Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
11. 7. 2017 13:15

"Už jsi viděl video nehody u Obrnic?" Smrt není zábava, sdílení je bezcitné

Jak to, že tolik lidí necítí: tohle bych neměl sdílet, prohlížet si to, pouštět to kamarádům? Není to divné? Vypovídá to o naší prázdnotě.
6. července dvě streamující dívky havarovaly u Obrnic na Mostecku. Jedna zemřela. Hit internetu... (Místo nehody na snímku z 10. července.)
6. července dvě streamující dívky havarovaly u Obrnic na Mostecku. Jedna zemřela. Hit internetu... (Místo nehody na snímku z 10. července.) | Foto: ČTK

Tragická událost: dvě dívky na Mostecku jedou 6. července autem, streamují, "vysílají" on-line, zpívají se zpěvačkou R'n'B, popu, hip hopu, raperkou Sharlotou. Řidička porušuje předpisy, její spolujezdkyně se snaží v přímém přenosu dohodnout nějakou zábavu, kluky, pak řidička nezvládne řízení a auto u Obrnic ve vysoké rychlosti havaruje. Řidička zemřela, spolujezdkyně přežila a léčí se z následků nehody.

Video je tedy od začátku přímého přenosu na internetu; nebýt smrtelné nehody, nevyvolalo by zřejmě žádný zájem. Není to "adrenalin", nejedná se o "hazardérské vysílání", o žádnou soutěž, nejde o natáčení nějakého šíleného pokusu na hranici života a smrti. Holky jedou, nudí se, natáčejí se, živé selfíčko, ta jízda však katastroficky dopadne.

Jen kvůli tomu, že řidička havaruje, se z videa stal hit na sociálních sítích, je masivně sdíleno, prohlíženo, zaznamenalo statisíce zhlédnutí. Událost je hojně komentována, hlavně kritizována, vyvolává pohoršení nad mládeží i nad tím, že se dívka za volantem zcela nevěnuje řízení, jede moc rychle atd.

Pohoršení vyvolává i písnička Sharloty - Perníková. Ta má mimochodem na YouTube necelé dva miliony zhlédnutí, je tedy velmi úspěšná. Slova textu místy sprostá, drsná, holky v autě se snaží zpívat s raperkou: "Jsem perníková princezna, ha ha ha, vyspala jsem se se všema, se kterýma jsem zpívala. A proč bych nedělala? Bitch! Odpovím ti jednoduše, zazpívám ti do rána…"

A znovu: nebýt konce toho znuděného ježdění autem, video by nikdo nesledoval, nic se v něm neděje, bylo by jedním z milionů podobných streamování. Jen kvůli tragické nehodě se šíří a je hltáno. Objevují se dokonce názory, že by mělo být použito jako instruktážní film pro mladé řidiče (!), prý by sloužilo jako ideální odstrašení.

Takový návrh je zarážejícím způsobem krutý, stejně jako je kruté masové sdílení nahrávky. Dívky jsou kritizovány, že porušovaly předpisy, že ohrožovaly druhé řidiče, to je nepochybně pravda. Ale znovu: nejde o hazardérské video, neohrožují druhé úmyslně, nebaví se strachem jiných lidí. Dělají přesně to, co často dělá skoro každý řidič, baví se, řidička nedává dost pozor, jede víc, než smí. Nechtějí nikoho ohrozit, nemají co dělat, touží se bavit. Na odstrašení bohatě stačí, jak smutně to dopadlo.

Kdo je bez viny, ať hodí kamenem

Použít toto jako instruktáž mladých řidičů? Naprostá lhostejnost k oběma dívkám, jejich rodičům a blízkým. Pokud se někdo nad dívkami pohoršuje, pak mnohem víc pohoršující je to, že se tahle tragédie sleduje pro zábavu, pro uspokojení zvědavosti. Rodina dívky, jež zemřela, požádala média, ať video nešíří. Ale i kdyby to rodiče neudělali, takové záběry se nemají šířit, YouTube i další sítě by je měly blokovat.

Pohoršení je pokrytecké. Prakticky každý z nás více či méně porušuje silniční zákon; kupříkladu telefonování za jízdy je zcela běžné (a řidička tu nenatáčí, to zajišťuje její spolujezdkyně), dělá to kdekdo, stejně jako kdekdo překračuje povolenou rychlost. A jistě, není to v pořádku, o tom nepochybujme.

Hloupé je i pohoršení nad tím, jak se dívky baví, co zpívají a že jsou v textu vulgarity a obscenity. Zase: kdo dnes nemluví sprostě? Vzpomeňme na našeho prezidenta a další "celebrity". Text, který Sharlota zpívá, je svým způsobem pravdivý, existenciální, obnažující: "Pocit viny, pocit, pocit viny, nezajímá mě to, já necítím pocit viny, neznám pocit viny, pocit, pocit viny. Nezajímá mě to!"

Stejně tak podobná videa, jen bez tragického zakončení, vysílá mnoho nejen mladých lidí, natáčejí se úplné banality, nicotnosti, youtubováním se živí stovky lidí a nikoho to nepohoršuje. Nejde jen o videa, vzpomeňme na Andreje Babiše, který dal na Facebook fotku, na níž močí u stojánku Dixi na festivalu Votvírák v červnu 2015.

Sdílení "obrnického" videa, jeho šíření je to, co by nás mělo znepokojovat, ta lhostejnost k rodičům a příbuzným řidičky i její spolujezdkyně. Jak to, že tolik lidí necítí: tohle bych neměl sdílet, prohlížet si to, pouštět to známým, "už jsi to viděl, viděla?" Není tohle divné? Vypovídá to o nás, o naší prázdnotě mnohem víc než ten live přenos.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy