Zdeněk Mihalco, mih | Komentáře
30. 11. 2009 14:22

Urban v blogu hodnotí roli elit v českých dějinách

Zapojte do diskusí moderovaných editory Aktuálně.cz o českých intelektuálech v dějinách

Blogy osobností

V rámci projektu Blogy osobností píší své postřehy desítky českých vědců, umělců, politiků či lidí z neziskového sektoru. Jejich blogy a moderované čtenářské diskuse najdete ZDE.

„Navždy už bude zapsáno, že česká politická elita se v době míru, bez důvodu a bez vnějšího ohrožení, zbaběle zbavila zodpovědnosti za evropské předsednictví, a s ním i do dosud nepoznané míry za rozvoj národního společenství a jeho mezinárodního ukotvení," píše ve svém blogu na Aktuálně.cz publicista Jan Urban.

Jde o úvod k rozsáhlé eseji o roli českých elit v dějinách, kterou Urban v blogu na pokračování publikuje.

„Moderní české elity vyrostly z romantického pathosu národního obrození, ve kterém si navykly politické nezodpovědnosti. Uvnitř skleníku mnohonárodnostní monarchie za všechno mohla 'Vídeň' a 'Němci'," píše v úvodu své eseje.

Urban se následně zabývá rolí českých elit v období Mnichova, druhé světové války, února 1948 a dalších mezníků české historie až po současnost, která je podle Urbana „demokracií bez demokratů".

Například k roku 1948 Urban píše: „Kapitulace demokratických politických stran a prezidenta Eduarda Beneše před komunistickým pučem v únoru 1948 nebyla nevyhnutelná. Bylo to jenom ostudné selhání jejich představivosti, zodpovědnosti i politické odvahy v předcházejících letech a měsících."

Esej už vyvolala rozsáhlou diskusi čtenářů. Pravidelný diskutující vystupující pod přezdívkou Vlk například reaguje: „Že starý a zlomený Beneš ustoupil před komouši? Žádný div. Právě běžela občanská válka v Řecku. A něco takového si rozhodně nechtěl vzít na triko. Nota bene čím mohl počítat z druhé strany? Stalin měl pro Gottwalda připravených v prvém sledu 12 divizí RA. Steinhardt měl jen vřelá slova. Divize žádné. A že by US šly do atomové války, když měly dohodu z Jalty? … a že se mohl spolehnout jako president na armádu? Asi sotva. I tam komunisté drželi v ruce ty nejdůležitější páky."

Do čtenářských debat moderovaných editory Aktuálně.cz, které se stočily například k roli elit v době listopadu 1989 i současnosti, se můžete zapojit pod jednotlivými díly eseje Jana Urbana:

Foto: Aktuálně.cz
Útěk od zodpovědnosti aneb remonstrantský esej o české naději (část první)
Útěk od zodpovědnosti aneb remonstrantský esej o české naději (část druhá)
Útěk od zodpovědnosti aneb remonstrantský esej o české naději (část třetí)

Další díl eseje publikuje Jan Urban ve svém blogu ve středu.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Loňský propad českého HDP byl nejvýraznější od vzniku Česka

Česká ekonomika se loni propadla o 5,6 procenta, nejvýrazněji od vzniku samostatné České republiky. V úterním zveřejněném zpřesněném odhadu to potvrdil Český statistický úřad (ČSÚ). Ve čtvrtém kvartále loňského roku klesl hrubý domácí produkt (HDP) Česka meziročně o 4,7 procenta, zatímco mezičtvrtletně vzrostl o 0,6 procenta. Předběžný odhad statistiků z počátku února s poklesem o 5,6 procenta za celý loňský rok počítal. Meziroční propad v posledním čtvrtletí odhadovali statistici na pět procent a mezikvartální nárůst na 0,3 procenta.

"Výkon české ekonomiky v minulém roce klesl o 5,6 procenta, nejvíce v novodobé historii. Nejvýrazněji k poklesu, o 2,2 procentního bodu, přispěl vývoj ve skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a dále průmysl o 2,1 procentního bodu," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Na straně poptávky byly podle něj hlavním faktorem nižší investice a spotřební výdaje domácností.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dívky unesené z internátní školy v Nigérii jsou na svobodě

Ze zajetí bylo propuštěno všech 279 dívek, které minulý týden ozbrojenci unesli z internátní školy ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie. S odkazem na sdělení místního guvernéra o tom napsala agentura Reuters.

Dívky byly uneseny ze střední školy v Jengebe v noci na pátek. O jejich propuštění nyní na Twitteru informoval guvernér Bello Matawalle a zveřejnil jejich fotografie. O kolik dívek se jedná, v první chvíli neinformoval. Později novinářům řekl, že na svobodě je všech 279 unesených školaček s tím, že nebylo uneseno 317 dívek, jak dříve informovala média. Mluvčí lokálních úřadů Sulaiman Tanau Anka poté podle Reuters vysvětlil, že se už při útoku únosců některým dívkám podařilo uprchnout do lesa a byly následně nalezeny. Zbylých 279 bylo uneseno a všechny jsou nyní na svobodě.

"Díky Bohu! Je mi potěšením informovat o propuštění unesených studentek GGSS Jangebe," uvedl Matawalle. "Vyzývám všechny dobře to myslící Nigerijce, aby se s námi radovali, protože naše dcery jsou nyní v bezpečí," dodal.

V severní Nigérii se kvůli působení ozbrojených milic zhoršila bezpečnostní situace. Dříve za únosy v zemi stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají ozbrojené zločinecké gangy. Poslední únos dětí byl druhý za necelé dva týdny. V sobotu ozbrojenci propustili 27 dospívajících chlapců, které unesli ze školy v nigerijském státě Niger 17. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy