Zdeněk Mihalco, mih | Komentáře
10. 2. 2009 7:10

Úspěch, nebo selhání? Měsíc předsednictví očima blogerů

Blogeři Hvížďala, Sedláček, Pehe a Paroubek o předsednictví EU
Foto: Aktuálně.cz

Jak si zatím vede česká vláda v roli šéfů Evropské unie? Musela již mimo jiné řešit plynovou krizi a krizi v Gaze. Uspěla? První měsíc českého předsednictví hodnotí blogeři a diskutující Aktuálně.cz.

Do moderovaných debat čtenářů se můžete připojit v diskusích pod jednotlivými blogy.

Novinář Karel Hvížďala ve svém blogu tvrdí, že zatímco česká média se o předsednictví vyjadřují spíše pochvalně, německý nebo francouzský tisk české šéfování EU kritizuje. "Proč ta hodnocení jsou tak rozdílná?" ptá se Hvížďala a odpovídá si: "Důvodů je zřejmě několik: Náš tisk v hodnocení českých zahraničních aktivit je stále velice krotký a není schopen plnit důslednou kritickou reflexi, čímž našim politikům spíš škodí než pomáhá: neposkytuje jim dostatečné reálné zrcadlo. Do značné míry ale za všechny chyby mohou samozřejmě naše politické elity," myslí si Hvížďala.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte celý text: Mezibilance českého předsednictví

Ekonom a člen vládního týmu NERV Tomáš Sedláček naopak tvrdí, že "přes všechny počáteční obavy lze zatím konstatovat, že jsme první šestinu hráli přinejhorším na remízu". Připomíná, že česká vláda musela kromě plynové krize a krize v Gaze řešit také dopady finanční krize a problémy týkající se Lisabonské smlouvy.

"Kdo chce ještě temnější pohled, může se začíst do zpráv OSN, které očekávají dramatický nárůst chudých lidí, žijících z méně než dvou dolarů na den. Očekává, že se počet lidí žijících v takové chudobě dostane opět na úroveň, která panovala v roce 1997. V takovém roce předsedá Česko Evropě," píše Sedláček.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte celý text: První měsíc našeho předsednictví

Předseda ČSSD Jiří Paroubek ve svém blogu na Aktuálně.cz českou vládu za první měsíc předsednictví kritizuje:

"Právě rozpor mezi činy a slovy je zásadním problémem českého předsednictví. Má-li Topolánkova vláda jako jednu z priorit energetickou bezpečnost, pak dost dobře nechápu, co může nabídnout Evropě, pokud tuto otázku není schopna vyřešit tváří v tvář realitě koaliční slabé vlády s hrozbou Bursíkova veta jaderné energii," tvrdí Paroubek.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte celý text: Naše Evropa má tři S: silná, solidární, sebevědomá

Ve svém blogu se přístupem Česka k EU zabývá také politolog Jiří Pehe. Kritizuje Česko za otálení ohledně schválení Lisabonské smlouvy. Podle Peheho tím brzdíme další evropské státy, které se ucházejí o členství v EU, protože rozšíření EU pravděpodobně neproběhne bez reformy unijních institucí.

"Čeští vládní politici i prezident Václava Klaus, který Lisabonskou smlouvu jednoznačně odmítá, opakovaně slibují pomoc některým státům, jež jsou kandidáty na členství v EU, že podpoří jejich vstup do Unie. Je to poněkud absurdní chování, protože v tomto okamžiku je právě Česká republika největší překážkou vstupu těchto zemí do EU," píše Jiří Pehe.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte celý text: Česko je překážkou rozšíření EU

 

 

Právě se děje

Další zprávy