Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
10. 9. 2018 12:20

Serena na US Open? Když se rozzuří žena, je hysterka, když chlap, je frajer

Ve sportu je spíš než sexismus problémem "hvězdysmus", absurdní přeceňování sportovců, vyrábějí se z nich celebrity s obřím společenským vlivem.
Svoji přemožitelku Japonku Ósakovou Američanka Williamsová ocenila a odmítla, aby na ni lidi bučeli.
Svoji přemožitelku Japonku Ósakovou Američanka Williamsová ocenila a odmítla, aby na ni lidi bučeli. | Foto: Reuters

Senzační (skandální) finále US Open, americká hvězda Serena Williamsová, které napovídal trenér, přísný rozhodčí, trestný fiftýn, rozmlácená raketa, obviňování sudího a pak i trestný game pro Serenu. Zkažené finále, které vyhrála mladá Japonka Naomi Ósakaová? Nebo naopak vydařené finále světové tenisové show? O skandálu se debatuje po celé zeměkouli, do vystříklé sportovní emoce se namontovalo MeToo, sexuální násilí (zdrcující většinou) páchané na ženách, nerovnost pohlaví.

Williamsová na tiskovce po zápase řekla: "Byla to jednoznačná známka sexismu. Podívejte se, muži neustále na rozhodčího křičí. Cokoli si zamanou. Kdyby muž označil rozhodčího za zloděje, nikdo by mu game nevzal. Ani náhodou." A dál: "Jsem tady proto, abych se rvala za ženská práva v tenisu. A budu to dělat dál. Budu bojovat za to, aby se na obě pohlaví pohlíželo stejně."

Na Twitteru se za Serenu postavila bývalá slavná hráčka a bojovnice za rovnost pohlaví v tenisu Billie Jean Kingová: "Děkuji ti, Sereno, za to, že mluvíš o tomto dvojím metru. Je potřeba víc hlasů, aby na to upozorňovaly."

Podle rozhodčího byla Williamsová trestána za nepovolené koučování, tedy "napovídání", napomáhání hráčce od trenéra. Její kouč to po zápase dokonce přiznal. Odtud plyne, že sudí rozhodoval fér, i když tvrdě, držel se pravidel. Druhá věc je ovšem obvyklá tenisová praxe a četné případy, kdy se hádají či kdy zuří mužské hvězdy. Tenista Andy Roddick, který asi ví, o čem hovoří, se postavil na stranu Sereny: "Nejhorší rozhodování, jaké jsem kdy viděl."

Šéf ženské tenisové asociace WTA se kupodivu rovněž postavil za Williamsovou: "WTA se domnívá, že by neměly být žádné rozdíly mezi ženami a muži v tom, jak se toleruje vyjádření emocí. Se všemi by mělo být zacházeno stejně. Nemáme pocit, že tomu tak včera bylo."

Představme si, že by zápas soudcovala žena a že by rozhodla stejně jako rozhodčí Carlos Ramos; o žádném sexismu, MeToo, rozdílech mezi hodnocením mužů a žen by nepadlo ani slovo. Prostě by se řeklo, že je to emoce při finále US Open, jde přece o skoro čtyři miliony dolarů a obří prestiž, Williamsová hrála o 24. vítězství v grandslamu atd. Ani Serena by rozhodně nemluvila o sexismu.

Jenomže jako na potvoru rozhodoval muž a trestána byla slavná žena. Celá debata o nerovnosti mezi pohlavími je tak vykolejená (v Česku jsou MeToo a genderismus skoro sprostá slovo), že podstatu věci spíš zatemňuje, napasuje se na všechno, za všechno může.

Rozhodčí rozhodl v dané chvíli jistě fér (tedy dle pravidel), jenomže u mužů se takové jednání zřejmě o dost více toleruje a takhle fér se nerozhoduje. Když "vystříkne" žena, je hned "hysterka", když zuří chlap, "patří to k věci", je to zábava, zpestření, je to frajer, který se nedá.

Expremiér Topolánek to žene dál, má dokonce jasno o celých Spojených státech. Tweetoval: "Kdo to viděl a slyšel, tak pochopil, v čem je dnes v USA problém." Dva palce vzhůru dal rozhodčímu "za klid a absolutní korektnost", dva palce vzhůru Ósakové "za hru, sílu a odvahu" a dva palce dolů Williamsové "za hysterický feminismus, vypjatý genderismus a neschopnost unést prohru".

Když to vidíte, napadne vás: A co takhle vypjatý maskulinismus, pane Topolánku? Pokud mají USA potíže jen s MeToo (mimochodem, vůbec malý problém to není, tolerance ke zneužívání žen je odporná), pak jsou na tom dobře, Trump je zřejmě pro Topolánka milý slušňák.

V tenisu je spíš než MeToo či sexismus problémem "hvězdysmus", neskutečné, absurdní přeceňování sportovců, vyrábějí z nich celebrity s obřím společenským vlivem, berou neskutečné peníze a logicky se pak mění jejich chování. Týká se to obou pohlaví, mužů i žen.

 

Právě se děje

před 21 minutami

NATO chce chránit družice. Země schválily vznik vesmírného centra na základně v německém Ramsteinu

Severoatlantická aliance vybuduje nové středisko vesmírných operací na základně v německém Ramsteinu. Shodli se na tom dnes ministři obrany NATO, kteří debatovali o možnostech zlepšení ochrany aliančních satelitů před možnými útoky protivníků. Zástupci spojeneckých vlád během videokonference také potvrdili závazky svých zemí zvyšovat obranné výdaje, které by podle dlouhodobého plánu měly do roku 2024 dosáhnout dvou procent hrubého domácího produktu členských států.

"Loni jsme vyhlásili vesmír za další operační doménu NATO. Dnes jsme podnikli další významný krok," řekl novinářům po jednání generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Lídři spojeneckých zemí se už v prosinci shodli, že po zemi, vodě, vzduchu a kyberprostoru bude aliance provádět společné operace i na oběžné dráze.

V novém středisku při letecké základně v Německu by měli působit vojenští experti, kteří budou poskytovat podporu budoucím vesmírným aktivitám aliance. K ochraně satelitů by měli přispět například vyhodnocováním možných hrozeb a poskytováním informací o tom, jak jim čelit.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Centrální bankéři jsou v pasti, cena zlata bude do konce desetiletí 2,5krát vyšší, soudí ekonom

Cena zlata bude zřejmě dál růst. Do konce tohoto desetiletí dosáhne 4800 dolarů za unci, zvýší se tedy dvaapůlkrát proti dnešní hodnotě. Na konferenci Vyšehradské fórum to dnes řekl rakouský ekonom společnosti Incrementum AG Ronald-Peter Stoeferle.

Centrální bankéři po celém světě jsou podle Stoeferleho chyceni v pasti nulových úrokových sazeb. Globální předlužení a nedostatek prostoru pro zvyšování sazeb jsou nejdůležitějšími faktory ovlivňujícími cenu zlata, uvedl ekonom. Představitele vídeňské ekonomické školy znepokojuje vývoj v posledních letech, zejména růst globálního dluhu a extrémní měnová opatření přijatá centrálními bankami. "Systém nekrytých úvěrových peněz coby základ dnešní ekonomiky není udržitelný. Při investování by se lidé měli dívat za horizont současného měnového systému," vysvětlil Stoeferle.

Takzvaná rakouská škola vychází z ekonomického a sociálního myšlení, které se nezaměřuje na matematické modely. Ekonomiku nevidí pouze jako objekt státněpolitické regulace a centrální kontroly.

"Rakouská ekonomická škola nevychází z fiktivního 'homo economicus', ale bere v úvahu všechny relevantní parametry reálného světa, vychází z povahy a psychologie lidské činnosti. Většina zemí světa jde přesně opačným směrem, tedy více intervencí, méně kapitalismu na volném trhu, více inflace," upozornil Stoeferle.

Zdroj: ČTK
Další zprávy