Zdeněk Mihalco | Komentáře
24. 4. 2010 14:38

V Česku ubývá příznivců eura, Slováci se zlobí na Řeky

Řecko požádalo o finanční pomoc. Byla by situace lepší bez eura?
Na nejmenších mincích v hodnotě jeden, dva a pět centů najdete tatranský štít Kriváň.
Na nejmenších mincích v hodnotě jeden, dva a pět centů najdete tatranský štít Kriváň. | Foto: Reuters

Před takřka rokem bylo pro přijetí eura v Česku podle průzkumu Eurobarometru 51 procent lidí, proti němu se stavělo 45 procent Čechů. Ze současných čtenářských diskusí na Aktuálně.cz vyplývá, že řada čtenářů se nyní staví k přijetí eura a významu eurozóny skepticky.

V posledních měsících totiž eurozóna prochází vážnými problémy. V pátek Řecko oficiálně požádalo o finanční pomoc, kterou si už předem dohodlo s evropskými zeměmi a Mezinárodním měnovým fondem. Němci Řecko otevřeně vyzvali, aby dobrovolně zvážilo odchod z eurozóny.

Více informací: Historická záchrana: Zadlužené Řecko požádalo o pomoc

Je to ovšem jiná situace než třeba na Slovensku. Tam diskutéři na internetu mnohdy ptají, proč má chudé Slovensko pomáhat Řecku. Někteří Slováci se například zlobí, že pomáhají zemi, v níž průměrný důchod činí 96 procent průměrné mzdy. U nich doma tento poměr činí jen 46 procent.

České debaty: Řecko dluh nikdy nesplatí

"Predikce na euro jsou chmurné. Jak tedy může někdo chtít vstupovat do eura dnes, když hrozí pokles vůči dolaru až na hodnoty kolem 0,6?" shrnuje jeden ze čtenářů.  A další čtenář píše: „Je jasné, že Řecko dluh nikdy nesplatí a napětí v eurozóně se bude nadále zvyšovat, kam až?" ptá se debatér vystupující jako Vladimír314.

Čtenář vystupující jako Nový shrnuje názor některých čtenářů na pomoc Řecku takto: „Pokud bude Evropa Řekům půjčovat, neskončí Řekové se zadlužováním nikdy. Odbory budou mít argument, že je stále z čeho utrácet." Diskutující dodává, že stejně jako je neúnosné udržovat uměle neživotaschopnou firmu, tak i u neschopného státu platí, že bankrot je v neudržitelné situaci nejlepší řešení .

Obhájce přijetí eura reprezentuje bloger Aktuálně.cz, ekonom Tomáš Sedláček. Podle něj by mělo Řecko finanční problémy s eurem i bez něj, a bylo by ho nutné zachraňovat v každém případě stejně jako třeba Maďarsko.

Co píší blogeři Robejšek, Kohout a Sedláček? Více: ZDE

Pravidelný diskutující, specialista na ekonomická témata, vystupující pod přezdívkou Vlk patří k příznivcům evropské integrace. „Pokud by tohle měla být hrozba pro společnou měnu, pak by dolar nemohl současně platit v Arkansasu, ve státě New York, v Michiganu, na Aljašce, v Kalifornii nebo v Utahu. Protože ty rozdíly, pokud nejsou větší, jsou minimálně stejné jako mezi Německem a Řeckem. Míním ekonomické," píše Vlk a dodává, že eurozóna má 15 hlav, zatímco USA jednu. Pokud chce Evropa podle čtenáře uspět v globální konkurenci Číny či USA, měla by se stát plně federální včetně společné evropské měny.


 

Právě se děje

před 44 minutami

Sekáč gólem a asistencí podpořil výhru CSKA nad Čeljabinskem

Jiří Sekáč svým pátým gólem z posledních osmi zápasů Kontinentální hokejové ligy pomohl CSKA Moskva k výhře 3:0 nad Čeljabinskem. Český útočník vstřelil v 51. minutě tečí před brankou druhý gól utkání a pak se ještě asistencí podílel v předposlední minutě na trefě Michaila Grigorenka.

CSKA i díky sedmé Sekáčově brance v sezoně zvítězil pošesté za sebou a je nejlepším týmem celé soutěže. Čeljabinsk s českým útočným duem Tomáš Hyka, Lukáš Sedlák prohrál počtvrté v řadě a na Východě drží poslední osmé postupové místo do play off.

Nejhorším týmem Východu zůstal Kunlun, který dnes se Šimonem Hrubcem v brance podlehl v Pekingu 1:2 Dynamu Moskva. Bývalý třinecký gólman si připsal 23 zákroků.

Další zprávy