Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
10. 10. 2018 13:00

Vondráček by se měl Rusů v Moskvě ptát: Jste s námi ve válce? Nezemanovat

Co jede předseda sněmovny šéfům Federálního shromáždění Ruské federace říct? Že odmítáme anexi Krymu, hybridní válku, otravy novičokem atd.? Těžko.
Putin bude naslouchat, co Vondráček šéfům horní a dolní komory Federálního shromáždění Ruské federace řekne.
Putin bude naslouchat, co Vondráček šéfům horní a dolní komory Federálního shromáždění Ruské federace řekne. | Foto: Reuters

Tento víkend stráví předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) na pracovní návštěvě v Moskvě. Letí s ním poslanci zdravotnického výboru. V neděli se podle webu Poslanecké sněmovny (předseda, projevy, zdravice, tiskové zprávy, program), původně podle Respekt.cz, setká "společně s delegací poslanců Výboru pro zdravotnictví PSP ČR… s předsedou Státní dumy Ruské federace Vjačeslavem Volodinem a s předsedkyní Rady federace Valentinou Matvijenkovou". Problém, jak Volodin, tak Matvijenková figurují na sankčním seznamu USA i Evropské unie.

Podle serveru sněmovny "předmětem jednání bude oživení vztahů mezi oběma parlamenty a témata bilaterálních vztahů".

Takže ještě jednou, předseda české sněmovny bude jednat se dvěma vysokými ruskými činiteli, šéfem dolní komory a šéfkou horní komory Federálního shromáždění Ruské federace, kteří jsou oba na sankčním seznamu Západu.

Co jim tam Vondráček jede říct? Že anexe Krymu byla a nadále je nepřípustná, že rozkladné aktivity ruských tajných služeb v Česku považujeme za nepřátelské, že odmítáme dezinformační kampaň proruských a ruských serverů, podporu neonacistů a nacionalistů v EU, rozbíjení unie, ruskou hybridní válku, která postihuje celý Západ, vměšování se do voleb atd.?

Nebo jim tam naopak jede poděkovat za to, že ruská média vydávají Miloše Zemana za "jakéhosi disidenta Západu, který se odváží říct, že Rusko má pravdu, a je součástí vnitřní propagandy" (viz rozhovor Hospodářských novin s datovým analytikem Františkem Vrábelem)?

To je u tak významné cesty přece naprosto zásadní, čeští občané mají být předem informováni, co se skrývá za "oživením vztahů mezi oběma parlamenty".

Nutno přičíst celou řadu dalších okolností, které návštěvě Vondráčka předcházely. Nejen Krym, sestřelení letu MH17, ruské aktivity v Sýrii, které posilují emigraci z této země, ale samozřejmě i velký skandál s otravou dvojitého agenta Skripala a jeho dcery ve Velké Británii.

Zabijáci Čepiga a Miškin

Do Moskvy vyrazí politik ze země, jejíž prezident Zeman zde nechal tajné služby hledat jed novičok v době, kdy Britové obvinili Rusko, že pokus o vraždu spáchali jeho speciální agenti (mimochodem jedním z následků použití novičoku bylo zabití britské ženy). De facto se postavil na stranu Rusů. Naopak premiér Babiš a tehdejší ministr zahraničí Stropnický (kde je mu konec) z Česka jako odvetu za ten útok vyhostili tři ruské agenty pracující pod diplomatickým krytím.

Od té doby se mnohé vyjasnilo, ukazuje se čím dál masivněji, že Britové měli pravdu, útok spáchali agenti ruské vojenské rozvědky GRU, jména Alexandr Petrov a Ruslan Boširov byla jen krycí. Boširov je 39letý plukovník ruské vojenské rozvědky Anatolij Vladimirovič Čepiga, bojoval v Čečensku i na Ukrajině a dostal nejvyšší ruské vyznamenání.

Čepiga podle čerstvých informací taky řídil tajný útěk Viktora Janukovyče do Ruska. Druhý agent, údajný Petrov, je ve skutečnosti Alexandr Miškin, lékař vojenské rozvědky GRU, pro práci s novičokem zřejmě byly lékařské znalosti cenné. Informace odhalil britský list The Telegraph, který spolupracuje s investigativním webem Bellingcat.com. Ruský prezident Putin zjevně lhal, když tvrdil, že dva podezřelí z otravy Skripala a jeho dcery jsou civilisté.

Mimochodem, český prezident všecky tyto nové zprávy, mezi něž patří i ta, že oba agenti GRU sledovali Skripala i do České republiky, nijak nekomentoval, dělá mrtvého brouka.

Za těchto okolností tedy letí Vondráček a jeho delegace "oživovat vztahy" mezi českým a ruským parlamentem. Je jasné, jak to Rusové využijí: podívejte, nejen český prezident nás bere, ale taky šéf české sněmovny.

Jak se na setkání Vondráčka s lidmi ze sankčního seznamu EU a USA dívá poslankyně Věra Adámková (ANO), to prozradila rozhlasové stanici ČRo Plus: "Nevím, zatím jsem o tom takto neuvažovala. Chci mluvit s odborníky, program cesty jsem ještě neviděla." Program najde na stránkách sněmovny. A jaké odborníky potřebuje? Copak to není jasné?

Vondráček by se mohl setkat s Volodinem a Matvijenkovou jako západní politik, demokratický politik, ale měl by jim jasně říct, že pokus o vraždu Skripala a jeho dcery je mezinárodní skandál, použití novičoku je zavrženíhodné, vztahy mezi Prahou a Moskvou ruské aktivity naprosto devastují. Měl by se Rusů zeptat: Jste s námi ve válce? A dodat: Podle toho, co děláte, ano. Pak by měla ta cesta smysl. Ale on bude nejspíš "zemanovat".

Je to šmejd, ohodnotil Putin otráveného dvojitého agenta Skripala. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Skokanka Ptáčková získala na olympijských hrách mládeže bronz

Skokanka na lyžích Štěpánka Ptáčková vybojovala na zimních olympijských hrách mládeže v Lausanne bronz a postarala se o druhou českou medaili v oficiálním hodnocení zemí. Sedmnáctiletá reprezentantka, která už dokázala bodovat v seniorském Světovém poháru, navázala na čtvrteční stříbro rychlobruslařky Zuzany Kuršové.

V Lausanne se radovali z medailí také čeští hokejisté, kteří byli členy mezinárodních týmů ve formátu tři na tři. Štěpán Maleček a Zuzana Trnková získali zlato, Matyáš Šapovaliv přidal bronz.

Třetí zimní olympijské hry mládeže potrvají v Lausanne do středy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Francouz Noël zopakoval ve Wengenu loňský triumf ve slalomu

Francouzský lyžař Clément Noël obhájil ve Wengenu loňské vítězství ve slalomu. Na trati, na níž v minulé sezoně zaznamenal premiérový úspěch ve Světovém poháru, dnes vedl už po prvním kole a nakonec vybojoval pátý triumf v kariéře. Vedoucího muže průběžného pořadí SP i disciplíny Henrika Kristoffersena z Norska porazil o čtyři desetiny sekundy.

Jediný český reprezentant ve startovní listině Jan Zabystřan nedokončil úvodní kolo a další body do hodnocení SP nepřidal.

Dvaadvacetiletý Noël vyrazil do závodu s číslem jedna a v 1. kole se jeho času nikdo ze soupeřů nedokázal přiblížit. Před Kristoffersenem měl náskok 67 setin a ve finálové jízdě si v houstnoucím sněžení druhé vítězství v sezoně pohlídal. Na třetí místo se posunul Rus Alexandr Chorošilov.

Kristoffersen se díky druhému místu vrátil do čela celkového hodnocení SP. Před Francouzem Alexisem Pinturaultem, jenž dnes druhé kolo nedokončil, vede o 78 bodů. V hodnocení slalomu má náskok 62 bodů před Noëlem, který v pořadí přeskočil dnes pátého Švýcara Daniela Yuleho, vítěze posledních dvou závodů z Adelbodenu a Madonny di Campiglio.

Závod SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):

Muži - slalom:

1. Noël (Fr.) 1:46,43 (50,72+55,71), 2. Kristoffersen (Nor.) -0,40 (51,39+55,44), 3. Chorošilov (Rus.) -0,83 (52,15+55,11), 4. Foss-Solevaag (Nor.) -0,85 (51,90+55,38), 5. Yule -0,90 (52,20+55,13) a Zenhäusern (oba Švýc.) -0,90 (51,71+55,62), 7. Schwarz (Rak.) -0,91 (51,45+55,89), 8. Nef (Švýc.) -1,05 (51,93+55,55), 9. Grange (Fr.) -1,23 (52,74+54,92), 10. Meillard (Švýc.) -1,32 (51,90+55,85), …Zabystřan (ČR) nedokončil 1. kolo.

Průběžné pořadí slalomu (po 6 z 12 závodů): 1. Kristoffersen 402, 2. Noël 340, 3. Yule 335, 4. Zenhäusern 225, 5. Pinturault (Fr.) 206, 6. Foss-Solevaag 202.

Průběžné pořadí SP (po 21 z 44 závodů): 1. Kristoffersen 691, 2. Pinturault 613, 3. Kilde (Nor.) 591, 4. Paris (It.) 556, 5. Mayer (Rak.) 512, 6. Feuz (Švýc.) 461, …119. Zabystřan 12.

Zdroj: ČTK
Další zprávy