Zdeněk Mihalco, mih | Komentáře
22. 4. 2009 20:45

Vede tolerance extremismu k útokům jako ve Vítkově?

Gabal, Kukal a další blogeři o pochodu v Ústí a útoku ve Vítkově
Foto: Aktuálně.cz

„Pokud se ptáte, proč obě kauzy tak zarputile spojuji, pak proto, že k sobě patří. Z tolerance pochodů, jaký se odehrál v Ústí, roste připravenost extremistů k činu, jehož jsme byli svědky ve Vítkově," píše ve svém blogu na Aktuálně.cz bloger Petr Kukal.
Stejně jako někteří další blogeři a řada diskutujících čtenářů komentuje dvě události posledních dní: pochod extremistů Ústím nad Labem a žhářský útok na rodinu ve Vítkově.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte celý text: Právo na zděšení

Zakladatelka několika nevládních organizací a blogerka Jana Hradilková k vítkovskému případu píše: „Ta rodina byla romská. Je jedno, že se neví, jestli útok byl rasistický nebo ne. Prostě se stalo něco, co se stát NEMĚLO, ale co se dalo čekat a před čím dlouho varuje například Kumar Vishwanathan nebo lidé ze společnosti Tolerance a občanská společnost."

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte celý text: Hustý jaro 2009

Jana Hradilková ve svém blogu uveřejnila rovněž text starosty Hluboké nad Vltavou a senátora Tomáše Jirsy, který se zabývá mimo jiné přístupem médií k extremismu v Česku. „Rozumím tomu, že média musí informovat o konfliktech i politickém extremismu. Ale média také pomáhají vytvářet realitu. Poskytovat tolik mediálního prostoru okrajové a extremistické Dělnické straně je medvědí služba, která jednou může celé společnosti přerůst přes hlavu," myslí si Jirsa.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte celý text: Jak seriózní média pomáhají extrémistům

Také sociolog Ivana Gabal se ve svém blogu na Aktuálně.cz zabývá problematikou extremismu v české společnosti i rolí médií a ptá se: „Také si říkáte, že i kdyby někdo žil celý život ze sociálních dávek, neplatil a měl dluhy, i kdyby třeba jiného okradl nebo poškodil, nic z toho neopravňuje popravu zápalnou lahví?"

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte celý text: Naše cesta do pekel

Do diskusí pod jednotlivými blogy a články na Aktuálně.cz se zapojily již stovky čtenářů. Je extremismus a rasismus v české společnosti na vzestupu? Mohou něco udělat politici? Má dostat otec vítkovské rodiny, která byla terčem útoku, prezidentskou milost? Jak se k extremismu mají stavět média? Svůj názor můžete vyjádřit pod jednotlivými blogy nebo v této diskusi:

Foto: Aktuálně.cz
Co dělat, aby se vítkovský útok neopakoval? Diskutujte
 

Právě se děje

před 52 minutami

Test nonstop letů mezi New Yorkem a Sydney skončil úspěchem. Rekordní let trval 19 hodin

Rekordní první let mezi New Yorkem a australským městem Sydney bez mezipřistání byl úspěšný. Boeing 787-9 Dreamliner australských aerolinek Qantas v sobotu v 7:42 místního času přistál po 19 hodinách a 16 minutách letu, během něhož urazil vzdálenost 16 200 kilometrů, informoval server CNET. Podle médií se jednalo o nejdelší let s pasažéry na světě. Let mezi New Yorkem a Sydney byl zatím jen testovací a zúčastnila se jej pouze padesátka pozvaných cestujících tvořených převážně zaměstnanci aerolinek a členů posádky. Stroj byl naplněn 101 tisíci kilogramy paliva. Cílem bylo prověřit emoční a fyzický dopad dlouhých letů na lidský organismus.

Qantas plánuje v příštích měsících také přímý let z Londýna do Sydney - ten by měl být ještě o 800 kilometrů delší a potrvá ještě o hodinu déle. Komerční lety by australský letecký dopravce chtěl na těchto extrémně dlouhých trasách nabízet od roku 2022.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Chilský prezident po několikadenních násilných protestech zrušil zvýšení cen jízdného

Sebastián Piňera odvolal zvýšení cen jízdenek na metro poté, co násilné protestní akce v posledních dnech ochromily metropoli Santiago de Chile. V reakci na protesty úřady vyhlásily v hlavním městě zákaz vycházení od 22:00 do 7:00 hodin. Demonstranti v pátek večer zaútočili na několik stanic metra, zapalovali ohně a blokovali dopravu. Nepokoje pokračovaly i v sobotu a demonstranti se při nich střetli s policií, která proti nim použila slzný plyn.

Podle zpravodajského serveru BBC News demonstrace proti zvýšení cen jízdného, které vláda zdůvodnila zdražováním energií a oslabením chilské měny, přerostly v posledních dnech v širší nespokojenost s vysokými životními náklady v hlavním městě. Chile patří mezi nejbohatší a nejstabilnější země Latinské Ameriky, ale bohatství je zde nestejnoměrně rozděleno a stále častěji se ozývá volání po hospodářských reformách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy