Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
2. 2. 2017 13:00

Vlk se nažral, koza je celá. Komise k reorganizaci policie (likvidaci ÚOOZ) splnila úkol

Ta komedie se nedá nazvat reorganizací, správný název zní likvidace ÚOOZ. Výsledek? Mnohým politikům se setsakramentsky ulevilo.
Objektivní předseda poslanecké komise pro reorganizaci policie Pavel Blažek z ODS. V Nečasově vládě seděl coby ministr spravedlnosti; díky zásahu ÚOOZ přišel o post.
Objektivní předseda poslanecké komise pro reorganizaci policie Pavel Blažek z ODS. V Nečasově vládě seděl coby ministr spravedlnosti; díky zásahu ÚOOZ přišel o post. | Foto: Bára Sobotková

Více než půlrok zasedala poslanecká vyšetřovací komise, jež se měla zabývat reorganizací policie, zjevně účelovým, narychlo upečeným zrušením antimafiánského útvaru ÚOOZ, který vedl plukovník Robert Šlachta. Závěr poslanců přednesl ve čtvrtek šéf komise Pavel Blažek (ODS), exministr spravedlnosti Nečasovy vlády. Cílem reorganizace prý nebylo odstranění Šlachty a zastavení vyšetřování některých kauz.

Předseda sněmovny za ČSSD Jan Hamáček hned šťastně tweetoval: "Reorganizace policie nebyla účelová ani nezákonná. Nebyla tedy nic, co o ní říkal @andrejbabis." Dokonalé. Nakonec jde o střet Babiš–ČSSD. Ano, je to tak, soupeření obou stran celý problém překrylo. Andrej Babiš udělal z reorganizace politický spor.

Ve skutečnosti šlo se vší pravděpodobností o toto: sociální demokracie ztratila nervy a úzké vedení strany (zřejmě Milan Chovanec a Bohuslav Sobotka) se dohodlo, že antimafiány musí zastavit, neboť nikdo nevidí do toho, co dělají, ani policejní prezident Tomáš Tuhý, ani jeho tehdejší "reorganizační" náměstek, bývalý estébák, generál Zdeněk Laube.

A ano, šlo o volby a o to, že podle oranžových bylo potřeba zastavit posilování Babiše a oslabování ČSSD. Socialisté se evidentně báli, že budou pokračovat "hejtmanské" kauzy, po Olomouci přijdou další. Riziko nepředstavoval jen neřízená střela Šlachta, ale i "olomoučtí jakobíni", státní zástupci okolo Ivo Ištvana.

Ištvan má u politiků nesmazatelný vroubek. Bez jejich vědomí odsouhlasil zásah na Úřadu vlády v červnu 2013 a, jak se tomu tahu proti spojení kmotrů s politiky začalo říkat, "shodil Nečasovu vládu".

Exestébák ÚOOZ zařízl jak králíka

Bez toho kontextu není možné chápat, proč byla zrušena antimafiánská složka policie, proč odešel Šlachta, proč se vede dlouhodobé tažení nejen proti olomouckým žalobcům, ale i proti Lence Bradáčové (ta má zas na svědomí předem nenahlášené chycení Davida Ratha s miliony v krabici).

Nejde o to, že by ÚOOZ byl bezchybný útvar. Své o tom nepochybně ví i Ivo Ištvan. Jde o to, že nebyl pod kontrolou politiků, úmyslně neinformoval prezidium o citlivých kauzách, nekrmil policejní informační systém svými úkony. Proto se z ÚOOZ stalo něco extra, částečně odděleného od ostatní policie, pro politiky nebezpečného.

O nedokonalosti vedení ÚOOZ svědčí reakce na přes noc upečenou reorganizaci. Chlapcům ujely nervy, neumějí se pasovat s politiky (taky od toho nejsou). Na veřejnosti chybovali i státní zástupci, třeba když zveřejnili, že jdou vyslýchat prezidenta Tuhého, udělali z toho politikum.

To však nic nemění na podstatě věci: antimafiánský útvar překážel, ohrožoval politiky a ochotný exestébák ho ve spolupráci s ministrem vnitra zařízl jak králíka. Šmik šmik, nazdar.

Důležité bylo, kdo komisi povede. Znovu připomínám, že ÚOOZ a olomoucké vrchní státní zastupitelství stálo za zásahem na Úřadu vlády a obnažilo vztahy a děje, které pravicovou vládu shodily. (Zneužití vojenské tajné služby třeba, ale i styky politiků, žalobců a policistů s kmotry atd.)

Předsedou komise byl zvolen odeesák Pavel Blažek, právník, člen sněmovní opozice. Lépe to nešlo, objektivita garantována na druhou. Houby s octem, Blažek byl ministrem spravedlnosti ve vládě Petra Nečase, která po zásahu ÚOOZ padla. Ten pán že je vůči Šlachtovi a spol. objektivní? Nonsens.

Infosystém už je zase plněn

Nejde jen o Blažka. Motivy ČSSD byly naznačeny, jejich strach, že se ANO po policií odhalených malérech odtrhne ještě víc, že drtivě prohrají volby. Tahle strana měla zájem, aby už ÚOOZ někdo zkrotil. A plán na rušení útvaru pomocí šikovné reorganizace byl, jak vyšlo již dříve najevo, velmi starého data. Ruku na srdce: která politická strana stojí o nezávislou policii? O útvar, který to kosí padni komu padni?

Babiš udělal buď velkou chybu, nebo velmi mazaný tah, když Šlachtu podpořil. Je otázkou, nakolik šel ÚOOZ i po ANO. Zároveň víme, že zásah na Úřadu vlády v roce 2013 ANO nahrál (všichni jsou tu zkorumpovaní atd.) Odtud se pak odvíjí teorie, že Šlachta pracoval pro Babiše. Není však doložena. Dost možná se i Babiš bál, že ÚOOZ vbrzku půjde po jeho lidech. Postavit se hlučně na Šlachtovu stranu bylo v tom případě mazané: zaručilo to, že reorganizace projde.

Co sdělila Blažkova komise? "Ze shromážděných materiálů nebylo prokázáno, že organizační změna byla provedena s cílem odstranit Roberta Šlachtu, omezit činnost útvarů nebo zabránit prověřování konkrétních věcí," oznámil předseda Blažek. Dodal, že "příprava byla značně podceněna a neprojednána s dotčenými subjekty". A ještě: "Navíc forma, rychlost a minimální konzultace umožnily spekulace. Ty ale nebyly potvrzeny," oznámil poslancům.

Vlk se nažral (ČSSD, ODS, TOP 09) a koza zůstala celá (ANO). Blažek přiznává, že reorganizace proběhla rychle a nebyla projednána. To ho nic nestojí, na to nebyla žádná komise ani potřeba, víme to.

Jenomže přesně o to od začátku šlo. Připomeňme: o reorganizaci nevěděl Šlachta ani další policejní šéfové. Přišla jako blesk z (ne)čistého nebe. Nebyla konzultována s žalobci, ačkoliv dozorují kauzy. Nenachystala ji žádná z útvarů složená komise, jak je zvykem. Změna vyvolala tak silné podezření, že z nového spojeného útvaru byla na popud žalobců vyňata jedna klíčová kauza. Nedivme se, najednou spolu v jedné kleci sedí ti, kteří vyšetřovali, i ti, kteří byli podezřelí...

Ta komedie se nedá nazvat "reorganizací", správný název zní "likvidace", zničení ÚOOZ. Výsledek (kromě odchodu Šlachty k celníkům – tedy pod Babiše – a dalších, kromě odchodů, které ještě pravděpodobně přijdou, protože policajti čekají, až jim naskočí vyšší výsluhy)? Mnohým politikům se setsakramentsky ulevilo. Ne všem.

Olomoučtí žalobci jsou nazíráni jako škodná a antimafiáni dostali na zadek. Těm, kteří neodešli, zvedli platy. Na čem kdo pracuje, to je vkládáno do infosystému, aby byl přehled a nehrozil zas nějaký nehlášený nájezd na vládu či hejtmany. Amen. Vše s posvěcením mimořádně objektivní komise.

 

Právě se děje

Další zprávy