Blogy a názory | Komentáře
7. 3. 2013 16:45

Vlastenec, který ukazoval cestu. I tak vidíte Klause

Čtenáři Aktuálně.cz diskutují o tom, které prezidentovy kroky si zaslouží ocenění
Foto: Aktuálně.cz

* Článek průběžně doplňujeme o komentáře čtenářů. Co také padlo v diskusi: * Václav Klaus nám neohroženě a vytrvale ukazoval cestu, po které jít, abychom opět neskončili v područí. Tak, jako se nám to v historii bohužel nejednou povedlo. * Jako prezident si celkově vedl velmi dobře, hájil zájmy České republiky a většiny občanů (kupodivu občas vizionářsky i proti jejich vůli). * Dokázal demaskovat neoficiální neomarxistickou koalici pravdoláskařů (sluníčkových fanatiků) a socanů (odborářských eurohujerů). * Jediné jeho plus je, že byl, je a asi už zůstane vlastenec.

Není v posledních měsících veřejně propíranějšího tématu, než co všechno udělal odcházející prezident Václav Klaus špatně. Ale které jeho kroky Česku a české společnosti naopak prospěly? Co jsou jeho hlavní zásluhy, na které by se při hodnocení jeho prezidentské éry nemělo zapomínat?

Režisér Jiří Svoboda na Václavu Klausovi oceňuje především postoj k Evropské unii: „Přičetl bych mu k dobru, že tak dlouho váhal s podpisem Lisabonské smlouvy a udělal všechno pro to, aby ji podepsat nemusel. Myslím, že jeho postoj k Bruselu a nedemokratické vládě tamních byrokratů ještě oceníme. Stejně tak je do značné míry i jeho zásluha, že jsme nepřijali euro, a vyhnuli se tak současným nepříjemným turbulencím kolem společné evropské měny.

Podobně to vidí i předseda Strany svobodných občanů Petr Mach: „Na prezidentství Václava Klause si nejvíc cením, že využil vysoké politické pozice ke zdůrazňování omylů spojených se společnou evropskou měnou a s teorií globálního oteplování. Myslím, že zejména díky jeho hlasité argumentaci dnes euro nemáme. Bohužel, všemožné regulace, které ve jménu boje s globálním oteplováním stojí desítky miliard korun (solární panely, biopaliva, větrníky), jsme zavedli a s pokusy vracet tyto zákony parlamentu Václav Klaus neuspěl a byl vždy přehlasován."

A politický konzultant Tomáš Haas se při výčtu Klausových oceněníhodných kroků vrací ještě daleko před jeho prezidentské období. Podle něj vypadají nejchvályhodnější počiny končící hlavy státu takto:

1. Václav Klaus má hlavní zásluhu na tom, že zde máme standardní systém politických stran.

2. Zasloužil se o zásadní změnu majetkových vztahů, která proběhla bez propadu ekonomiky a masové nezaměstnanosti, která se nevyhnula našim postkomunistickým sousedům.

3. Zasloužil se o pokojné rozdělení Československa na dva nezávislé státy, které navíc opět proběhlo bez rozvratu ekonomiky a zanechalo nově vzniklé státy v nadstandardně přátelských vztazích.

4. Varoval před neuváženými a škodlivými "ekologickými" politikami Evropské unie, které způsobily a ještě dlouho budou způsobovat obrovské škody napříč Evropou i u nás.

5. Varoval před překotnou evropskou fiskální integrací, která je hlavní příčinou ekonomické krize, která dnes devastuje země eurozóny.

A co si myslíte vy, vážení čtenáři? Co udělal Václav Klaus dobrého, v čem spatřujete jeho největší přínos jako prezidenta? Které jeho kroky si podle vás nejvíc zaslouží kladné hodnocení? Své názory, postřehy a komentáře nám můžete psát i na facebookovou stránku Názory Aktuálně.cz nebo mailem na [email protected].

Z diskuse:

Miloš Bém: Vyloženě špatný krok mě v tuto chvíli nenapadá žádný (tím neříkám, že žádný takový není). Jinak souhlas s pány v článku.

Jiří Divíšek: Klaus nebyl špatným prezidentem, ale ta amnestie a následné její obhajování, to se mu dost nepovedlo.

Jan Jašek: Měl odejít po skončení prvního volebního období. To by se na něj vzpomínalo relativně v dobrém.

Petr Soga: Jsem přesvědčen, že Václav Klaus trvale škodil republice. Proto, ať se jeho souzení říká velezrada nebo jinak, je to namístě. Rozhodně nejde o politickou mstu, ale nezbytný občansko-společenský počin. Zcela nás izoloval v Evropě, nerespektoval výnosy a usnesení institucí, jednal svévolně, rozpolcoval společnost - nebyl rozhodně sjednotitel, byl ultraekonomicky vyhraněný s přímým vlivem na snížení prosperity země, apod; rozhodně podporoval klientelismus. Nebyl moderní prezident 21. století. V Evropě mu prakticky zůstali k „přátelení" jen Gašparovič a druhý kámoš z Polska, který mu zahynul u Smolenska (mimochodem, všimli jste si, jak se následně Polsko moderně rozjelo a prosperuje). Amnestie je v této souvislosti jen další šmouha na jeho chmurném vládnutí. Je to politováníhodné a „hodilo" to zpět vývoj u nás ve všech směrech.

Karel Havlíček: Dokázal demaskovat neoficiální neomarxistickou koalici pravdoláskařů (sluníčkových fanatiků) a socanů (odborářských eurohujerů)… Tím, jak se do něj zelenorůžovorudí (pochopitelně včetně těch hrdě duhových) pustili, nejlépe demonstruje, odkud vítr fouká, když se realizuje nějaká inkviziční protiklausovská petice, demonstrace nebo nové obvinění z velezrady…

Rafael Lorenc: Václav Klaus nám neohroženě a vytrvale ukazoval cestu, po které jít, abychom opět neskončili v područí. Tak, jako se nám to v historii bohužel nejednou povedlo. Zdůrazňoval, že je špatné dobrovolně se vzdát své identity a nezávislosti, za které mnoho generací našich předků tak tvrdě bojovalo. Vzdát se jich výměnou za nejisté ekonomické výdobytky.

Carolus Betula: Nemá podle mě smysl posuzovat jednotlivé kroky, ale výkon mandátu jako celek. A v tom si Václav Klaus jako prezident celkově vedl velmi dobře, hájil zájmy České republiky a většiny občanů (kupodivu občas vizionářsky i proti jejich vůli) a měl na srdci zachování alespoň té omezené svrchovanosti, jakou máme. V mnohém jsem s ním nesouhlasil, ale on čas až příliš často ukázal, že jsem se ve svém názoru pletl já a musel jsem se Václavu Klausovi zpětně v duchu omluvit. Považuji ho za jednoho ze dvou (se zavřenýma očima tří) nejlepších prezidentů, které tato země měla.

Karel Krutina: Jeho jediným kladem dle mého názoru je to, že hájí národní zájmy a svrchovanost našeho státu proti diktátu evropských byrokratických struktur ovládaných Německem a Francií. Když shrnu jeho hlavní nedostatky a hlavní vinu na současném stavu ekonomiky, zadlužení státu, politické kultury, nezaměstnanosti, sociálně rozdělené společnosti na bohaté zbohatlíky a zbytek občanů, jejichž životní podmínky se neustále zhoršují, tak lze konstatovat, že pan Klaus je hlavním architektem vytvořeného systému vládnutí ,který byl jeho následovníky doveden k dokonalosti, která vyhovuje pouze 10% bohatých ,zbohatlíků zosobněných v politicích na celostátní a krajské úrovni, kteří jsou propojeni s orgány policie, žalobci i soudci tak, aby byli všichni, včetně jejich poradců, asistentů, kmotrů, lobbistů a dalších všehoschopných lumpů a gaunerů nepostižitelní a oproti ostatním občanům různým způsobem zvýhodňováni.

Dagmar Lhotáková: Myslím si, že jediné jeho plus je, že byl, je a asi už zůstane vlastenec.

David Kalhous: Alespoň to byl člověk s jasně čitelnými, byť obtížně zařaditelnými názory (mix všech možných myšlenkových škol + marxisticko materialistický základ). To, že nebyly úplně domyšlené, je jiná věc (obhajoba ideálu národní suverenity, kterou nám nikdo nebere - co by s ní taky dělal - za situace, kdy nám neúčast na různých jednáních a rozhodnutích spíše na váze /na reálné suverenitě/ ubírá. Rozumná polemika s nesmyslnými neekologicky „ekologickými" opatřeními, jež ale nakonec nesměřuje proti vládě a byrokracii, ale proti různým zeleným organizacím, které ji samy kritizují, apod. - na solárních elektrárnách si nenahrabali zelení…).

Viliam Mlich: Nejlépe jeho zásluhy shrnuje paradoxně ta žaloba z velezrady. Senátorům se povedlo kouzlo nechtěného. U Lisabonského diktátu dělal, co mohl, vydupal výjimku a od Ústavního soudu posudek, že opravdu nejde o odevzdání suverenity, i když každému je jasné, že jde, až pak to kdesi na hradních záchodcích podepsal. Se zaplacením 340 mld. z našich daní německým bankéřům skrze euroval nesouhlasil vůbec! A také odolal nátlaku Senátu jmenovat do ústavního soudu „cinknuté" lidi. A konečně excelentní amnestií ukázal, že amnestie se nemusí dělat po husácku ani po havlovsku, ale i takovým aktem lze přispět ke zlepšení dovolatelnosti spravedlnosti, v tomto případě už jsou vypracována opatření k urychlení projednávání kauz.

Michal Pátek: Ono to není moc vidět, ale stále ještě se občas někde těží uhlí, jedou tady jaderné elektrárny, těží se lesy, staví se dálnice. VK neustále upozorňoval a upozorňuje na to, že jakmile se proces čerpání a využívání bohatství plynoucího ze země v EU zastaví, ekonomika půjde do pekel. Začátek konce už je docela poznat. To, že vetoval spoustu „zelených" zákonů, je taky fakt. Těžko mohl ze své pozice v této oblasti udělat víc.

Petr Landa: Byl pouze prezident č.10 - nic více! Myslím, že i M. Zeman se svými gagy bude pouze č. 11. O stát se nezapomenutelně zasloužili a zapsali do dějin pouze dva - T. G. Masaryk a V. Havel. Jsme malý stát a u nás se osobnosti tak často nerodí. Nemáme mnoho Nobelových cen ani Oscarů, ale měli jsme Zátopka, Čáslavskou, Železného, Masopusta, Nedvěda atd.

Luboš Šabatka: Václav Klaus ukázal cestu, jak přejít od totalitní společnosti ke společnosti založené na svobodě jednotlivce a na svobodném podnikání. Zvláště tu svobodu jednotlivce mu spousta lidí nikdy neodpustí. My ostatní jsme mu za to vděční. Samozřejmě udělal spoustu chyb, ale kdo je nedělá.

Jindřich Ochmann: (...) Klausovi a obecně pravici v ČR se nepodařila jedna zásadní věc, a to vysvětlit plebsu, jak funguje kapitalismus. Na Klausovi se mi líbí, že není populista, na druhou stranu by neuškodilo, kdyby dokázal své kroky vysvětlit běžnému Frantovi, a to platí i pro jeho „děťátko" ODS. Ta amnestie je krásný příklad. Nikdo nenadává, jak je možné, že se soudní kauzy vlečou přes 8 let, a nehledá příčiny, ale místo toho kamenují Klause. Kolik takové kauzy, platy soudců, státních zástupců a chod jejich kanceláří státní kasu stojí? Není to náhodou větší škoda, než výše vymáhané náhrady? (...)

Libor Malina: Václava Klause řadím na jedno ze dvou prvních míst mezi našimi prezidenty. Vlastenectví nesrovnatelné s Havlem, vysoká erudice ve všech oborech, nejen v ekonomice - nesrovnatelná s Havlem. Za to, co vydobyl pro naši zemičku na bruselské eurobyrokracii a co nejspíš v příštích letech převálcuje Zeman, mu budeme ještě vděčni. (...)

Názory Aktuálně.cz
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Názory Aktuálně.cz

Sledujte nás na:


 

Právě se děje

Další zprávy