Zdeněk Mihalco | Komentáře
24. 4. 2010 14:38

V Česku ubývá příznivců eura, Slováci se zlobí na Řeky

Řecko požádalo o finanční pomoc. Byla by situace lepší bez eura?
Na nejmenších mincích v hodnotě jeden, dva a pět centů najdete tatranský štít Kriváň.
Na nejmenších mincích v hodnotě jeden, dva a pět centů najdete tatranský štít Kriváň. | Foto: Reuters

Před takřka rokem bylo pro přijetí eura v Česku podle průzkumu Eurobarometru 51 procent lidí, proti němu se stavělo 45 procent Čechů. Ze současných čtenářských diskusí na Aktuálně.cz vyplývá, že řada čtenářů se nyní staví k přijetí eura a významu eurozóny skepticky.

V posledních měsících totiž eurozóna prochází vážnými problémy. V pátek Řecko oficiálně požádalo o finanční pomoc, kterou si už předem dohodlo s evropskými zeměmi a Mezinárodním měnovým fondem. Němci Řecko otevřeně vyzvali, aby dobrovolně zvážilo odchod z eurozóny.

Více informací: Historická záchrana: Zadlužené Řecko požádalo o pomoc

Je to ovšem jiná situace než třeba na Slovensku. Tam diskutéři na internetu mnohdy ptají, proč má chudé Slovensko pomáhat Řecku. Někteří Slováci se například zlobí, že pomáhají zemi, v níž průměrný důchod činí 96 procent průměrné mzdy. U nich doma tento poměr činí jen 46 procent.

České debaty: Řecko dluh nikdy nesplatí

"Predikce na euro jsou chmurné. Jak tedy může někdo chtít vstupovat do eura dnes, když hrozí pokles vůči dolaru až na hodnoty kolem 0,6?" shrnuje jeden ze čtenářů.  A další čtenář píše: „Je jasné, že Řecko dluh nikdy nesplatí a napětí v eurozóně se bude nadále zvyšovat, kam až?" ptá se debatér vystupující jako Vladimír314.

Čtenář vystupující jako Nový shrnuje názor některých čtenářů na pomoc Řecku takto: „Pokud bude Evropa Řekům půjčovat, neskončí Řekové se zadlužováním nikdy. Odbory budou mít argument, že je stále z čeho utrácet." Diskutující dodává, že stejně jako je neúnosné udržovat uměle neživotaschopnou firmu, tak i u neschopného státu platí, že bankrot je v neudržitelné situaci nejlepší řešení .

Obhájce přijetí eura reprezentuje bloger Aktuálně.cz, ekonom Tomáš Sedláček. Podle něj by mělo Řecko finanční problémy s eurem i bez něj, a bylo by ho nutné zachraňovat v každém případě stejně jako třeba Maďarsko.

Co píší blogeři Robejšek, Kohout a Sedláček? Více: ZDE

Pravidelný diskutující, specialista na ekonomická témata, vystupující pod přezdívkou Vlk patří k příznivcům evropské integrace. „Pokud by tohle měla být hrozba pro společnou měnu, pak by dolar nemohl současně platit v Arkansasu, ve státě New York, v Michiganu, na Aljašce, v Kalifornii nebo v Utahu. Protože ty rozdíly, pokud nejsou větší, jsou minimálně stejné jako mezi Německem a Řeckem. Míním ekonomické," píše Vlk a dodává, že eurozóna má 15 hlav, zatímco USA jednu. Pokud chce Evropa podle čtenáře uspět v globální konkurenci Číny či USA, měla by se stát plně federální včetně společné evropské měny.


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy