Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
3. 5. 2016 12:50

V Tescu si koupím balíček marihuany a pak se v parku v pohodě zhulím. Ta doba se blíží

Marihuana a koka se mají postupně legalizovat. OSN v dubnu přiznala: Brutální protidrogová represe nikam nevede. Jen věci zhoršuje.
Za deset patnáct let si možná koupíte jointa v Tescu u pokladny. Pokud vám bude osmnáct.
Za deset patnáct let si možná koupíte jointa v Tescu u pokladny. Pokud vám bude osmnáct. | Foto: Aktuálně.cz

V roce 1998 se OSN usnesla, že během deseti let drogy musejí zmizet ze světa. Absurdní akční plán. Zatočíme s neřestí. Výsledek? Drogově závislých přibývá. Předávkovaných přibývá. Nemocných přibývá.

Ale "boj proti drogám" či "tvrdá drogová represe" má tuhý kořínek. Je to válec, který se valí, i když se ví, že jeho valení se postrádá smysl. Až letos, po osmnácti letech, OSN zařadila zpátečku.

V lednu 2016 napsali Bohuslav Sobotka a bývalý britský vicepremiér Nick Clegg článek pro server The Guardian. Shodli se v něm, že svět potřebuje novou dohodu o boji proti drogám: "Válka s drogami selhala. Je načase zastavit opakování starých chyb," sdělili.

Nová dohoda OSN by podle nich měla mířit k podpoře zdraví, lidských práv a k léčbě lidí závislých na drogách. Clegg a Sobotka ve společném textu napsali: Zcela mylná je představa, že lidé, kteří tisíce let užívali různé chemikálie a rostliny pro zábavu i během rituálů, během pár let na žádost OSN přestanou.

Na konci dubna jejich slova podpořilo valné shromáždění OSN o globální protidrogové politice: Tvrdá drogová represe ve světě selhala. Kriminalizace držitelů drog nedává smysl. Nutno volit nové postupy. U nás výsledky shromáždění oznámili národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil a ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Ten druhý, ministr Němeček, v New Yorku přiznal: "Válka s drogami působí epidemie infekcí, zvláště HIV či virové hepatitidy, a také epidemie fatálních předávkování mezi uživateli drog." Drsné.

Vobořil doma oznámil, že represe situaci nezlepšila, ale zhoršila. "Je to balónový efekt. Jakmile někde tvrdě zasáhnete, odletí ten problém jinam, a tak se šíří." Opírá se o českou zkušenost: „Nerepresivní systém vede k většímu úspěchu. Kriminalizace držení pro vlastní potřebu přináší spíš negativní účinky." Ano. Ve světě dnes žije 246 miliónů uživatelů drog. A číslo roste.

Zas tak velký skok pro lidstvo ovšem OSN neudělala. Nepodařilo se prosadit zákaz trestu smrti či přiměřenost trestů. Šlo o to, aby za držení drog nebyly udíleny vyšší sazby než za vraždu. Důraz nyní OSN klade na vědecké poznatky a monitorování situace. Postupně má být legalizována marihuana a listy koky.

Evropané dají za nelegální drogy 650 miliard korun ročně

Národní koordinátor Vobořil: "Jednoznačně to půjde směrem k legalizaci lehčích drog. Není to tak, že bych si to přál nebo to prosazoval, ale tak prostě mluví jak odborné výzkumy, tak pozitivní zkušenosti ze zemí, kde k tomuto kroku přistoupili. Odhaduji, že k legalizaci marihuany u nás dojde už do deseti, patnácti let."

Proč ten dlouhý časový polštář? Jak už bylo řečeno, válec drogové represe se setrvačně valí. Dlouhou dobu bude trvat, než zareagují poslanci, represivní složky, které budou "válku" hájit do posledního dechu, žalobci, soudci.

Vobořil: "Měli bychom nyní počkat, jak to dopadne v Uruguayi, Bolívii nebo Coloradu, a podle toho jednat." Tyto státy měkké drogy legalizovaly. Pro Právo Vobořil popsal, jak probíhá legalizace v Uruguayi: "Každý dospělý si může pěstovat tři rostliny doma, musí být ale zaregistrovaný. Nebo to lze dělat v konopném klubu, kde maximálně čtyřicet členů na společné zahradě pěstuje povolený počet rostlin pohromadě. Na komerční prodej má pak monopol vládní agentura."

Pár dat, která by mohla zastánce represe probrat. Evropané utratí za nelegální drogy ročně minimálně 24 miliard eur (cca 650 miliard korun; jedná se evidentně o opatrný, nejnižší možný odhad). Zisky plynou do pokladen organizovaného zločinu. Uvádí to zpráva o drogových trzích v Evropské unii, kterou zveřejnil Europol a Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost.

Šéf Europolu Rob Wainwright pravil: "Výroba drog a obchod s nimi nadále představují jeden z největších a nejinovativnějších kriminálních trhů v Evropě. Je čím dál komplexnější a stále více provázaný s jinými formami trestné činnosti, dokonce i s terorismem. Představuje významné ohrožení vnitřní bezpečnosti EU."

Hluboko zažitý nesmysl pomalu končí

Nejužívanější drogou, Čechy to nepřekvapí, je marihuana. Zabírá 38 procent trhu EU. V roce 2015 ji užilo přibližně 22 milionů dospělých v Unii, jedno procento Evropanů ji bere "takřka denně". Původem je "tráva" ze zemí EU, stále četnější jsou však dovozy ze severní Afriky.

Nové možnosti při obchodu s drogami online nabízejí internetové trhy, především "hluboký web", anonymizace softwaru a internetové měny.

Franco Roberti, předseda italského úřadu pro boj s organizovanou kriminalitou, řekl agentuře Reuters, že italská mafie spolupracuje s islámskými radikály na pašování marihuany a hašiše do Itálie a dál do Evropy: "Islamisté kontrolují pašerácké trasy z Libye a především ze zálivu Syrta."

Nelegální obchod s drogami, včetně marihuany a hašiše, vydělává italskému organizovanému zločinu víc než 32 miliard eur ročně. (Tady vidíme, že číslo za celou EU uváděné výše je zjevně silně podhodnocené, opravdu minimální.) "Dekriminalizace nebo dokonce legalizace marihuany by určitě byla účinná zbraň proti tomuto nelegálnímu obchodu," tvrdí Roberti.

Zpět do Česka. Protidrogový koordinátor Vobořil, který pracuje pro vládu, říká, že marihuana by měla být legalizována během deseti až patnácti let. Už dnes platí, že můžeme držet malé množství drogy, aniž bychom páchali trestný čin. V roce 2014 Nejvyšší soud stanovil, že držení maximálně 10 gramů marihuany a 5 gramů hašiše je bráno jako přestupek, větší množství už jako trestný čin.

Jaký tedy bude vývoj? Bude se postupně zvyšovat "malé množství"? Zmírní soudy tresty za držení množství "většího než malého"? Přestane policie s oblíbenými a televizemi mocně propagovanými raziemi proti pěstírnám trávy? A jak bude vypadat legalizace? Jako u prostituce, tedy "ono to neexistuje", i když to existuje? Nebo bude marihuana zcela legální? Pak by se s ní obchodovalo nejen pro lékařské účely, ale podobně jako s pivem? Zřejmě.

Dnes se zdá nepředstavitelné, že přijdete do Tesca, koupíte si "balíček trávy" a pak se někde v parku v pohodě zhulíte. Tedy pokud vám bude osmnáct. Ale to je světový trend, OSN trend. Je fajn být svědky doby, kdy hluboko zažitý nesmysl končí. Ale ještě to potrvá. Ještě to bude bolet. Ještě dlouho budou mafiáni vydělávat. Ještě dlouho budou jejich lidé úspěšně lobbovat za represi...

 

Právě se děje

před 34 minutami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 2 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kvůli obavám z transparentnosti v zemi přišlo Maďarsko o miliony eur z Norských fondů

Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z takzvaných Norských fondů kvůli rostoucím obavám dárců o kvalitu právního státu v zemi. Maďarsko se nedokázalo dohodnout s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem, které finance poskytují, na způsobu vyplacení peněz. Země se obávají, že by přerozdělování v Maďarsku mohlo podléhat politickým tlakům Budapešti. Na spor upozornil server Politico.

Při vyplácení grantů Norsko, které poskytuje 95 procent prostředků, a jeho partneři trvají na tom, aby o přidělení grantů pro občanskou společnost rozhodovaly a peníze spravovaly osoby vybrané ve veřejných soutěžích na základě kompetencí, odborných znalostí a řídících schopností. Ačkoliv maďarská vláda původně s tímto způsobem rozdělování grantů souhlasila, podle norské vlády nakonec Budapešť takto vybraného kandidáta odmítla.

Tři dárcovské země jsou členy evropského ekonomického prostoru, ale nikoliv Evropské unie. Granty vyplácené v 15 zemích mají sloužit ke snižování sociálních a ekonomických rozdílů v Evropě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy