Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
28. 2. 2013 14:53

Velezrada? Žaloba na Klause má zastavit plán Temelín

Glosa: Jaké důvody mohou mít senátoři, kteří žalují prezidenta Klause za velezradu
Podle 28 senátorů nějak takhle vypadá velezrádce.
Podle 28 senátorů nějak takhle vypadá velezrádce. | Foto: Ludvík Hradilek

V pondělí bude Senát na neveřejném jednání hlasovat, jestli Ústavnímu soudu podá žalobu na prezidenta Václava Klause pro velezradu. Doporučuje ji 28 různých senátorů. Jen modří senátoři nepodepsali.

Proč to senátoři dělají? Opravdu mají za to, že se Klaus dopustil velezrady amnestií, jejím článkem II, tedy abolicí a dalšími kroky (nepodával Senátu dost návrhů na chybějící ústavní soudce, devět let otálel s podpisem dodatkového protokolu k evropské sociální chartě)? Velezradou se podle zákona o Ústavním soudu rozumí „jednání prezidenta republiky směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu". Svrchovanost a celistvost Česka neohrozil. A demokratický řád? Využil práva, které mu dává ústava...

Velepolitikum za stovky miliard

Pokus žalovat končícího prezidenta má několik důvodů.

1. Dělí společnost jak laser. Plno lidí Veleklause nesnáší. Vykoledoval si to sám, na prezidenta je příliš ostrý, příliš výrazný. To průměr neunese.

2. Velezrada je velepolitikum. Hraje se o politiku současnou i budoucí. Kdyby Ústavní soud shledal, že je Klaus velezrádce, pak by už za pět let nemohl kandidovat na Hrad, pokud by měl ještě sílu a zájem. Ale to je spíš podružný faktor, příliš vzdálený.

3. Ve hře je mnohem spíš blízká budoucnost. Podle znalců politického zákulisí ještě stále zcela neumřel, stále dál žije plán, podle něhož se má Klaus stát premiérem místo Petra Nečase (ODS). Podle těchto zdrojů byl Miloš Zeman zvolen (rozuměj podporován) mimo jiné proto, aby Václava Klause instaloval coby předsedu vlády, kterou by podporovala jakási velká koalice složená z poslanců ODS, ČSSD, ale i Věcí veřejných a dalších.

Podnikatel Karel Janeček inicioval petici proti prezidentu Klausovi.
Podnikatel Karel Janeček inicioval petici proti prezidentu Klausovi. | Foto: NFPK

Smysl dočasné vlády, která by vládla rok a kousek?

Údajně má jít o zakázku na dostavbu Temelína. Tu experti odhadují na 300 až 500 miliard korun. Gigantická částka, na které by se rádi přiživili kmotři i ti, kteří kmotry ovládají, tedy čeští magnáti. Nový premiér by údajně měl zakázku přiřknout Rusům. To by jistě nevadilo jak Zemanovi, tak proruskému Klausovi. Je to samozřejmě dohad, zpráva z kuloárů, ale nelze ji přeslechnout.

Amnestijní spiknutí

Jistě o tom dohadu vědí i senátoři. Jejich snaha Klause žalovat má potom poněkud jiný smysl. Není jisté, zda Senát žalobu podá, zda to senátoři odhlasují, výsledek je nejistý. Jistější se zdá to, že verdikt Ústavního soudu nepotvrdí velezradu. Ale o to zřejmě tolik nejde. Smyslem podání je udržovat ve hře rozhořčení nad opravdu podivnou, nepovedenou, zločincům nahrávající amnestií. „Plán Temelín" totiž údajně závisí na osobě Klause. Někdo jako dejme tomu Martin Kuba (první místopředseda ODS, který by mohl Nečase vystřídat v čele strany, a tedy i vlády) není dost silná osobnost, aby takový úkol utáhl.

Klausova amnestijní velezrada vypadá z pohledu ústavních právníků spíš jako nesmysl. Ale je tu jedna skulinka. Prý dělá hlavu i ústavním soudcům, kteří by případně o velezradě mohli rozhodovat. A tou je cosi jako „amnestijní spiknutí". Věc by zřejmě nabyla úplně jiných rozměrů, kdyby vyplulo napovrch, že abolice v amnestii byla nějak zločinně, předem dohodnuta. Zřejmě proto se tolik lidí dožaduje jmen lidí, kteří amnestii pro Klause sepsali.

Pokud by se totiž ukázalo, že amnestie byla cílená, že šlo o to, aby vybrané osoby přestaly být souzeny či stíhány, a že za to dokonce zaplatily, pak by zřejmě mohlo jít o jednání proti demokratickému řádu.

Věřme, že se nic takového před amnestií neodehrálo. Už tak musí Česko v zahraničí působit naprosto bizarně. V které jiné zemi v našem evropském okolí chce parlament žalovat prezidenta za velezradu?

Názory Aktuálně.cz

Názory - co vy na to?

Sledujte nás na:

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Pekhartův gól rozhodl o výhře fotbalistů Legie v Poznani

Český útočník Tomáš Pekhart skóroval v prvním kole polské ligy po koronavirové pauze a zařídil fotbalistům Legie Varšava výhru 1:0 v Poznani. Vedoucí celek tabulky díky jeho gólu ze 17. minuty udržel osmibodový náskok před gliwickými obhájci titulu.

Bývalý reprezentant Pekhart se v Ekstraklase trefil po únorovém přestupu z Las Palmas podruhé. Čtyři dny po 31. narozeninách snadno doklepl do opuštěné branky míč, který se k němu snesl po nedorozumění domácího gólmana se spoluhráči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy