Blogy a názory | Komentáře
26. 2. 2013 9:50

V jazyce má smysl i to, co se nám nelíbí, říká expert

Jazykovědec Václav Cvrček byl hostem online rozhovoru na Aktuálně.cz

* Z odpovědí Václava Cvrčka: * Soudím, že každý by měl mít právo zvolit si vlastní jméno a stát by do této volby neměl nijak zasahovat. * Obecně ovšem nelze říct, co je v jazyce ,,správně", tato kategorie totiž v jazyce nemá moc smysl. * Každý rodilý mluvčí umí jazyk na té úrovni, na jaké ho umět potřebuje. Je to podobné jako s manuální zručností, pokud se něčím delší dobu zabýváte, získáte v tom cvik. Pokud to ovšem netrénujete, vaše schopnosti zakrní. * Anglická slova nejsou o nic horší než česká, pokud slouží dobře svému účelu. Pokud navíc český ekvivalent neexistuje, je pochopitelné, že saháme po výpůjčce z cizích jazyků.

Jazyk je živý organismus, který se vyvíjí, a každá změna přirozeně hned vyvolá polemiku - jeden ji vítá, druhému není po chuti. Když před nedávnem zamítl Senát novelu zákona, která měla ženám umožnit, aby se samy rozhodly, zda se má jejich příjmení přechylovat, diskutující se v debatách záhy rozdělili do dvou hlavních skupin.

Ta první rozhodnutí horní komory tleskala a podpořila argument, že „zákon by přirozený vývoj českého jazyka neměl urychlovat". V přechylování spatřuje výhodu, jíž by se naše mateřština neměla vzdávat.

Ta druhá naopak soudí, že každý by měl mít svobodu volby a právo sám si určit podobu svého jména.

Mgr. Václav Cvrček, Ph.D.

Jazykovědec, od roku 2006 vědecký pracovník a v současnosti ředitel Ústavu Českého národního korpusu FF UK, kde se věnuje gramatickému popisu češtiny, otázkám jazykového standardu a způsobům vytěžování korpusů.

Jazykovědec Václav Cvrček před časem v jednom ze svých blogů na Aktuálně.cz o jazyce napsal: "Buď k němu můžeme přistupovat s úctou, která respektuje jeho živost a nutnost jeho vývoje, nebo se budeme snažit o zakonzervování v podobě minulé (protože 'dobře už bylo') a jakoukoli změnu budeme odmítat jako prznění a zhoubu."

Zajímá vás, jaký názor má Václav Cvrček na přechylování a jakými argumenty by ho podpořil? Co si myslí o tom, jak zacházíme se svou mateřštinou a jakým směrem se český jazyk vyvíjí? Upadá naše jazyková kultura? I na to jste se mohli ptát v úterním online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz.

Názory Aktuálně.cz

Názory - co vy na to?

Sledujte nás na:

 

Právě se děje

Další zprávy