Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
27. 6. 2019 13:05

Vláda důvěru udržela. Benešová, Zeman v sukni, důvěru nezískala, naopak

Ministryně spravedlnosti: "... ti, kteří mě dneska nálepkují, tak sami mají problémy, protože si některé pamatuji z telefonních odposlechů." Hnus.
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová se ve sněmovně předvedla v nové roli. Statisíce lidí, kteří proti jejímu jmenování protestují, nemohla přesvědčit, spíš je utvrdila, že na MS nepatří. | Video: ČTK

Vláda si udržela důvěru. Jednání sněmovny však znovu ukázalo, z jakých ministrů je vláda složena. Šéfka financí Alena Schillerová je Andrej Babiš v sukni, zatímco ministryně spravedlnosti Marie Benešová představuje velmi dobrou žákyni Miloše Zemana, Zemana v sukni. Právě kvůli jejímu jmenování probíhají demonstrace po celé republice; vyvrcholily protestem více než 280 tisíc lidí v hlavním městě na Letné. Jak se tedy toto epicentrum veřejných obav ve sněmovně předvedlo? Jak Benešová obhájila sebe, mohla si získat důvěru protestujících?

Ta dáma je zkušená harcovnice, umí mluvit a drží zemanovskou lidovost. Umí podstatné zamlčet a udělat se hezkou, to však funguje jen tehdy, pokud neznáte pozadí a nevíte, jak úzce je spojena se Zemanem a kdo je náš prezident.

Ministryně si hned na začátku svého vystoupení stěžovala, "okamžitě jak jsem nastoupila jako nováček do vlády, bylo na mě zaútočeno". Jako by nebylo okolností (návrh policie na obžalobu Babiše a bleskový konec ministra Kněžínka), jako bychom nevěděli, že náleží do nejužšího okolí Zemana. Jako by se nevědělo, že odmítá stíhání Babiše kvůli Čapímu hnízdu.

Dál řekla: "… bylo mi vytýkáno, že jsem pracovala jako advokátka, ačkoli to nebylo vytýkáno mým předchůdcům." Lež. Toto jí nikdo nevytýkal, vadilo její angažmá coby advokátky. Když v květnu 2012 úředník dotačního programu Severozápad Leo Steiner prohlásil, že se v Ústeckém a Karlovarském kraji dělí evropské peníze podle politického klíče, korupčně, podala na něj tehdejší hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová (ČSSD) trestní oznámení, které připravila Benešová. To je jí vytýkáno, ne že byla advokátkou.

Skandální pasáž v její řeči: "Stejně tak jako jsem pracovala v justici, tak mám tu zkušenost, že ti, kteří mě dneska nálepkují, tak sami mají problémy, protože si některé pamatuji z telefonních odposlechů." (Potlesk poslanců hnutí ANO.)

Odporné, nejmenuje, napadení se nemohou bránit. Použije zemanovskou podpásovku. Naznačí, nedořekne, doříct ani nesmí. Posluchač má nabýt dojmu, že její kritici jsou zločinci, po kterých pase policie. Toto je dnes politický symbol české spravedlnosti? Špína.

Dál řekla: "… přišla jsem tu justici nějakým způsobem posílit, aby fungovala dobře. A vím o ní mnoho a vím, kde ty bolístky má." Benešová je člověk Zemana. Proto ani slovem nezmínila snahy prezidenta a Hradu o ohýbání justice. Zeman a jeho lidé se pokoušeli ovlivňovat české soudy včetně Ústavního soudu. Prezident opakovaně kritizuje šéfa Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Iva Ištvana atd.

Nestrannost à la Benešová: Není co řešit

Svědectví o tom, jak atakuje Nejvyšší správní soud, vydal Josef Baxa, který byl do loňského září jeho předsedou. Vyjmenoval příklady, kdy se Zeman (a kancléř Mynář) pokoušel rozhodování soudů ovlivnit. Popsal mafiánské metody, jež Hrad používá, snahu dosadit na klíčová místa svoje lidi a ty, kteří neposlouchají, jako Baxa, pošpinit. O tom všem Benešová neřekla ani měkké f. Smlčela slova Pavla Rychetského, předsedy Ústavního soudu a bývalého Zemanova přítele: "Pokud mám z něčeho obavy, tak z kohorty panošů, která funguje na Hradě kolem pana prezidenta." Ne, ne, ta dáma nepřišla justici posílit.

Mluvila o střetu zájmů premiéra, lex Babiš "nabyl právní moci, pan premiér se podle toho zachoval, to znamená, že v podstatě postupoval po nabytí účinnosti zákona o střetu zájmů v souladu s tím zákonem a majetek převedl do svěřeneckých fondů. Dokonce nad rámec toho zákona omezil i své jinak občanským zákoníkem neomezené právo odvolávat svěřeneckého správce, pokud tedy špatně hospodaří. Mám za to, že učinil zadost českému právu a není co vlastně řešit".

Hotovo, rozsouzeno. Toto je ministryně spravedlnosti, jež má zůstat nestranná? Klidně řekne "není co řešit". Takže každý, kdo "něco řeší", včetně Evropské komise, je mimo. Benešová nemá ani ponětí, co je to nestrannost.

A perla nakonec: "Tak klaďme si otázku, jestli je tedy skutečně naším záměrem, aby lidé, kteří se pohybují v politice, byli pouze nemajetní, anebo tedy jsme připustili i schopné manažery, kteří ten majetek mají. To je otázka pro vás. Já si myslím, že každý má právo se zúčastnit politického klání, i ti bohatí."

Blábol? Ne, čistá manipulace. Babišovi nikdo nevytýká, že je bohatý, nýbrž to, že řídí vládu v obřím střetu zájmů. Holdingy má ve svěřenském fondu, z něhož může mít stoprocentní zisk a který de facto ovládá. Firmy těchto holdingů pobírají miliardové dotace. Benešová to samozřejmě ví, není hloupá, jen manipuluje, to je její úloha.

Důvěru Benešová, autorka nedoloženého tvrzení, že u nás lze objednat trestní stíhání, nezískala. Právem je pod tlakem. Jen díky protestům teď slibuje, že neodvolá nejvyššího žalobce, přitom dobře ví, že se nabízejí jiná sousta, kdy bude prezidentovi navrhovat ke jmenování klíčové postavy české justice. Čeká nás změna předsedy Vrchního soudu v Olomouci (končí v září). V lednu výměna předsedy pražského vrchního soudu (bude pravděpodobně konat v kauze Čapí hnízdo). Měnit se bude vedení krajských soudů, šéfové v Hradci, Budějovicích, Plzni i u Městského soudu v Praze. Ne, Benešová na ministerstvo spravedlnosti nepatří. Potvrdila to ve sněmovně, důvěru statisíců protestujících nezískala.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 3 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy