Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
28. 6. 2010 9:40

Vedení sněmovny bez KSČM: Pokrytecké? Nedemokratické?

Politolog Pehe a bývalý chartista Žák míní, že komunisté měli křeslo místopředsedy dostat
Foto: Aktuálně.cz

Po osmi letech nebudou mít komunisté svého člověka ve vedení sněmovny (v předchozím dvou volebních obdobích zastával post místopředsedy jejich šéf Vojtěch Filip). Strany rodící se vládní koalice, které mají možnost hlasy svých poslanců o důležitých křeslech rozhodnout, se dohodly, že komunisty vyšachují.

Je to nedemokratické, tvrdí jedni. Všechny strany, kterým voliči dali mandát, by měly mít ve vedení sněmovny své zastoupení.

Je to pokrytecké, laciné „antikomunistické" gesto, míní druzí. Pravice si komunisty hýčká, hodí se jí například ke strašení veřejnosti levicí.

Čtěte také: Živě: Šéfkou sněmovny je Němcová, dostala 118 hlasů
Sněmovnu povedou ženy. Do čela míří Němcová i Klasnová

Je to správné, jsou přesvědčeni další.  KSČM je personálně i ideově spjatá s nedemokratickým režimem z let 1948 - 1989. Dokud se nezmění, je třeba jí držet co nejdále od možného vlivu na chod této země.

Rozhodnutí ODS, TOP 09 a Věcí veřejných kritizuje publicista (a signatář Charty 77) Václav Žák. Má zato, že vyšachováním komunistů z vedení sněmovny trpí politická kultura v zemi.

„Chápu, komunisty má málokdo rád, a když se přiskřípnou, málokomu to vadí. To je ovšem chyba. Rád - nerad, v demokracii mají platit pravidla, jinak zapláčeme nad výdělkem. Poslanecká sněmovna se opět mění na válec, jinými slovy, šance na kooperaci s opozicí při návrzích dlouhodobých změn mizí," napsal Žák.

Foto: Aktuálně.cz
Václav Žák:
Už to zase začíná

Politolog Jiří Pehe navíc viní pravicové strany z pokrytectví. Podle něj například ODS komunisty nejednou pragmaticky využila: například ke zvolení prezidenta Klause nebo k protievropským či proti(sudeto)německým kampaním.

„Pokrytecká je pravice i proto, že i ta její část, která tvrdila a tvrdí, že zakázat KSČM by bylo nedemokratické, a je třeba jí porazit v politickém boji, se na jedné straně ohání demokracií, na druhé straně, když 12 procent voličů stranu ve volbách podpoří, zcela nedemokraticky odmítne komunistům proporční zastoupení ve vedení Sněmovny," tvrdí Pehe.

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Pehe:
Jak pravice slavně zvítězila nad komunisty

Argumenty druhé strany shrnul v debatě diskutující Gerd.

„KSČM je totalitní strana, nástupce stejně totalitní KSČ a hlásá totalitní ideologie, dle mého soudu. Tudíž se domnívám, že nedemokratická strana hlásající nedemokratické principy nemá nárok na demokratické poměry v zastoupení v parlamentu. Není třeba ji nijak rehabilitovat nebo zvát do vlád," napsal.

A co si o tom, že komunisté nebudou mít svého člověka ve vedení sněmovny, myslíte vy?

 

Právě se děje

před 17 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 57 minutami

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy