Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
2. 5. 2022 11:30

Vláda má pomáhat chudým, ne těm, kteří to nepotřebují. Za zády na ni číhá noční můra

Fialovci dělají chyby, vrhá se proti nim ale smršť něčeho mnohem horšího - babišovsko-okamurovského opozičního populismu.
Marian Jurečka: "Pomoc rodinám se bude týkat těch, jejichž příjem je do 1 mil. Kč HRUBÉHO. Na tiskové konferenci jsem sdělil nepřesnost, za kterou se omlouvám." Uřeknutí? Fakt?
Marian Jurečka: "Pomoc rodinám se bude týkat těch, jejichž příjem je do 1 mil. Kč HRUBÉHO. Na tiskové konferenci jsem sdělil nepřesnost, za kterou se omlouvám." Uřeknutí? Fakt? | Foto: Radek Bartoníček

Zná to teď kdekdo: "Přišla mi faktura za plyn. Doplácím 13 tisíc. Tři zálohy, 4,5 měsíce v topné sezoně. Přesto dát 10 tisíc za měsíc v DPI a teď 13 je pro mě docela velký jednorázový výdaj. Příspěvek nedostanu. Sice mám roční příjem cca 350 tisíc, ale dcera, byť je na střední, už má 18 let." Nebo: "Právě mi přišlo druhé zvýšení záloh na plyn za poslední dva měsíce. Na konci loňského roku to bylo zhruba 2200 Kč měsíčně, teď je to 3880 Kč měsíčně, mezikrok byl 2950 Kč měsíčně. Teď si představte, že máte barák…" Doma jsme na tom stejně, dvojnásobné zálohy za plyn, nepomáhá, že topíme málo. Prudce zvýšená cena elektřiny, vyšší ceny úplně všeho, především jídla. Inflace někde nad dvanácti procenty.

Do toho jsme se na konci minulého týdne dozvěděli na první pohled pozitivní zprávu, že se Fialova vláda shodla na jednorázovém příspěvku 5000 korun na každé dítě pro domácnosti s příjmem do jednoho milionu korun za rok. Plánuje i další změny u rodičovské a chce motivovat zaměstnavatele ke zřizování zkrácených úvazků úlevou na odvodech a vyhlásit mimořádné dotace pro dětské skupiny.

Na 5000 na dítě pro jednomilionové domácnosti se okamžitě snesla ostrá kritika, protože je to de facto plošné opatření a týká se zhruba 85 procent rodin, celkem jde o 2,1 milionu dětí do 18 let. Pomáhá se tedy i těm, kteří to alespoň momentálně nepotřebují. Mohlo by se a mělo by se podstatně víc pomoci lidem opravdu sužovaným chudobou. Petr Fiala říká: "Pomáháme těm, kteří si nemohou s dopady poradit sami. Není v možnostech státních financí, a ani by nebylo rozumné, abychom dávali podporu všem, nedávalo byt to smysl, jenom bychom roztáčeli inflační spirálu." Skutečně?

Na Fialu reagoval odborář Josef Středula na Twitteru: "Vláda @P_Fiala pod tlakem reaguje nesmyslně! Není 5000 Kč rodičům dětí s příjmem 1 milion jen předvolební 'pastelkovné'? Proč raději nedat 10 000 Kč rodičům, kteří to opravdu potřebují, tedy s příjmem do 500 tisíc? To je sociální smír, pane @MJurecka? Prosím, zvažte to." A ekonom David Marek tweetoval toto: "Se schodkem 280 mld. Kč není prostor na chyby, resp. 'cílené' dávky pro 85 % domácností s dětmi nebo snižování spotřebních daní. Více muziky za méně peněz by přinesla třeba konverze slevy na dani do negativní daně. Možná je opět načase oživit něco jako NERV."

Zdá se, že vláda váznoucí ve velkém zadlužení dává peníze, kam nemá. Fiala sám řekl: "Toto opatření míří na střední třídu, na lidi, kteří nejsou v existenčních problémech, ale kterým chceme pomoci, aby mohli zvládnout rostoucí ceny." Blíží se volby, vláda na to nezapomíná a v tomto se zcela nepochybně podobá vládě Babišově.

Loni na důstojnou mzdu nedosáhlo 41 procent lidí a číslo stoupá

Po té sprše v sobotu po poledni tweetoval ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka: "Pomoc rodinám se bude týkat těch, jejichž příjem je do 1 mil. Kč HRUBÉHO. Na tiskové konferenci jsem sdělil nepřesnost, za kterou se omlouvám. Nechci se vymlouvat, v poznámkách jsem měl i jiné varianty, které se odvíjely od čistého příjmu a přehlédl jsem se. Děkuji za pochopení." O. K., trochu couvli, ale nebyli s to říct: udělali jsme blbost. I tak je to opatření, které se týká zdaleka nejen chudých. A ono couvnutí bohužel nejchudším nepřidá.

Nejsem ekonom, předpokládám však, že by měl Fialův kabinet logicky právě nyní pomoci na prvním místě těm úplně nejchudším a hned za nimi těm, kteří v těchto týdnech do chudoby kvůli inflaci sklouzávají. Vláda mluví o udržení sociálního smíru, ale ten bez záchrany lidí v nouzi neudrží. Je nutné mnohem víc myslet na občany v dluzích, exekucích, na samoživitelky, na chudé rodiny s více dětmi, na ty, kteří zaplatí nájem, energie a skoro jim nezbývá na jídlo. - Vlastně je to úplně banální cesta, jeví se jako samozřejmá.

V letošním roce vzroste výše minimální mzdy oproti roku 2021 o 1000 korun na částku 16 200, bude činit přibližně 41,7 procenta průměrné mzdy v ČR. A minimální důstojná mzda pro Česko (jež představuje náklady na pokrytí běžných výdajů, pracující člověk by z ní měl bez problémů uhradit nájemné či náklady na bydlení, nakoupit potraviny, hygienické potřeby, zaplatit dětem kroužky, pokrýt náklady na telekomunikace a dopravu a odjet jednou za rok na dovolenou) činila loni 31 146 korun hrubého, pro Prahu pak 36 717 hrubého. Podle odhadu inflace pro celý rok 2022 by důstojná mzda letos činila 34 977 korun a pro Prahu 41 233 korun, o hodně více.

Člověk v exekuci nebo insolvenci s minimální mzdou dosáhne po srážkách na pouhých 37 procent důstojné mzdy, něco více než třetinu. A pokud by člověk v insolvenci nebo s přednostní exekucí dosáhl před srážkami na důstojnou mzdu, po srážkách bude mít jen 57 procent minimální důstojné mzdy.

Rozhlédněte se okolo sebe, kdo to má. Podle odhadů na důstojnou mzdu pro rok 2021 nedosáhne necelá polovina pracujících, celkem 41 procent. To číslo nepochybně rychle stoupne. Mluví se o tom, že se musíme uskromnit, jenomže my se musíme opravdu hodně uskromnit.

Ekonomka Danuše Nerudová nedávno varovala: "Chudobou bude ohrožena až třetina domácností, a to se netýká jen nízkopříjmových lidí, ale i střední třídy. Střední třída zchudne. Jsme v situaci, kdy významně klesne životní úroveň všem. A nevím, zda lidé počítají s tím, že ten pokles bude větší než v 90. letech." - Počítá s tím vláda? Má nějaký ucelený program? Podle akce 5000 na dítě pro 85 procent lidí to tak nevypadá.

Životní minimum zvýšit o 20 procent

Experti by pomáhali jinak, cíleněji, nikoli plošně. Sociolog Daniel Prokop nabízí řadu kroků, jak pomoci domácnostem zasaženým inflací. Převést daňovou slevu na poplatníka do bonusu, zpřístupnit příspěvek na bydlení - nežádat každý rok, nedokládat výdaje každý kvartál, zjednodušit žádosti, chudším důchodcům poslat předvyplněný formulář, změnit rodičovskou tak, aby ji i nízkopříjmoví mohli čerpat rychleji, zvýšit životní minimum nikoli o 10 procent, ale o 20 procent, zavést valorizační schéma výše dávek, slev na děti a na poplatníka. Prokopova doporučení se týkají i regulované složky elektřiny a omezení exekucí. - Jistě je Prokopův recept jedna z možností, rozumné, speciálně na chudé cílené cesty existují.

Zádrhel se skrývá v tom, že Fialova vláda potřebuje vydržet celé volební období a chce pokračovat i v období následujícím, které - snad - bude méně hektické. Váha voličů této vlády leží především ve střední a vyšší třídě, zřejmě proto Fiala "babišuje" a hodlá posílat peníze i tam, kam by je momentálně posílat neměl. Sociálněji uvažující Piráti mají v kabinetu mimořádně slabou pozici. A otázkou je, nakolik by i oni byli ve své dnešní situaci ochotni soustředit se především na chudé a na záchranu lidí na okraji chudoby.

Fialovu vládu přitom ostře kritizují i pravicoví politici, kupříkladu exministr financí Miroslav Kalousek, který upozorňuje, že její opatření nejsou protiinflační, nýbrž proinflační. A proti fialovcům se vrhá taky smršť opozičního "anoespédéismu", babišovsko-okamurovského populismu. Za zády vlády tedy číhá něco mnohem horšího, což si ale volič zkažený léta trvajícím populismem vůbec nemusí uvědomovat, připouštět. - Ven z toho vede jediná cesta, poslouchat experty, nepodlehnout vábení populismu.

A přesvědčovat, znovu a znovu lidem vysvětlovat, co a proč vláda dělá a chystá. Vzít si i při vysvětlování na pomoc uznávané odborníky. Nedělat to tak, že Fiala řekne "není v možnostech státních financí, abychom dávali podporu všem, jenom bychom roztáčeli inflační spirálu" a zároveň vláda oznámí, že přilepší 85 procentům domácností a pak to Jurečka trochu upraví, aniž by přiznal chybu.

Ještě jedna zásadní poznámka, vládě Petra Fialy nejdou po hrdle jen ANO a SPD, populisté a prokremelští extremisté, ale taky fejkaři a dezinformátoři. Ti často pracují s narativem, že za chudobu a za válku, která ji zčásti produkuje, může Západ, protože útočí na Putina. Taky tady je nutné vysvětlovat a vyvracet tuny sdílených lží.

Video: Zchudneme o 12 %. Inflaci stlačit dokážeme, ale rychlé to nebude, říká guvernér ČNB Rusnok

Inflační tlaky jsou silné celosvětově. U nás to ale ovlivňují také domácí faktory, jako rychle rostoucí ceny nemovitostí a velmi napjatý trh práce. | Video: Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Státní zdravotní ústav vyšetřuje další vzorek s podezřením na opičí neštovice, výsledek bude odpoledne. Osoba byla v kontaktu s prvním pacientem

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Muž ze Žďárska dle soudu vyhrožoval exministrovi Vojtěchovi, trest je 15 tisíc korun

Krajský soud v Brně ve středu potvrdil peněžitý trest 15 tisíc korun muži ze Žďárska, který loni kvůli protikoronavirovým opatřením vyhrožoval tehdejšímu ministrovi zdravotnictví Adamu Vojtěchovi (za ANO). Na sociální síti muž napsal, že je potřeba ministra najít a po zásluze potrestat. O trestu už dříve nepravomocně rozhodl Okresní soud ve Žďáru nad Sázavou. Rozsudek soudu v Brně je pravomocný, rozhodoval o mužově odvolání. Muž odmítl, že šlo o vyhrožování. Hrozilo mu až tříleté vězení.

Ivo Osovský podle soudu na svůj facebookový profil umístil loni v srpnu výzvu s fotografií ministra Vojtěcha. V příspěvku vyhlásil pátrání "po kolaborantovi a naprostém lidském hovadu", kterého je potřeba "bezpodmínečně najít a po zásluze potrestat." Výzvu graficky doplnil obrázky sekery. Podle soudu tak učinil v souvislosti s nově vydaným opatřením proti šíření nemoci covid-19, kdy se žáci měli při návratu do školy po prázdninách preventivně testovat a nosit ochranu úst.

Muž odmítl, že by šlo o výhrůžku. "Příspěvek, který se objevil na profilu, neměl být výhrůžného charakteru, zjištění adresy bylo za jediným účelem, a tou byla návštěva u pana ministra. Návštěva by byla naprosto v klidu," uvedl u soudu Osovský. Odmítl ale odpovědět na dotaz, zda příspěvek na profil umístil on, podle něj na jeho profil má přístup dalších deset lidí.

Obhájce Jindřich Rajchl uvedl, že šlo o kritiku konání tehdejšího ministra zdravotnictví, která byla podle něj opodstatněná. Desítky opatření byly podle něj soudem zrušeny. "Přiměřená kritika je naprosto na místě, nejednalo se o výhrůžku. Je to kritika a politici musejí být připraveni na zvýšenou míru kritiky," uvedl obhájce.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Elektřina pro nové zákazníky ČEZ s fixovanou cenou se meziročně zdvojnásobila

Noví zákazníci společnosti ČEZ nyní zaplatí za elektřinu při roční fixaci dvojnásobek loňské ceny, 11,22 koruny za kilowatthodinu (kWh) proudu. Plyn je vyjde na 4,93 korun za kWh. Uvedly to dnešní Lidové noviny (LN) s odkazem na nové ceníky, které ČEZ zveřejnil. U jeho stálých zákazníků se smlouvou na dobu neurčitou se od počátku července zdraží jen plyn, cena elektřiny se nezmění. Podle firmy by se zdražení mělo dotknout jen malé části klientů.

"Pro stálé zákazníky nakupujeme s předstihem, a tak jsme jim mohli velkou část elektřiny na letošní rok nakoupit za výhodnější loňské ceny," uvedl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Pokud stálým zákazníkům ale skončí fixace, ceny elektřiny a plynu vzrostou a proti novým zákazníkům ušetří jen desítky haléřů na kilowatthodině, doplnily LN.

Cena elektřiny pro stávající zákazníky ČEZ podle jeho ceníku platného od 1. července stoupne při fixaci na jeden rok na 10,58 Kč/kWh a u plynu na 4,92 Kč za kWh. Proti loňskému červenci je tak kilowatthodina elektřiny dražší o zhruba pět korun a plyn přibližně o 3,5 koruny za kWh.

Zdroj: ČTK
Další zprávy