pánové na služebnách přebrat? Četls to? Máme problém: málo přestupků, šéf dělá dusno. Tak na to od prvního vlítnem! Máme co dohánět!

Obyvatelé ani návštěvníci Prahy ale nemají být vystaveni žádným policejním hurá akcím. Veřejný pořádek ať strážníci hlídají stejně 31. července jako 1. srpna. V duchu zákonů, vyhlášek, zdravého rozumu a empatie. Hustě popsaný výkaz přestupků je jen jednou z metod, vůbec ne samospásnou.

Jestli chce náčelník zavést vojnu jako řemen, prosím, ale civilisté by to vůbec neměli poznat. Je jim právem úplně jedno, kolik strážníkopřestupků za měsíc pan Stejskal napočítá. Ať si městská policie své problémy nepřenáší na veřejnost.

Přihlaste se k našim newsletterům
Odhlásit se můžete kdykoliv.
Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů naleznete ZDE.
 

Právě se děje

Další zprávy