Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
23. 6. 2022 7:00

V Česku si zřejmě můžete koupit i nesvéprávnost. Znalci mají velkou moc. Kauza Redl

Podle toho, co říká bývalý detektiv Karel Tichý, ono údajné kupování nesvéprávnosti okolo Michala Redla trvá již zhruba dvacet let a jedou v tom psychiatři i advokáti.
Michal Redl je podle soudu nesvéprávný. - Zvládne však řídit organizovanou zločineckou skupinu, tvrdí policie. Zvláštní, že?
Michal Redl je podle soudu nesvéprávný. - Zvládne však řídit organizovanou zločineckou skupinu, tvrdí policie. Zvláštní, že? | Foto: ČTK

Policejní kauza Dozimetr, kauza Hlubuček & Redl, nám ukazuje, kde to vlastně žijeme. A teď nemyslím na to, že v Praze a Středočeském kraji operovala organizovaná zločinecká skupina, to se může stát kdekoliv, zločin neodmyslitelně patří k člověku. Myslím na to, že tuto rozvětvenou zločineckou skupinu měl, jak tvrdí policie, řídit člověk, který je podle lékařských posudků částečně nesvéprávný. Pomohlo mu to uniknout žalobě a odsouzení, už když před zhruba dvaceti lety pracoval pro Radovana Krejčíře.

Letos v květnu vynesl okresní soud v Plzni opět rozsudek, podle něhož je Michal Redl, tedy údajná hlava organizované zločinecké skupiny, nevyléčitelně nemocný a může samostatně nakládat s částkou do sto tisíc měsíčně. Je "zvýšeně aktivní, má zvýšené sebevědomí a sklony k tomu činit neuvážená jednání, která by jej mohla poškodit", včetně bezhlavého utrácení. Nově má lobbista Redl omezenu svéprávnost na dalších pět let.

Podle vyšetřovatelů kauzy je ovšem Redl duševně zcela v pořádku: "Fakticky vykonával podnikatelskou činnost spojenou s nákupem a prodejem nemovitostí v řádech desítek až stovek milionů korun. V této souvislosti komunikoval s advokáty, bankéři či vrcholnými zástupci nadnárodních společností. Žádná z osob, se kterými Michal Redl jednal, neprojevila pochybnosti ohledně jeho duševního stavu," píší podle Deníku N kriminalisté.

Jako mimořádně zajímavá se jeví slova bývalého detektiva protikorupční policie Karla Tichého, který před dvaceti lety patřil mezi skupinu vyšetřující zločiny Radovana Krejčíře. V rozhovoru pro DVTV odpovídal na otázku, zda mu dává smysl, že byl Redl shledán částečně nesvéprávným, tedy jako ten, kdo by nechápal správně smysl trestního řízení a soudu.

Tichý odpověděl: "Dává mi to smysl finanční, ve vztahu k tomu, že budu významný psychiatr s kulatým razítkem a přijde za mnou významný advokát a řekne: mám klienta, který má problémy s policií a je potřeba ho z toho vysekat, potřebuje papíry na hlavu. Jednoduchá záležitost, peníze na to byly." Takže si nesvéprávnost koupil? "Jinými slovy si to koupil." Přitom se o něm v akci Dozimetr mluví jako o hlavě skupiny. Tichý: "Byl Krejčířův specialista na čachry s DPH, tam byl výborný."

Tichý popsal, jak se podle něj získání nesvéprávnosti pro Redla odehrálo v době Krejčířově: "Já jsem měl informátora Jakuba Konečného a Jakub Konečný se velice dobře pohyboval i v lékařském prostředí. A on mi tenkrát řekl: Oni dělají papíry na hlavu i Krejčířovi i Redlovi. Takže i Krejčíř má posudek, jemu tenkrát vyráběli nějakou endogenní depresi, a my jsme šli tenkrát po těch psychiatrech, kteří to dělali pro Krejčíře. Věděli jsme jména, věděli jsme advokáty, kteří to organizovali, věděli jsme zhruba částky, za které to mělo být, a dávali jsme to tenkrát jako poznatek vyšetřovatelům a na státní zastupitelství, kde se to zpracovávalo… ale Jakuba Konečného nakonec zavraždili."

Jedou v tom advokáti a psychiatři

To znamená, že podle toho, co říká bývalý detektiv Tichý, ono údajné kupování nesvéprávnosti okolo Redla trvá již dvacet let a jedou v tom jak psychiatři, tak advokáti. Karel Tichý také upozorňuje, že na vrchním státním zastupitelství musí být stále uložen dozorový spis se všemi jmény psychiatrů a dalších osob, které v tom figurovaly.

My samozřejmě s jistotou nevíme, jak na tom Michal Redl je, nevíme, jestli není skutečně částečně nesvéprávný, ale zvenčí a díky popisu policie se to zdá jen velmi málo pravděpodobné.

Jisté je, že ministr spravedlnosti Pavel Blažek nařídil v úterý prověrku rozhodování okresního soudu Plzeň-město ve věci omezení svéprávnosti Michala Redla. "Současně ministerstvo prověří i postup znalců v oboru psychiatrie ve stejném případu," napsal Blažek na Twitteru. Takže pochybnosti nemá jen ex-detektiv Tichý, ale i Blažek. A zase, proč ta prověrka nepřišla už dávno?

Maně můžeme vzpomenout na jinou poměrně nedávnou kauzu, jež souvisí s údajnou duševní chorobou. Týkala se Andreje Babiše juniora a jeho podivného vyslání na Krym v době, kdy mohl vypovídat o dotaci pro Čapí hnízdo a kdy měl být duševně nemocný, jak alespoň tvrdil jeho otec, který dokonce zveřejnil i synovu diagnózu. Babiš junior popsal, jak mu psychiatrička Dita Protopopová podle jeho vlastních slov nabídla "vyber si, buďto tě zavřeme v NÚDZ, Národním ústavu duševního zdraví, buď tady budeš, nebo půjdeš na prázdniny". A tak se tedy raději nechal odvézt na Krym.

Ovšem Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) vydal v listopadu 2018 tiskové prohlášení, v němž se zastal psychiatričky Dity Protopopové, jež figurovala v kauze údajného únosu premiérova syna na Krym. Zprávy Protopopové o jeho zdravotním stavu byly prý podle ústavu v souladu s etikou i fakty.

Obecně se mluví o pochybnostech okolo práce soudních znalců. Kupříkladu v Závěrečné zprávě Vyšetřovací komise k ekologické katastrofě na řece Bečvě je ostře kritizováno veřejné vystupování znalce, který zpracovával znalecký posudek v rámci trestního řízení. Jeho "výroky byly podle názoru vyšetřovací komise způsobilé ohrozit výsledek trestního řízení". Komise na něj podala podnět pro výkon dohledu nad znalcem kvůli podezření ze spáchání přestupku.

Pokud byl v případě Michala Redla znalecký posudek koupen, jak tvrdí Karel Tichý, je to naprosto skandální. Jsem velmi zvědav, jak dopadne ono prověřování postupu okresního soudu Plzeň-město ve věci Redla. Dovedu si představit, jak je asi těžké zpětně zkontrolovat psychiatrický posudek, nebo jinak, jak asi těžké dokázat psychiatrovi, že klamal. Protopopová přece taky všecko udělala správně… Soud Plzeň-město se, předpokládám, bude bránit tím, že se spolehl na expertní posudek, nic jiného mu přece nezbývalo.

Pro budoucnost by bylo velmi důležité, aby byl zpětně prověřen postup ve věci Redla o dvacet let dozadu. Co žalobci a policisté udělali s podezřeními, že si Redl a Krejčíř koupili nesvéprávnost? Vypadá to totiž, že to nechali plavat, že se v tom nedělalo nic. Kdyby to byli nenechali plavat, kauza Dozimetr by asi vůbec neexistovala.

Kde to žijeme? V zemi, kde se dá zřejmě nesvéprávnost koupit, kde psychiatr pošle duševně nemocného na okupovaný Krym a kde se i znalci umí zasadit o to, aby se daly beztrestně otravovat ryby kyanidem. Podobných případů najdeme jistě mnohem víc.

Tichý: Ptal jsem se Gazdíka, jestli se nezbláznil. Starostové věděli, kdo Redl je (video DVTV z 22. června 2022)

„Je naprosto vyloučené, že by Starostové nevěděli, kým je Michal Redl. Že pracoval pro Krejčíře věděli všichni," říká bývalý detektiv Karel Tichý. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Řecko bojuje s lesními požáry, během jediného dne jich vypuklo padesát

V Řecku za posledních 24 hodin vypuklo přes 50 lesních požárů. Informoval o tom v pondělí večer deník Kathimerini. Během dne se podařilo dostat pod kontrolu požár, který vypukl zhruba 50 kilometrů od Atén a vyžádal si evakuaci jedné menší obce. Mimo kontrolu hasičů je požár u města Delfi ve středním Řecku.

Hasiči za posledních 24 hodin zaznamenali vznik 52 lesních požárů, uvedl jejich mluvčí. Ve velké části země, a to včetně regionu kolem Atén, zůstává velmi vysoké riziko vzniku požárů kvůli vysokým teplotám a silnému větru. Do boje s ohněm dnes řečtí hasiči nasadili také letadla a helikoptéry.

S rozsáhlým požárem u města Dilesi v pondělí bojovalo na 100 hasičů a čtyři letadla. Část obyvatel byla kvůli tomu evakuovaná. Podle večerních informací se ale požár podařilo dostat pod kontrolu. Večer pak vypukl požár u města Delfi, který donutil k odchodu například obyvatele jednoho místního kláštera. Zasahuje tam na 50 hasičů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Na západě Uzbekistánu vyšli lidé do ulic, během protestů zemřelo 18 lidí

Osmnáct lidí přišlo o život a nejméně 243 bylo zraněno při protestech, které se o víkendu odehrály v Karakalpatské autonomní republice v Uzbekistánu. Oznámila to dnes místní generální prokuratura. Úřady také zadržely více než 500 účastníků nepokojů. Agentura Reuters označila události posledních dnů za nejhorší násilnosti v této středoasijské zemi za posledních 17 let.

"Během masových nepokojů v Nukusu ve dnech 1. a 2. července zahynulo 18 lidí, různě závažná zranění utrpělo 243 občanů, včetně 38 příslušníků bezpečnostních složek," řekl uzbecké zpravodajské televizi mluvčí generální prokuratury Abror Mamatov. Nukus je správním střediskem autonomní republiky. Mezi mrtvými je 14 civilistů a čtyři členové bezpečnostních složek, uvedla s odvoláním na úřady agentura AP.

Dva exiloví opoziční politici, kteří jsou v kontaktu s lidmi na místě, se domnívají, že skutečný počet obětí je mnohem vyšší. Agentura Reuters poznamenala, že počet mrtvých nebylo možné nezávisle ověřit. Uzbecký server Daryo.uz citoval šéfa karakalpatského ministerstva zdravotnictví, podle kterého jsou nemocnice v Nukusu plné pacientů zraněných při střetech s policií. "Hospitalizovaných byly tisíce, podstupují léčbu," řekl.

Při nepovolených demonstracích a následných nepokojích v Nukusu úřady zadržely 516 lidí. Z nich některé po správním řízení propustily na svobodu, uvedl velitel národní gardy Uzbekistánu Davron Džumanijazov, kterého citovala agentura Interfax. Ta připomněla dřívější prohlášení úřadů, že zadržely skupinu organizátorů nepokojů a obvinily je z pokusu o převzetí moci.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čeští basketbalisté vyhráli v Litvě 83:72 a jsou v další fázi boje o MS

Čeští basketbalisté porazili v závěrečném kole základní skupiny F v Klajpedě domácí Litvu 83:72 a postoupili do další fáze kvalifikace o mistrovství světa 2023.

Soupeři, který dosud vyhrál všech pět duelů, připravili první porážku a mohou se spolu s ním těšit na další duely s Francií, Černou Horou a Maďarskem. Doplní je ještě Bosna a Hercegovina, která zdolala Bulharsko 76:73. Tomáš Satoranský přispěl k výhře jako nejlepší střelec utkání 21 body.

Češi dokázali proti Litevcům ukončit devítizápasovou šňůru neúspěchu a vyhráli nad nimi poprvé od 27. srpna 2006, kdy v přípravě v Opavě zvítězili 85:79. V soutěžním zápasem je porazili naposledy 21. června 1999 na mistrovství Evropy v Dijonu (78:62).

V kvalifikaci budou Češi pokračovat 24. a 27. srpna, předtím je čekají v Pardubicích a Hamburku přípravné turnaje na zářijový Eurobasket v Praze a případně v Berlíně.

Kvalifikace basketbalistů o postup na mistrovství světa 2023 - skupina F:

Litva - Česko 72:83 (13:23, 32:45, 52:61)

Nejvíce bodů Litvy: Brazdeikis 13, Grigonis 11, Masiulis 10.

Sestava ČR: Satoranský 21, J. Bohačík 9, Balvín 8, Hruban 3, Kříž - Kyzlink 18, Auda 14, Jelínek 10, Peterka, Sehnal.

Fauly: 27:26. Trestné hody: 28/20 - 23/14. Trojky: 8:5. Doskoky: 31:38.

Bosna a Hercegovina - Bulharsko 76:73.

Konečná tabulka:

1. Litva 6 5 1 462:421 11
2. ČR 6 3 3 485:483 9
3. Bosna a Hercegovina 6 3 3 472:486 9
4. Bulharsko 6 1 5 446:475 7

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy