Zdeněk Mihalco, mih | Komentáře
20. 10. 2009 13:50

Víte, proč v Česku mizí inženýři? Podělte se o názor

Není zájem o technické obory, firmy hledají experty marně
Foto: Aktuálně.cz

Česku hrozí během několika let vážný nedostatek inženýrů. Už nyní například v energetice chybí zhruba 15 tisíc expertů - zejména projektantů a konstruktérů.

"U provozu elektráren nastane problém za deset let, až současní odborníci odejdou do důchodu. Komu předají své zkušenosti?" uvedl před časem nezávislý konzultant Vladimíra Vlka.

Z celkového počtu vystudovaných vysokoškoláků je nyní jen asi pětina inženýrů.

V pondělí se oficiálně představili kandidáti na nového rektora jedné z největších vzdělávacích institucí v zemi - Českého vysokého učení technického (ČVUT). Právě ona má vychovávat odborníky, kterých je v současné době nedostatek (či v brzké době hrozí).

O funkci se ucházejí dva kandidáti - nynější rektor Václav Havlíček a prorektor František Vejražka. O novém rektorovi ČVUT by se mělo rozhodnout ve středu.

Foto: Martina Běhounková
Související debata čtenářů: Mají mít všichni Češi diplom VŠ? Hledali jste odpověď

Jak zajistit, aby bylo v Česku inženýrů dostatek? Má Česko přijímat odborníky ze zahraničí?

Například na Technické univerzitě v Liberci dostanou od příštího akademického roku studenti matematiky, fyziky a chemie stipendium přinejmenším tisíc korun měsíčně. Jaké jsou další cesty, jak přilákat do technických oborů nové studenty?

Napište svůj názor do čtenářské debaty pod tímto článkem, kterou moderují editoři Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy