reklama
 
 

Vede tolerance extremismu k útokům jako ve Vítkově?

22. 4. 2009 20:45
Gabal, Kukal a další blogeři o pochodu v Ústí a útoku ve Vítkově

„Pokud se ptáte, proč obě kauzy tak zarputile spojuji, pak proto, že k sobě patří. Z tolerance pochodů, jaký se odehrál v Ústí, roste připravenost extremistů k činu, jehož jsme byli svědky ve Vítkově," píše ve svém blogu na Aktuálně.cz bloger Petr Kukal.
Stejně jako někteří další blogeři a řada diskutujících čtenářů komentuje dvě události posledních dní: pochod extremistů Ústím nad Labem a žhářský útok na rodinu ve Vítkově.

Čtěte celý text: Právo na zděšení

Zakladatelka několika nevládních organizací a blogerka Jana Hradilková k vítkovskému případu píše: „Ta rodina byla romská. Je jedno, že se neví, jestli útok byl rasistický nebo ne. Prostě se stalo něco, co se stát NEMĚLO, ale co se dalo čekat a před čím dlouho varuje například Kumar Vishwanathan nebo lidé ze společnosti Tolerance a občanská společnost."

Čtěte celý text: Hustý jaro 2009

Jana Hradilková ve svém blogu uveřejnila rovněž text starosty Hluboké nad Vltavou a senátora Tomáše Jirsy, který se zabývá mimo jiné přístupem médií k extremismu v Česku. „Rozumím tomu, že média musí informovat o konfliktech i politickém extremismu. Ale média také pomáhají vytvářet realitu. Poskytovat tolik mediálního prostoru okrajové a extremistické Dělnické straně je medvědí služba, která jednou může celé společnosti přerůst přes hlavu," myslí si Jirsa.

Čtěte celý text: Jak seriózní média pomáhají extrémistům

Také sociolog Ivana Gabal se ve svém blogu na Aktuálně.cz zabývá problematikou extremismu v české společnosti i rolí médií a ptá se: „Také si říkáte, že i kdyby někdo žil celý život ze sociálních dávek, neplatil a měl dluhy, i kdyby třeba jiného okradl nebo poškodil, nic z toho neopravňuje popravu zápalnou lahví?"

Čtěte celý text: Naše cesta do pekel

Do diskusí pod jednotlivými blogy a články na Aktuálně.cz se zapojily již stovky čtenářů. Je extremismus a rasismus v české společnosti na vzestupu? Mohou něco udělat politici? Má dostat otec vítkovské rodiny, která byla terčem útoku, prezidentskou milost? Jak se k extremismu mají stavět média? Svůj názor můžete vyjádřit pod jednotlivými blogy nebo v této diskusi:

Co dělat, aby se vítkovský útok neopakoval? Diskutujte

autoři: Zdeněk Mihalco, mih | 22. 4. 2009 20:45

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama