Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
25. 4. 2016 13:35

Útoky na HateFree: Šířící se nenávist je největší nebezpečí, kterému Česko čelí. Policie nic

Podniky z vládní kampaně HateFree byly napadeny sprejery. Jejich majitelům je vyhrožováno smrtí. Kam až to policie nechá dojít?
Takové nápisy začínají být běžné. Pokud jsme svobodná společnost, pak nesmějí být běžné.
Takové nápisy začínají být běžné. Pokud jsme svobodná společnost, pak nesmějí být běžné. | Foto: Daniel Kolský

Houstne to. Nelze si nevšimnout, jak často teď slyšíme o projevech neonacismu. Jak často jsme dokonce jejich svědky. Jak jejich nositelům vyhovuje atmosféra v zemi, rozdělení společnosti. Jak jsou v tom tihle lidé doma. Sprejerské útoky na pražské podniky hlásící se k HateFree kampani, tedy k odmítání šířící se nenávisti, jsou zřejmým pokračováním tohoto trendu.

Cíle víkendových útoků: kavárny Mamacoffee a Café V lese, bistro La Bibich, obchod se spodním prádlem Správná podprsenka a tetovací studio Inkdividual. Nastříkané nápisy: „Smrt hatefree“ plus známé nacistické symboly. Spojení s neonacisty je zjevné. Ve vestibulu metra na Karlově náměstí kdosi nastříkal hesla „Antifa bude pykat“ a „Uprchlíci táhněte“. Hákový kříž.

Napadené podniky najdete na mapě účastníků HateFree kampaně. Nacházejí se v Praze na Vinohradech, na Žižkově a ve Vršovicích. Útočníci mají na výběr, k vládnímu projektu se přidalo přes tři tisíce podniků. Odmítají nenávist vůči uprchlíkům, menšinám, cizincům, ale taky vůči vyznavačům jiných náboženství a homosexuálům.

Kampaň spustila Agentura pro sociální začleňování, která je zařazena pod Úřad vlády. Financují ji "norské fondy". Odtud plyne, že útoky na kavárny a další podniky HateFree jsou zároveň cíleny na vládní projekt, na vládu.

K myšlence "odmítáme nenávist" se hlásí mnoho mladých lidí, studentů. Nosí výrazné placky s nápisem HateFree. I tihle kluci a holky se mohou stát terčem útoků, jako u nás byli v devadesátých letech skiny a nácky napadáni Romové. Kolik rodičů teď doma řekne dceři nebo synovi "Hele, radši tu placku sundej"? Doufám, že ani jeden.

Snahou sprejerů je zastrašovat. Dosáhnout toho, aby se lidé báli říct: Nechci nenávidět. Nebo jinak: oni nutí lidi nenávidět. A hlásí se k nacismu, tedy k ideologii, jež patří spolu s ideologií komunismu k nejnenávistnějším a nejvíce devastujícím, jaké známe.

Mluvčí pražské policie Tomáš Hulan sdělil: "Zatím máme tři oznámení a budou se prošetřovat jako podezření na poškození cizí věci sprejerstvím." Dál: "Obsah malůvek a nápisů ale teprve budeme vyhodnocovat a uvidíme, zda dojde k naplnění skutkové podstaty dalších trestných činů." Takže nápisy "Smrt hatefree" jsou poškození cizí věci? To má být vtip?

Později Hulan dodal, že se pachatelé dopustili tří trestných činů - sprejerství, podněcování k nenávisti vůči skupině osob a projevu sympatií k hnutím směřujícím k potlačování práv a svobod člověka. "Za to pachatelům hrozí až tři roky ve vězení," sdělil.

Neochotná, laxní policie

Laxní reakce. Policie jako by se zdráhala vidět, co je jasné jak facka na krámě. Vyhrožování. Útok. Když vám někdo posprejuje výlohu nebo vrata garáže, namaluje tam klikyháky, tak vám poškodil majetek, ale nevyhrožuje. Když jste však součástí kampaně HateFree a přejí vám za to smrt, je poškozování cizí věci marginální. Ty nápisy nutno vnímat v kontextu sílící tuzemské nenávisti.

Připomeňme: na konci ledna v Praze Vršovicích neznámí útočníci napadli a pobodali muslima, který pomáhal uprchlíkům. Existuje identikit útočníka, ale dodnes ho policie nechytila a veřejnost neinformuje, jak pátrání probíhá. Přitom je to velmi vážná, nebezpečná událost.

Jediné, co se v té věci odehrálo a veřejnost se to z médií dozvěděla, byla buzerace aktivistky Evy Zahradníčkové, přítelkyně pobodaného muslima. Taky pomáhá uprchlíkům. A právě kvůli tomu musela vysvětlovat Odboru sociálně právní ochrany dětí (OSPOD) v Brně, že se věnuje svým dětem. Úřad náhle nabyl dojmu, že pro své aktivity zřejmě nemá na děti čas.

Zahradníčková na Facebooku případ okomentovala: "Pomáháte uprchlíkům? Tak se připravte na to, že skončíte na sociálce a budou vás tam vyslýchat... Pořád žijete v iluzi, že je demokracie? Tak se rychle vzbuďte." Místo aby nám policie útočníky dopadla, tak jiná složka státu přítelkyni pobodaného muslima otravuje. Nenávist si u nás nachází velmi snadno prostor. Když bylo buzerování Zahradníčkové medializováno, úřad se stáhl.

Anonymní zlo

Zpět ke sprejerským útokům. Daniel Kolský, majitel kaváren Mamacoffee, reagoval jasně: "Obě naše rodiny si prošly holocaustem a myslíme si, že společnost má fungovat bez nenávisti." Na Facebooku napsal: "Tohle jsou 30. léta! Tahle lůza, která popíše v noci dům na náměstí. Tohle je to anonymní zlo, které utýralo Karla Čapka... Je ještě Praha tolerantní svobodné město?"

Útoků, o kterých veřejnost ví, proběhlo více. Ředitelce rodinného centra Kašpárek v Pardubicích Olze Pavlů vyvěsili parte na výlohu. Vybírá peníze na uprchlíky. Alternativní centrum Klinika v Praze se pokusili vypálit neznámí útočníci. Ani ty policie zatím nechytila.

Přidávám mail, který mi přišel v neděli od autora TheFortega: "Souhlasim s vetsinou obyvatel CR. "Souhlasis s migraci?? Chcipni!!" Sam za sebe rikam ze kazdy havloidni hovno podporujici muslimsky cmoudy, o nichz je znamo ze neprichazi v miru at chcipne za zradu. Kazdej srac co podporuje Top09 o kterych je znamo ze podporujou ukrajinskej fasismus a Porosenkovo vyhlazovaci politiku na vychode Ukrajinu at chcipnou taky. Brutalni smrt preju Stetinovi, ceskemu fasistovi. Havloidni redakturci jako vy at se k nim klidne pridaj s celyma rodinama a az se budou valet jejich mrsiny na jedny hromade, vsechny vyzveme aby je hromadne pomocili."

Útoky na HateFree podniky nejsou nic ojedinělého. Stejně jako pravidelné útoky na "pražskou kavárnu", míněno na intelektuály a mladé lidi, kteří odmítají sprostotu, brutalitu, odmítají nesoucit s uprchlíky, kteří prchají před válkou, odmítají totalitní a autoritářské režimy, Putina a Si Ťin-pchinga, ale i další podobné týpky.

Posunuli jsme se. Teď už nejde ani tak o to, odkud neonacistické, nenávistné tendence berou v české societě posilu, ale o to, jak jim zabránit, jak je, snad ještě včas, zastavit.

Za velmi riskantní považuji, že policie ještě nevyšetřila útok na muslima v Praze a nedostihla pachatele. Že váhá, co se to vlastně stalo při útoky na HateFree podniky. Že se neví, kdo vyhrožuje ředitelce centra Kašpárek v Pardubicích. Tohle je špatně, to mají být priority.

Policie chce rozmnožit o čtyři tisíce mužů a žen. Nejvíc má být posílena cizinecká policie kvůli imigrační krizi. Ale my máme minimum uprchlíků. Neměla by se policie mnohem víc soustředit na neonacisty? Na projevy nenávisti? Vždyť pachatelé už veřejně útočí na vládní projekty! Je nejvyšší čas policii natočit správným směrem.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy