Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
10. 9. 2018 12:20

Serena na US Open? Když se rozzuří žena, je hysterka, když chlap, je frajer

Ve sportu je spíš než sexismus problémem "hvězdysmus", absurdní přeceňování sportovců, vyrábějí se z nich celebrity s obřím společenským vlivem.
Svoji přemožitelku Japonku Ósakovou Američanka Williamsová ocenila a odmítla, aby na ni lidi bučeli.
Svoji přemožitelku Japonku Ósakovou Američanka Williamsová ocenila a odmítla, aby na ni lidi bučeli. | Foto: Reuters

Senzační (skandální) finále US Open, americká hvězda Serena Williamsová, které napovídal trenér, přísný rozhodčí, trestný fiftýn, rozmlácená raketa, obviňování sudího a pak i trestný game pro Serenu. Zkažené finále, které vyhrála mladá Japonka Naomi Ósakaová? Nebo naopak vydařené finále světové tenisové show? O skandálu se debatuje po celé zeměkouli, do vystříklé sportovní emoce se namontovalo MeToo, sexuální násilí (zdrcující většinou) páchané na ženách, nerovnost pohlaví.

Williamsová na tiskovce po zápase řekla: "Byla to jednoznačná známka sexismu. Podívejte se, muži neustále na rozhodčího křičí. Cokoli si zamanou. Kdyby muž označil rozhodčího za zloděje, nikdo by mu game nevzal. Ani náhodou." A dál: "Jsem tady proto, abych se rvala za ženská práva v tenisu. A budu to dělat dál. Budu bojovat za to, aby se na obě pohlaví pohlíželo stejně."

Na Twitteru se za Serenu postavila bývalá slavná hráčka a bojovnice za rovnost pohlaví v tenisu Billie Jean Kingová: "Děkuji ti, Sereno, za to, že mluvíš o tomto dvojím metru. Je potřeba víc hlasů, aby na to upozorňovaly."

Podle rozhodčího byla Williamsová trestána za nepovolené koučování, tedy "napovídání", napomáhání hráčce od trenéra. Její kouč to po zápase dokonce přiznal. Odtud plyne, že sudí rozhodoval fér, i když tvrdě, držel se pravidel. Druhá věc je ovšem obvyklá tenisová praxe a četné případy, kdy se hádají či kdy zuří mužské hvězdy. Tenista Andy Roddick, který asi ví, o čem hovoří, se postavil na stranu Sereny: "Nejhorší rozhodování, jaké jsem kdy viděl."

Šéf ženské tenisové asociace WTA se kupodivu rovněž postavil za Williamsovou: "WTA se domnívá, že by neměly být žádné rozdíly mezi ženami a muži v tom, jak se toleruje vyjádření emocí. Se všemi by mělo být zacházeno stejně. Nemáme pocit, že tomu tak včera bylo."

Představme si, že by zápas soudcovala žena a že by rozhodla stejně jako rozhodčí Carlos Ramos; o žádném sexismu, MeToo, rozdílech mezi hodnocením mužů a žen by nepadlo ani slovo. Prostě by se řeklo, že je to emoce při finále US Open, jde přece o skoro čtyři miliony dolarů a obří prestiž, Williamsová hrála o 24. vítězství v grandslamu atd. Ani Serena by rozhodně nemluvila o sexismu.

Jenomže jako na potvoru rozhodoval muž a trestána byla slavná žena. Celá debata o nerovnosti mezi pohlavími je tak vykolejená (v Česku jsou MeToo a genderismus skoro sprostá slovo), že podstatu věci spíš zatemňuje, napasuje se na všechno, za všechno může.

Rozhodčí rozhodl v dané chvíli jistě fér (tedy dle pravidel), jenomže u mužů se takové jednání zřejmě o dost více toleruje a takhle fér se nerozhoduje. Když "vystříkne" žena, je hned "hysterka", když zuří chlap, "patří to k věci", je to zábava, zpestření, je to frajer, který se nedá.

Expremiér Topolánek to žene dál, má dokonce jasno o celých Spojených státech. Tweetoval: "Kdo to viděl a slyšel, tak pochopil, v čem je dnes v USA problém." Dva palce vzhůru dal rozhodčímu "za klid a absolutní korektnost", dva palce vzhůru Ósakové "za hru, sílu a odvahu" a dva palce dolů Williamsové "za hysterický feminismus, vypjatý genderismus a neschopnost unést prohru".

Když to vidíte, napadne vás: A co takhle vypjatý maskulinismus, pane Topolánku? Pokud mají USA potíže jen s MeToo (mimochodem, vůbec malý problém to není, tolerance ke zneužívání žen je odporná), pak jsou na tom dobře, Trump je zřejmě pro Topolánka milý slušňák.

V tenisu je spíš než MeToo či sexismus problémem "hvězdysmus", neskutečné, absurdní přeceňování sportovců, vyrábějí z nich celebrity s obřím společenským vlivem, berou neskutečné peníze a logicky se pak mění jejich chování. Týká se to obou pohlaví, mužů i žen.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Boxerka Gajdová má z juniorského MS bronzovou medaili

Boxerka Veronika Gajdová získala na juniorském mistrovství světa bronzovou medaili. V semifinále váhy do 60 kg prohrála 1:4 na body s Indkou Vinkou.

Členka Sportovního klubu Boxing Praha se v polských Kielcích postarala o třetí českou medaili ze světového šampionátu juniorů a první v kategorii juniorek. Navázala na bronz Petra Barvínka z roku 2000 a medaili stejné hodnoty Zdeňka Chládka z roku 2008.

Gajdová na turnaji zaznamenala dvě vítězství. Nejprve zdolala jednoznačně 5:0 moldavskou soupeřku Cristinu Chiperovou a do semifinále postoupila po boji s Badmaarag Ganzorigovou z Mongolska, kterou zdolala 3:2.

"Získat medaili na juniorském mistrovství světa je úžasný pocit. Boxuju teprve dva roky," uvedla vytáhlá česká boxerka na webu mezinárodní asociace AIBA. "Jsem vyšší než většina soupeřek v mé kategorii a můžu toho patřičně využívat," řekla Gajdová.

před 39 minutami

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou přes 120 tisíc vojáků, tvrdí ministr

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou více než 120 tisíc vojáků, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle šéfa ukrajinské diplomacie jsou v současné vypjaté situaci zapotřebí nové sankce proti konkrétním sektorům ruského hospodářství. V pondělí na jednání se svými protějšky z Evropské unie prý nicméně ukrajinský ministr necítil, že by evropské země měly v tuto chvíli "chuť" uvalit na Rusko další ekonomické postihy.

"Ruští vojáci stále přiházejí do blízkosti našich hranic," prohlásil v úterý Kuleba na tiskové konferenci. "Během týdne čekáme, že celkové síly dosáhnou přes 120 tisíc vojáků," dodal s tím, že to neznamená, že se na tomto počtu navyšování ruských sil v oblasti zastaví. Kyjev podle Kuleby nechce válku ani další stupňování napětí, nelze však říci, jaké další kroky podnikne Moskva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy