Zdeněk Mihalco | Komentáře
24. 4. 2010 14:38

V Česku ubývá příznivců eura, Slováci se zlobí na Řeky

Řecko požádalo o finanční pomoc. Byla by situace lepší bez eura?
Na nejmenších mincích v hodnotě jeden, dva a pět centů najdete tatranský štít Kriváň.
Na nejmenších mincích v hodnotě jeden, dva a pět centů najdete tatranský štít Kriváň. | Foto: Reuters

Před takřka rokem bylo pro přijetí eura v Česku podle průzkumu Eurobarometru 51 procent lidí, proti němu se stavělo 45 procent Čechů. Ze současných čtenářských diskusí na Aktuálně.cz vyplývá, že řada čtenářů se nyní staví k přijetí eura a významu eurozóny skepticky.

V posledních měsících totiž eurozóna prochází vážnými problémy. V pátek Řecko oficiálně požádalo o finanční pomoc, kterou si už předem dohodlo s evropskými zeměmi a Mezinárodním měnovým fondem. Němci Řecko otevřeně vyzvali, aby dobrovolně zvážilo odchod z eurozóny.

Více informací: Historická záchrana: Zadlužené Řecko požádalo o pomoc

Je to ovšem jiná situace než třeba na Slovensku. Tam diskutéři na internetu mnohdy ptají, proč má chudé Slovensko pomáhat Řecku. Někteří Slováci se například zlobí, že pomáhají zemi, v níž průměrný důchod činí 96 procent průměrné mzdy. U nich doma tento poměr činí jen 46 procent.

České debaty: Řecko dluh nikdy nesplatí

"Predikce na euro jsou chmurné. Jak tedy může někdo chtít vstupovat do eura dnes, když hrozí pokles vůči dolaru až na hodnoty kolem 0,6?" shrnuje jeden ze čtenářů.  A další čtenář píše: „Je jasné, že Řecko dluh nikdy nesplatí a napětí v eurozóně se bude nadále zvyšovat, kam až?" ptá se debatér vystupující jako Vladimír314.

Čtenář vystupující jako Nový shrnuje názor některých čtenářů na pomoc Řecku takto: „Pokud bude Evropa Řekům půjčovat, neskončí Řekové se zadlužováním nikdy. Odbory budou mít argument, že je stále z čeho utrácet." Diskutující dodává, že stejně jako je neúnosné udržovat uměle neživotaschopnou firmu, tak i u neschopného státu platí, že bankrot je v neudržitelné situaci nejlepší řešení .

Obhájce přijetí eura reprezentuje bloger Aktuálně.cz, ekonom Tomáš Sedláček. Podle něj by mělo Řecko finanční problémy s eurem i bez něj, a bylo by ho nutné zachraňovat v každém případě stejně jako třeba Maďarsko.

Co píší blogeři Robejšek, Kohout a Sedláček? Více: ZDE

Pravidelný diskutující, specialista na ekonomická témata, vystupující pod přezdívkou Vlk patří k příznivcům evropské integrace. „Pokud by tohle měla být hrozba pro společnou měnu, pak by dolar nemohl současně platit v Arkansasu, ve státě New York, v Michiganu, na Aljašce, v Kalifornii nebo v Utahu. Protože ty rozdíly, pokud nejsou větší, jsou minimálně stejné jako mezi Německem a Řeckem. Míním ekonomické," píše Vlk a dodává, že eurozóna má 15 hlav, zatímco USA jednu. Pokud chce Evropa podle čtenáře uspět v globální konkurenci Číny či USA, měla by se stát plně federální včetně společné evropské měny.


 

Právě se děje

před 2 minutami

Wizz Air spustí od července novou linku z Prahy do albánské Tirany

Létat bude na trase dvakrát týdně.  Po ohlášení linky Českých aerolinií (ČSA) do Londýna jde o druhou zcela novou linku po koronavirové krizi na pražském letišti. Vedle toho dopravci obnovují provoz zavedených linek.

Letadla Wizz Air mezi Prahou a Tiranou budou létat vždy v pondělí a v pátek. Wizz Air bude na lince používat letadlo Airbus A320 Family v konfiguraci až pro 189 cestujících. Na trase v minulých letech létaly také Smartwings.

Provoz na pražském letišti tak bude dál ožívat po koronavirové krizi, která téměř utlumila letecký provoz. V dubnu dubnu letiště zaznamenalo bezprecedentní pokles provozu o 99,6 procenta, když odbavilo 5031 cestujících. Na konci měsíce fungovaly pouze dvě pravidelné linky, a to do Minsku a Sofie.

Další zprávy