Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
26. 8. 2015 10:49

V Praze se bude krnáčovat dál. ANO je klausovská partaj

Komentář Martina Fendrycha: Andrej Babiš se snesl do Prahy a v poslední chvíli zachránil primátorku Krnáčovou před pádem. Problémem je prý mladý Stropnický. Ne developeři, ne povolování oprav.
Ach ta komunikace! Adriana Krnáčová neumí komunikovat. Jinak je v pohodě.
Ach ta komunikace! Adriana Krnáčová neumí komunikovat. Jinak je v pohodě. | Foto: ČTK

Primátorka Prahy Adriana Krnáčová (ANO) nepadla. Včera ji podržel předseda ANO Andrej Babiš. Naopak pražské předsednictvo hnutí jí v pondělí vyslovilo nedůvěru. Při hlasování to bylo patnáct ku dvěma, patnáct proti. Radní za ANO Michal Hašek řekl: „Jeden z hlavních důvodů je velice špatná komunikace mezi klubem a paní primátorkou. Pro nedůvěru se vyslovila většina členů.“

Na ČT24 Babiš o primátorce Krnáčové pronesl tuto větu: „Úplně nepochopila, jak se dělá politika, že je to hlavně o vyjadřování do médií, a ne o práci, bohužel.“

Jedna uštěpačná poznámka. Krnáčová je politička, její džob je politika, její firma hnutí ANO. Babiš chce stát řídit jako firmu, takže i Prahu chce řídit jako firmu. Kdyby v některém z jeho podniků nějaký šéf „bohužel nepochopil“, jak se ten podnik řídí, tak se s ním mazat nebude. Odtud plyne, že Prahu už Babiš neřídí jako firmu.

Což ovšem neznamená, že ji neřídí. Nebo že alespoň velmi tvrdě nezasahuje do jejího řízení. Pokud předsednictvo hnutí ANO v Praze takovou většinou vyslovilo Adrianě Krnáčové nedůvěru, pak by si měla sbalit kabelku a odejít z postu, který podle vlastních kolegů nezvládá. Jenomže pak se do Prahy snese deus ex machina Andrej a vyřeší onu zdánlivě neřešitelnou situaci: primátorku podrží.

Následuje pokorné potvrzení jinak velmi tvrdé, do debilů nadávající Krnáčové, že takhle to skutečně proběhlo: „Cením si i podpory pana předsedy, protože agenda není jednoduchá. Potřebujeme držet klub pohromadě. Z mé strany je tam důvěra.“ Důvěra je tam ovšem jen z její strany. Nebo ještě v pondělí byla.

Co řekl deus Andrej? „Je jasné, že v rámci komunikace byly nedostatky, které byly vyčteny paní primátorce. Došlo k dohodě a nějakému nastavení mechanismů komunikace, které by měla paní primátorka realizovat. Sama přiznala, že se bude snažit zlepšit komunikaci.“

Zastupitelé? Omyl. Podřízení Agrofertu

Tak to je legrace. Přesně takhle to přece chodí ve všech „tradičních“ stranách, po kterých Babiš neustále plive. Kolikrát jsme za poslední roky slyšeli věty o „špatné komunikaci“, „nedostatečné komunikaci“ atd.? Hnutí ANO se mílovými kroky blíží svým pravzorům se vším všudy, se všemi jejich neduhy.

ANO je klausovská partaj. Václav Klaus měl taky svého času v ODS nezdravý vliv, byla jakoby jeho, bez Klausova vědomí se tam nic nehnulo a na jeho přání se hýbalo vše. ANO je v tom, pravda, dál. Babiš stranu v podstatě vlastní a řídí, je to jedna z jeho firem. (Stát zatím ještě do holdingu Agrofert nepatří. Zatím.)

Je to jasné. Předsednictvo pražského ANO vysloví nedůvěru, a není věru divu, Krnáčová se stala pražským malérem, propadákem, svému hnutí škodí. Pak se zjeví Babiš, čtyři hodiny své lidi masíruje a oni se zachovají nikoli jako zástupci Pražanů, ale jako podřízení pana Agroferta. Sklapnou kufry a krnáčuje se dál.

V ANO to tak chodí, Babiš to prostě dokázal. Tím však na sebe bere odpovědnost za Prahu. Nejen za Krnáčovou, ale za hlavní město. Které je, jak známo, složité jak pytel prudce jedovatých hadů.

Proč to udělal? Protože se sám přestává chovat jako šéf firmy a myslí jako onen jím nenáviděný druh – politik. Neuvažuje jednoduše: v Praze to nefunguje, tak tam udělám radikální řez. Uvažuje, zdá se, ryze česko-politicky: odvolat Krnáčovou? Kterou jsem tam sám nacpal? Přiznat chybu? Podvolit se nějakým tatrmanům, kteří jí nedůvěřují? Blbost. Krnáčová je moje, podržím ji, ať si všichni trhnou nohou.

Krok riskantní. Špatný. Legrační bylo vysvětlení, proč to Babiš udělal: „Odcházím spokojený, ale čeká nás setkání ohledně další strategie a musíme se vrátit k původnímu problému koalice, a to je pan Stropnický plus vyřešení pražských stavebních předpisů.“ A dodal: „Hlavní problém Prahy je působení pana Stropnického.“

Mladý Stropnický se stal tím Azazelem, kozlem, který musí být vyhnán jako očistná oběť za hradby města. Vtipné. Má to jeden háček. Stropnický jde proti developerům, kteří si v Praze dělají, co chtějí. A nehraje se jen o ně. Zkuste si v hlavním městě požádat o výměnu shnilé vodovodní přípojky, jež vede do vašeho domu pod silnicí. To je obíhání úřadů na půl roku. Je to normální? Není.

V Praze mohou všecko developeři. Navštivte kdysi krásnou čtvrť Břevnov, co tam vyrostlo za obludné stavby. Co se tam vykácelo stromů. Jak se tam ve velkém staví, zeleň nezeleň. A pak si požádejte o onu výměnu přípojky. Dojde vám, „o čem je Praha“. Buzerovat normální obyvatele a lézt někam developerům. Tohle má pokračovat. Tak rozumím větě Babiše: Hlavní problém Prahy je působení pana Stropnického.

Po včerejšku je hlavním problémem Prahy mnohem spíš působení pana Babiše. A zkrotnutí pražského předsednictva ANO.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

Moskva podle Lavrova vyhostí kromě deseti amerických také tři polské diplomaty v reakci na stejný krok Varšavy, uvedla DPA.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezidenti Macron a Zelenskyj a kancléřka Merkelová po společném jednání vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska od ukrajinských hranic a z Krymu

Prezidenti Francie a Ukrajiny Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj s německou kancléřkou Angelou Merkelovou po společném jednání vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska z ukrajinských hranic a z Krymu. Ruský prezident Vladimir Putin dnes naopak vyzval Macrona a Merkelovou, aby donutili Ukrajinu k zastavení provokací na hranicích s Ruskem. Napjatá situace trvá už déle než týden, Rusko poslalo k hranicím desetitisíce vojáků, kteří se tam účastní vojenského cvičení.

Další zprávy