Jaroslav Šonka Jaroslav Šonka | Komentáře
4. 1. 2017 8:00

Uprchlíci, jazyk a symboly. Proč politicky korektní německá policie řeší NAFRIS

Policie používá zkratku pro Severoafričany, kteří „intenzivně porušují pravidla“. Ale přece nejde o to, jak vypadají, ale co tropí, píše v komentáři Jaroslav Šonka.
Policejní oddíl na Silvestra u nádraží v Kolíně nad Rýnem. Letošní "oslavy" policie zvládla, pouličního násilí bylo nesrovnatelně méně než vloni.
Policejní oddíl na Silvestra u nádraží v Kolíně nad Rýnem. Letošní "oslavy" policie zvládla, pouličního násilí bylo nesrovnatelně méně než vloni. | Foto: Reuters

Práce

Německé zpravodajství posledních dní se zhusta zabývá otázkami spojenými s uprchlickou vlnou, od jejíhož začátku uplynulo půldruhého roku. Země ovšem prospívá, hlásí hospodářský růst a uprchlíky, tedy opravdovými uprchlíky, moc netrpí. Spolková agentura práce hlásí, že bylo dosaženo největšího počtu zaměstnaných v posledních desetiletích. A současně připravuje veřejnost na to, že během příštích měsíců se po kvalifikačních opatřeních uprchlíci začnou uplatňovat na pracovním trhu – a jak podotýká předseda úřadu Frank-Jürgen Weise, už to pro statistiky nebudou „uprchlíci“ či „migranti“, ale pracující. Ale například jedna bavorská vesnice se centralizaci ubytování uprchlíků brání: „My je potřebujeme a jejich práci na našich statcích by nikdo jinak neudělal. Nechte nám je.“

Policie

Současně s uprchlickou vlnou souvisí i systematické zlepšování kooperačních struktur policií. Policií v množném čísle, protože po válce mocnosti podpořily obnovu federálních policejních složek tak, aby nebylo možné ovládnout centrálně tu část společnosti, která má chránit individuální svobody. (Nacisté to měli nastavené jinak.) Od té doby existují na spolkové úrovni jen některé policejní sbory, jako například Spolkový kriminální úřad či Spolková policie, původně spolková ochrana hranic. Tyto zemské a spolkové struktury mají své komunikační kanály, ale i společný žargon a zkratky. A jeden z takových pojmů v novém roce vyvolal vášnivou celostátní diskusi.

NAFRIS

Kdo to jsou NAFRIS? Je to zkratka policejního pojmu pro osoby ze severní Afriky, tedy z Tuniska, Alžírska či Maroka – německy „Nordafrikaner“. Nebo také z policejní perspektivy „nordafrikanische Intensivtäter“, čili severoafričtí pachatelé, kteří „intenzivně“ porušují pravidla. Jsou to osoby, které v Německu žijí již měsíce či několik málo let, nejsou a ani nemohou být formálně uprchlíky. Spolupráce se zeměmi jejich původu zatím nefunguje tak dobře, aby je bylo možné vrátit – ale ani se v Německu neuplatňuje politika jejich integrace, jako například u opravdových uprchlíků ze Sýrie či Iráku. Tak se stávají skupinou, která se tím, že neobdrží nabídku integrace, uzavírá do vlastních kruhů a vytváří ohniska možného násilí. Patřil k nim i útočník z Berlína či skupiny násilníků, které policie v různých německých městech zadržela na Silvestra.

Rozlišovat

NAFRI je tedy osoba, která vybočuje z integračního prostředí a jejíž život v Německu, s celou možnou podporou institucí, není jistý. Na Silvestra, rok po násilných událostech z přelomu roku 2015, se policie musela zabývat stovkami mladíků bez perspektivy. Ovšem v několika případech začala interní zkratku NAFRI používat i navenek, například na Twitteru, a začalo se řešit, jestli pojem sám není diskriminační. Předsedkyně strany Zelených Simone Peterová ho kritizovala obzvláště ostře, ale po dalším průběhu veřejné diskuse poněkud ustoupila. Na celé debatě je ovšem vidět, že atmosféra nepodporuje paušální úsudky a mezi různými skupinami uprchlíků a migrantů rozlišuje, i když zkratka sama – nálepka – nevypadá moc dobře. U uprchlíků nejde o to, jak vypadají, ale co tropí.

Ochrana

Korektní či nekorektní chování je ovšem otázkou i jinde. Diskotéky v Severním Porýní-Vestfálsku zavedly ochranný systém, který má chránit ženy před nekorektním chováním mužů. Které pochopitelně není jen koníčkem některých severoafrických migrantů. Nejde o rady, že ženy nemají chodit do diskoték. Provozovatelé podniků sami usilují o to, aby u nich bylo bezpečno, protože jejich prosperita závisí na dobré pověsti podniku. Jde o telefonní linku, která může přivolat pomoc, a o sdělení hostům, že takový obranný princip existuje.

Domácí

Nejméně 22 útoků neonacistů za 17 měsíců zažila poslankyně městského parlamentu v Saské Kamenici Susanne Schaperová, která zastupuje stranu Die Linke, tedy „Levice“. Hákové kříže na omítce, vytlučená okna, internetový mobbing a jasné oživování nacistických hesel jsou opačnou stranou téhož problému s migrací. Zacházení s uprchlíky, hlavně ve zjednodušené formě bulvárních sdělení, vypadá v očích útočníků na tuto saskou političku zřejmě jako jakási „národní zrada“. Neonacisté neuvažují o tom, že na svém osobním neúspěchu nesou spoluvinu, třeba nedostatečným vzděláním a malou uplatnitelností na pracovním trhu.

Policisté v sousedním Německu to nemají lehké. Ale příkladná je jejich debata i debata o nich, při které „politicky korektní“ chování není nadávka, ale princip. Proto se diskutuje o pojmu NAFRIS. Ve srovnání s Českem, kde se pojem „politická korektnost“ používá s despektem, to vypadá jako jiný svět.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Loňský propad českého HDP byl nejvýraznější od vzniku Česka

Česká ekonomika se loni propadla o 5,6 procenta, nejvýrazněji od vzniku samostatné České republiky. V úterním zveřejněném zpřesněném odhadu to potvrdil Český statistický úřad (ČSÚ). Ve čtvrtém kvartále loňského roku klesl hrubý domácí produkt (HDP) Česka meziročně o 4,7 procenta, zatímco mezičtvrtletně vzrostl o 0,6 procenta. Předběžný odhad statistiků z počátku února s poklesem o 5,6 procenta za celý loňský rok počítal. Meziroční propad v posledním čtvrtletí odhadovali statistici na pět procent a mezikvartální nárůst na 0,3 procenta.

"Výkon české ekonomiky v minulém roce klesl o 5,6 procenta, nejvíce v novodobé historii. Nejvýrazněji k poklesu, o 2,2 procentního bodu, přispěl vývoj ve skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a dále průmysl o 2,1 procentního bodu," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Na straně poptávky byly podle něj hlavním faktorem nižší investice a spotřební výdaje domácností.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dívky unesené z internátní školy v Nigérii jsou na svobodě

Ze zajetí bylo propuštěno všech 279 dívek, které minulý týden ozbrojenci unesli z internátní školy ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie. S odkazem na sdělení místního guvernéra o tom napsala agentura Reuters.

Dívky byly uneseny ze střední školy v Jengebe v noci na pátek. O jejich propuštění nyní na Twitteru informoval guvernér Bello Matawalle a zveřejnil jejich fotografie. O kolik dívek se jedná, v první chvíli neinformoval. Později novinářům řekl, že na svobodě je všech 279 unesených školaček s tím, že nebylo uneseno 317 dívek, jak dříve informovala média. Mluvčí lokálních úřadů Sulaiman Tanau Anka poté podle Reuters vysvětlil, že se už při útoku únosců některým dívkám podařilo uprchnout do lesa a byly následně nalezeny. Zbylých 279 bylo uneseno a všechny jsou nyní na svobodě.

"Díky Bohu! Je mi potěšením informovat o propuštění unesených studentek GGSS Jangebe," uvedl Matawalle. "Vyzývám všechny dobře to myslící Nigerijce, aby se s námi radovali, protože naše dcery jsou nyní v bezpečí," dodal.

V severní Nigérii se kvůli působení ozbrojených milic zhoršila bezpečnostní situace. Dříve za únosy v zemi stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají ozbrojené zločinecké gangy. Poslední únos dětí byl druhý za necelé dva týdny. V sobotu ozbrojenci propustili 27 dospívajících chlapců, které unesli ze školy v nigerijském státě Niger 17. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy