Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
13. 7. 2010 11:02

Vláda manažerů může zemi řídit jako banku. Nebo líp

Na manažerském vládnutí není nic špatného. Ale musí to být osvícení manažeři
Manažerská koalice přichází.
Manažerská koalice přichází. | Foto: Ludvík Hradilek

Koaliční smlouva - noty pro ministry právě jmenované vlády - má plných 57 stránek. Není to moc, neplýtvá se hned od začátku papírem? Na některých místech textu určitě. Kdežto jinde zase můžeme doufat, že co je psáno, bude i dáno, minimálně za pár dní ve vládním prohlášení.

Nejlíp je to vidět v pasáži o životním prostředí. Kdybychom měli ekologickou stopu kabinetu předpovídat podle figury ministra za ODS Pavla Drobila, původním povoláním advokáta a advokáta průmyslu, museli bychom Nečasův tým odepsat už na startu. Ministr životního prostředí se na svém webu holedbá, jak pro kraj vyjednal monstrózní montovnu Hyundai, čili ekologický zločin na zelené louce…

Tahle země není pro zelený

Drobil a ministr průmyslu Martin Kocourek (ODS, ČEZ) by sami cestu za prosperitou razili přímo, jako dálnice a elektrické dráty krajinou. Koaliční mapa, kterou dostali do ruky, jim to ale komplikuje. Trochu.

Například: zemědělskou půdu má před betonem a střechami velkoskladišť chránit zákon. Ale proč až od června 2011, když ho ministr Bursík navrhl vládě už předloni a poslanci ho dostali 12. listopadu 2008 (a pak se na něj vykašlali)?

Stejně tak horní zákon, neboli těžební limity severočeských dolů. Že koalice odmítla barbarské bourání obcí, je správné (i když by to měla být samozřejmost, polemiky nehodná). Ovšem proč se má horní zákon řešit až do konce roku 2011? Když návrh, opět z Bursíkových dob, už existuje (a sněmovna ho, víceméně z plezíru, odmítla celkem asi sedmkrát)?

Ministr Drobil se představil bonmotem, ze kterého mrazí: Jeho ministerstvo nemá být ministerstvem pro životní prostředí, ale „pro život v této zemi". (Rozumějme: „v naší zemi", to jen politici si navykli říkat naší zemi „tato země", jako by na ni ukazovali prstem přes plot jako na něco, co se jich netýká.) A „tato země" je prý průmyslová, „ať se to někomu líbí nebo ne." To je řeč hodná ekologa!

Po Fischerově vládě a průmyslové lobby zbyl dokument se zlověstným názvem „Posílení konkurenceschopnosti a rozvoje podnikání eliminací nadbytečných požadavků environmentální legislativy." Teď budou údajně příliš zelené zákony ořezávat Drobil a Kocourek společně. A obáváme se, že nakonec budou úspěšní.  Vládnou manažeři, ideologie jde stranou. Hlavně ta zelená.

Čtěte také:
Chlapi sobě. Ale jinak je vláda namíchaná dobře
* Poslancům je jedno, jak vypadá krajina

Offroad schovejte, pane ministře            

Z ekologického volebního programu ODS asi nejvíc zaujala pohrůžka aktivistům, kteří by chtěli blokovat stavbu dálnic a jiných „veřejně prospěšných" věcí:  Kdo bude obstruovat, ten za to (doslova) zaplatí.

Ve vládní smlouvě to naštěstí není tak horké. Trojkoalice si „váží zájmu veřejnosti o ochranu životního prostředí", je připravená „zjednodušit posuzování vlivů na životní prostředí" a „zvýšit ochranu práv místních obyvatel". Pod takové tajuplné formulace se dá ovšem skrýt i vyštípání zarputilých ekologů. Ale také veto místní samosprávy proti nové elektrárně (středočeský Mochov) nebo letišti (středočeské Vodochody). A je to pořád lepší, než kdyby ekologický program vlády psala těžkou hornickou rukou sociální demokracie.

Vládní bankéř Miroslav Kalousek. Předběžně pasovaný na nejmocnějšího muže kabinetu.
Vládní bankéř Miroslav Kalousek. Předběžně pasovaný na nejmocnějšího muže kabinetu. | Foto: Ludvík Hradilek

Koalice nám slibuje i takovou eko-modernu, jako je zavádění nízkoemisních zón ve městech. Ministři, kteří mají v garáži nějaký ten offroad, určitě půjdou příkladem a zaparkují na chalupě nebo alespoň na předměstí. Vláda přece podporuje „k životnímu prostředí přátelské chování spotřebitelů"!

Správní rada Banky Vláda

A tak by se dala rozebírat kapitola po kapitole. Nečasův kabinet má různé úctyhodné nebo alespoň rozumné úmysly. Chce šetřit, snížit státní výdaje a nedělat dluhy. Zavázal se bojovat s korupcí a pěstovat otevřenou politiku. Omezit byrokracii a výsady politiků.

To je optimistický pohled. Skeptik vidí přicházet vládu manažerských pragmatiků. Zasedá správní rada Banky Vláda a řeší přehazování státních peněz z kasy do kasy. Patnáct chlápků, byznysplán, myšlenková monokultura. Jako když vysázíte na horách samé smrky. Pak se nemůžete divit, že když zafouká, je z toho kalamita.

Manažerské vládnutí není samo o sobě ani dobré, ani špatné. Podstatné bude, jaké manažerské přístupy a filozofii členové vlády zvolí. Jaké bude mít jejich vládnutí styl. Jestli povládnou jako osvícení manažeři, kteří chápou, jaký je rozdíl mezi „touto" a „naší" zemí. Což se teprve ukáže.

 

Právě se děje

Další zprávy