Zdeněk Mihalco | Komentáře
27. 3. 2010 17:35

Vaše předpověď roku 2020: konečně zmizí složenky

Budeme za deset let platit eurem? A vůbec penězi? Nebo mobilním telefonem?
Foto: Aktuálně.cz

* Další díl seriálu Aktuálně.cz 1"Papírové peníze nezmizí, složenky snad ano. Platit budeme však většinou tzv. elektronickou peněženkou," myslí si jeden ze čtenářů, který do redakce poslal svůj názor v rámci posledního dílu seriálu Aktuálně.cz, kdy čtenáři v délce jedné SMS zprávy zasílají své pohledy na vývoj v posledním desetiletí a své odhady, jak by Česko i svět mohly vypadat v roce 2020.

V tomto závěrečném díle seriálu čtenáři do redakce posílali "virtuální sms" na otázky, čím platili před deseti lety, jaké způsoby platby už nevyužívají, a čím by naopak mohli platit za dalších deset let.

Právě přesvědčení, že zmizí složenky, je jedním z častých názorů zaznívajících v anketě. Někteří ze čtenářů uvádějí, že složenky už prakticky nevyužívají ani nyní. "Co je to složenka ? ... tou jsem naposledy platil v minulém tisíciletí," napsal jeden z nich.

Podle většiny čtenářů naopak za deset let nezmizí papírové peníze, budou mít stále svou roli. A další změny? "Jednou z možností bude určitě platba přes mobil. Bude bezpečnější a hlavně rychlejší než platba přes platební kartu." Další ze čtenářů píše, že platit za deset let budeme "pomocí mobilů, hodinek, nebo jiných přenosných čipů zabudovaných do čehokoliv".

Foto: Aktuálně.cz

Právě platební karty či třeba internetové bankovnictví jsou podle čtenářů největší změny v systému placení za poslední desetiletí.

Platebních karet v Česku sice už v roce 2000 byly 4 miliony, ale jejich užívání při platbách se stalo právě v posledním desetiletí daleko běžnější. Před deseti lety bylo možné platit kartou zhruba ve 26 tisících provozovnách, nyní je to přes 62 tisíc. Také bankomatů výrazně přibylo. V roce 2000 jich v Česku fungovalo 1589, tedy ani ne polovina současného počtu (3679 ke konci loňského roku).

Více informací v článku: Nebyl e-banking, hypotéky ani euro. Co bude za 10 let?

Podle čtenářů naopak ubylo používání šeků, vzhledem k dalším možnostem už jsou zbytečné. Podle některých čtenářů šeky nezmizí, ale jejich užívání bude za deset let minimální.

Čtenáři diskutovali také možnost, že za deset let již nebudeme platit korunami, ale eurem. Někteří diskutující se domnívají, že euro zcela zanikne.

V několika stovkách odpovědí se - stejně jako v předchozích dílech seriálu Aktuálně.cz  - objevilo i několik velmi pesimistických "sms": Podle jednoho ze čtenářů například už v roce 2020 nebude "fungovat peněžní systém tak jak ho známe dnes".  "Kdo trošku sleduje co se děje, chápe, že tohle všechno musí skončit pádem. Dluhy!" dodává čtenář, který se podepsal jménem Jan.

Přečtěte si
předchozí díly
seriálu a
výsledky anket
Mýtné, nebo hejtman? Zvolte s námi slova desetiletí
Fakt "hustý tunel" aneb Jak vidíte uplynulých deset let
Žluťásek byl motýl, budete říkat dětem. Právě vyhynul
Co zmizelo z okolní přírody? Podle čtenářů vrabci
Autoroboti, jiná PC... Tak změní svět pouhé desetiletí
VHS a diskman. Tato technika zmizela ze životů čtenářů
Jste lhostejní a uzavření, vzkazují mladí Češi dospělým
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 59 minutami

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy