ČTK ČTK | Komentáře
18. 12. 2012 20:20

USA potřebují péči o psychotiky, ne zákon o zbraních

Proč střelci řádí vždy ve Spojených státech a ne třeba v Česku? ptá se Die Welt
Demonstrující za zákony kontrolující držení zbraní stojí se svíčkami před Bílým domem ve Washingtonu.
Demonstrující za zákony kontrolující držení zbraní stojí se svíčkami před Bílým domem ve Washingtonu. | Foto: Reuters

Švýcarští záložníci mají své zbraně doma, v Česku je laxní zákon o zbraních a Izraelci chodí ozbrojení i do kaváren. Tak proč dochází k útokům šílených střelců vždycky jen v USA jako teď v Newtownu? ptá se ve svém komentáři německý deník Die Welt.

Prostředek, jak zabránit opakování podobných masakrů, jeho autor nevidí ve zpřísnění amerických zbrojních zákonů, ale primárně ve zlepšení péče o psychicky nemocné jedince, kteří tyto útoky mívají na svědomí.

V souvislosti s debatou o držení zbraní v USA komentátor připomíná situaci ve Švýcarsku, kde muži mají po skončení vojenské služby doma do svých 30, respektive 34 let vojenskou automatickou pušku a ještě před pěti lety k ní dostávali i munici. Návrh na odevzdání těchto zbraní do skladišť Švýcaři v loňském referendu zamítli.

Podobné je to podle Die Welt s všeobecnou přítomností zbraní i v Izraeli. „Mladé vojačky a vojáci musí své zbraně nosit vždy při sobě; pokud by na ně nedávali dobrý pozor, budou přísně potrestáni. Když jde člověk do kavárny, tak není nic neobvyklého vidět, jak se u vedlejšího stolu posadí několik lidí, vedle odloží své pušky a objednají si kávu," líčí německý deník.

„Velmi laxní zákony o zbraních mají státy, o nichž by se to na první pohled neřeklo, třeba Česká republika nebo severské země, kde je lov součástí národní kultury. Také Kanada, severní soused USA, je všechno jiné jen ne zóna beze zbraní," vyjmenovává Die Welt další příklady. „Proč tedy v těchto státech každých pár měsíců nerupnou nervy nějakému šílenci a nekoupou se v krvi malých dětí nebo návštěvníků kina? Nebo položme tu otázku obráceně, proč se to stále znovu děje zrovna ve Spojených státech?" táže se deník.

Rodiče si vyzvedávali děti i z okolních škol. Středoškolák se rozplakal, když mu matka řekla, co se stalo.
Rodiče si vyzvedávali děti i z okolních škol. Středoškolák se rozplakal, když mu matka řekla, co se stalo. | Foto: Reuters

„Pravděpodobně ten hlavní rozdíl mezi USA a dalšími zeměmi s po zuby ozbrojenými občany je v tom, že v Americe neexistuje všeobecné zdravotní pojištění. A neexistuje také sociální kontrola, která je s ním spojená. Ve Washingtonu, New Yorku a Los Angeles se tak psychotici šourají po ulicích jako bezdomovci, zatímco v Curychu, Ženevě a Tel Avivu se o ně starají v nemocnicích," píše Die Welt.

Právě v nedostatečné kontrole a péči o psychicky nemocné Američany vidí komentátor jádro problému se šílenými střelci v USA. „Když jsou přesvědčeni, že škola je satanské místo, kde kdysi byli zneužíváni nebo šikanováni, a musí popravit učitele a kulkami osvobodit děti od pozemského utrpení, tak nikdo často roky neví, jaké fantazie se jim odehrávají v hlavě. A když jim temné hlasy našeptávají, že se musí převléknout za zlosyna z filmu o Batmanovi a střílet kolem sebe před promítacím plátnem, narazí na záznamník v místní nemocnici," odkázal autor na srpnový masakr v coloradském kině, jehož pachatel se před činem pokusil spojit s psychiatričkou.

Američanům proto komentátor doporučuje, aby se v první řadě zamysleli nad tím, jak zlepšit psychiatrickou pomoc, než začnou vymýšlet, jak omezit obrovské množství zbraní mezi lidmi.

Názory Aktuálně.cz
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Názory Aktuálně.cz

Sledujte nás na:

 

Právě se děje

Další zprávy