Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
25. 4. 2016 13:35

Útoky na HateFree: Šířící se nenávist je největší nebezpečí, kterému Česko čelí. Policie nic

Podniky z vládní kampaně HateFree byly napadeny sprejery. Jejich majitelům je vyhrožováno smrtí. Kam až to policie nechá dojít?
Takové nápisy začínají být běžné. Pokud jsme svobodná společnost, pak nesmějí být běžné.
Takové nápisy začínají být běžné. Pokud jsme svobodná společnost, pak nesmějí být běžné. | Foto: Daniel Kolský

Houstne to. Nelze si nevšimnout, jak často teď slyšíme o projevech neonacismu. Jak často jsme dokonce jejich svědky. Jak jejich nositelům vyhovuje atmosféra v zemi, rozdělení společnosti. Jak jsou v tom tihle lidé doma. Sprejerské útoky na pražské podniky hlásící se k HateFree kampani, tedy k odmítání šířící se nenávisti, jsou zřejmým pokračováním tohoto trendu.

Cíle víkendových útoků: kavárny Mamacoffee a Café V lese, bistro La Bibich, obchod se spodním prádlem Správná podprsenka a tetovací studio Inkdividual. Nastříkané nápisy: „Smrt hatefree“ plus známé nacistické symboly. Spojení s neonacisty je zjevné. Ve vestibulu metra na Karlově náměstí kdosi nastříkal hesla „Antifa bude pykat“ a „Uprchlíci táhněte“. Hákový kříž.

Napadené podniky najdete na mapě účastníků HateFree kampaně. Nacházejí se v Praze na Vinohradech, na Žižkově a ve Vršovicích. Útočníci mají na výběr, k vládnímu projektu se přidalo přes tři tisíce podniků. Odmítají nenávist vůči uprchlíkům, menšinám, cizincům, ale taky vůči vyznavačům jiných náboženství a homosexuálům.

Kampaň spustila Agentura pro sociální začleňování, která je zařazena pod Úřad vlády. Financují ji "norské fondy". Odtud plyne, že útoky na kavárny a další podniky HateFree jsou zároveň cíleny na vládní projekt, na vládu.

K myšlence "odmítáme nenávist" se hlásí mnoho mladých lidí, studentů. Nosí výrazné placky s nápisem HateFree. I tihle kluci a holky se mohou stát terčem útoků, jako u nás byli v devadesátých letech skiny a nácky napadáni Romové. Kolik rodičů teď doma řekne dceři nebo synovi "Hele, radši tu placku sundej"? Doufám, že ani jeden.

Snahou sprejerů je zastrašovat. Dosáhnout toho, aby se lidé báli říct: Nechci nenávidět. Nebo jinak: oni nutí lidi nenávidět. A hlásí se k nacismu, tedy k ideologii, jež patří spolu s ideologií komunismu k nejnenávistnějším a nejvíce devastujícím, jaké známe.

Mluvčí pražské policie Tomáš Hulan sdělil: "Zatím máme tři oznámení a budou se prošetřovat jako podezření na poškození cizí věci sprejerstvím." Dál: "Obsah malůvek a nápisů ale teprve budeme vyhodnocovat a uvidíme, zda dojde k naplnění skutkové podstaty dalších trestných činů." Takže nápisy "Smrt hatefree" jsou poškození cizí věci? To má být vtip?

Později Hulan dodal, že se pachatelé dopustili tří trestných činů - sprejerství, podněcování k nenávisti vůči skupině osob a projevu sympatií k hnutím směřujícím k potlačování práv a svobod člověka. "Za to pachatelům hrozí až tři roky ve vězení," sdělil.

Neochotná, laxní policie

Laxní reakce. Policie jako by se zdráhala vidět, co je jasné jak facka na krámě. Vyhrožování. Útok. Když vám někdo posprejuje výlohu nebo vrata garáže, namaluje tam klikyháky, tak vám poškodil majetek, ale nevyhrožuje. Když jste však součástí kampaně HateFree a přejí vám za to smrt, je poškozování cizí věci marginální. Ty nápisy nutno vnímat v kontextu sílící tuzemské nenávisti.

Připomeňme: na konci ledna v Praze Vršovicích neznámí útočníci napadli a pobodali muslima, který pomáhal uprchlíkům. Existuje identikit útočníka, ale dodnes ho policie nechytila a veřejnost neinformuje, jak pátrání probíhá. Přitom je to velmi vážná, nebezpečná událost.

Jediné, co se v té věci odehrálo a veřejnost se to z médií dozvěděla, byla buzerace aktivistky Evy Zahradníčkové, přítelkyně pobodaného muslima. Taky pomáhá uprchlíkům. A právě kvůli tomu musela vysvětlovat Odboru sociálně právní ochrany dětí (OSPOD) v Brně, že se věnuje svým dětem. Úřad náhle nabyl dojmu, že pro své aktivity zřejmě nemá na děti čas.

Zahradníčková na Facebooku případ okomentovala: "Pomáháte uprchlíkům? Tak se připravte na to, že skončíte na sociálce a budou vás tam vyslýchat... Pořád žijete v iluzi, že je demokracie? Tak se rychle vzbuďte." Místo aby nám policie útočníky dopadla, tak jiná složka státu přítelkyni pobodaného muslima otravuje. Nenávist si u nás nachází velmi snadno prostor. Když bylo buzerování Zahradníčkové medializováno, úřad se stáhl.

Anonymní zlo

Zpět ke sprejerským útokům. Daniel Kolský, majitel kaváren Mamacoffee, reagoval jasně: "Obě naše rodiny si prošly holocaustem a myslíme si, že společnost má fungovat bez nenávisti." Na Facebooku napsal: "Tohle jsou 30. léta! Tahle lůza, která popíše v noci dům na náměstí. Tohle je to anonymní zlo, které utýralo Karla Čapka... Je ještě Praha tolerantní svobodné město?"

Útoků, o kterých veřejnost ví, proběhlo více. Ředitelce rodinného centra Kašpárek v Pardubicích Olze Pavlů vyvěsili parte na výlohu. Vybírá peníze na uprchlíky. Alternativní centrum Klinika v Praze se pokusili vypálit neznámí útočníci. Ani ty policie zatím nechytila.

Přidávám mail, který mi přišel v neděli od autora TheFortega: "Souhlasim s vetsinou obyvatel CR. "Souhlasis s migraci?? Chcipni!!" Sam za sebe rikam ze kazdy havloidni hovno podporujici muslimsky cmoudy, o nichz je znamo ze neprichazi v miru at chcipne za zradu. Kazdej srac co podporuje Top09 o kterych je znamo ze podporujou ukrajinskej fasismus a Porosenkovo vyhlazovaci politiku na vychode Ukrajinu at chcipnou taky. Brutalni smrt preju Stetinovi, ceskemu fasistovi. Havloidni redakturci jako vy at se k nim klidne pridaj s celyma rodinama a az se budou valet jejich mrsiny na jedny hromade, vsechny vyzveme aby je hromadne pomocili."

Útoky na HateFree podniky nejsou nic ojedinělého. Stejně jako pravidelné útoky na "pražskou kavárnu", míněno na intelektuály a mladé lidi, kteří odmítají sprostotu, brutalitu, odmítají nesoucit s uprchlíky, kteří prchají před válkou, odmítají totalitní a autoritářské režimy, Putina a Si Ťin-pchinga, ale i další podobné týpky.

Posunuli jsme se. Teď už nejde ani tak o to, odkud neonacistické, nenávistné tendence berou v české societě posilu, ale o to, jak jim zabránit, jak je, snad ještě včas, zastavit.

Za velmi riskantní považuji, že policie ještě nevyšetřila útok na muslima v Praze a nedostihla pachatele. Že váhá, co se to vlastně stalo při útoky na HateFree podniky. Že se neví, kdo vyhrožuje ředitelce centra Kašpárek v Pardubicích. Tohle je špatně, to mají být priority.

Policie chce rozmnožit o čtyři tisíce mužů a žen. Nejvíc má být posílena cizinecká policie kvůli imigrační krizi. Ale my máme minimum uprchlíků. Neměla by se policie mnohem víc soustředit na neonacisty? Na projevy nenávisti? Vždyť pachatelé už veřejně útočí na vládní projekty! Je nejvyšší čas policii natočit správným směrem.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy