Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
19. 5. 2013 10:45

Vrací se Klaus do ODS? I kmotři se chtějí zachránit

Klaus promluví na neveřejné ideové konferenci jihočeské ODS. Straně nepomůže
Pokud má Václav Klaus spasit ODS, je na tom strana hodně špatně.
Pokud má Václav Klaus spasit ODS, je na tom strana hodně špatně. | Foto: Reuters

Posun? V pondělí 20. května vystoupí Václav Klaus na ideové konferenci jihočeské ODS v Českých Budějovicích. V hotelu Clarion. V prosinci 2008 se rozžehnal se stranou, kterou založil a přivedl na výsluní. V pražském hotelu Clarion tehdy vrátil titul čestného předsedy a pravil: „Tato politika není to, kvůli čemu jsem stranu zakládal a vedl." Teď v jedné části ODS opět promluví.

Vrací se do ODS? Jak víme, modrá strana není v dobré kondici. Na nějakou dobu v průzkumech klesla dokonce pod desetiprocentní oblibu. Teď už je zase nad deseti, ale o nějaké síle a slávě se nedá mluvit. Klaus je na tom úplně stejně; po amnestii se jeho obliba propadla, stal se z něj (bohužel právem) snadný terč.

Známé jsou dva hlavní problémy ODS: je napojena na odsávání peněz ze státních zakázek a nemá lidi. Přesně řečeno nemá výrazné osobnosti. Jenže právě po takových je v české společnosti velká žízeň. Viděli jsme to v přímé volbě prezidenta. (ODS nasadila Přemysla Sobotku. V prvním kole urval 2,48 procenta hlasů.)

Synergický efekt otce zakladatele

V části ODS panuje názor, že by jí Klaus mohl pomoci. Úvaha je asi taková: volby do sněmovny a do europarlamentu budou spojeny. Klaus povede eurokandidátku a díky spojení obou voleb zafunguje synergický efekt. Asi taky proto exprezidenta zvou do Budějovic.

Na Klause sází první místopředseda ODS, ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Původně se čekalo, že právě on stranu pozvedne.
Na Klause sází první místopředseda ODS, ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Původně se čekalo, že právě on stranu pozvedne. | Foto: Ludvík Hradilek

Návrat organizuje muž, který má ke Klausovi (a taky k jihočeskému kmotrovi Pavlu Dlouhém a k dalším kmotrům) blízko. Martin Kuba, ministr průmyslu a obchodu. Jeden ze dvou ministrů, kteří jsou označováni za „kmotrovské" (druhý je Petr Bendl). Kuba řekl ve čtvrtek deníku Právo: „Dlouhodobě jsme hledali možnost, jak by pan profesor Klaus mohl promluvit k členské základně. Považuji ho za člověka, se kterým bychom jako s otcem zakladatelem a tvůrcem ideových principů diskutovat měli."

Od Klause je to taky promyšlené gesto. Jeho pozice po odchodu z Hradu vypadá hodně mizerně. Čas letí a amnestie se mu znovu a znovu vrací. Pomoc tunelářům se holt jen tak nezapomene. Pro mnohé byl také neúnosný způsob, jakým se Klaus náhle rozhodl procpat manželku na post velvyslankyně.

O nějakém zakládání Klausovy nové národní strany momentálně není ani řeči. Zvenčí to navíc vypadá, že poněkud ztratil energii (může to být šok z návratu do civilu). Nabídka Kuby mu jistě přišla vhod: upozorní na sebe, může mít pocit, že je lákán zpět do ODS - zatím jen jedním regionálním sdružením, ale zaplať pánbůh.

Kmotři v ohrožení

Mimochodem, je to paradox, ale ideová konference má být neveřejná. Proč jsou ideje strany skrývány? Nebo jde o to, aby Klaus nebyl vystaven všetečným dotazům? Každopádně to působí mimořádně nedůvěryhodně.

ODS sama se též snaží zachránit. Podle dobře informovaných zdrojů by Petr Nečas a někteří další stranu rádi zbavili kmotrů. Rádi by to učinili viditelně. Ostatně i části kmotrů se daří mizerně - Patrik Oulický ztrácí vliv, Alexandr Novák dokonce sedí ve vězení. V Praze se bojuje o každou zakázku. V klidu je vyšší patro kmotrů, to však není navázáno jen na ODS, stejně dobře to umí s ČSSD.

Taková sympatická, moderní tvář ODS, Alexandr Novák, a on sedí za úplatky ve vězení. Ani kmotři to, zdá se, nemají lehké.
Taková sympatická, moderní tvář ODS, Alexandr Novák, a on sedí za úplatky ve vězení. Ani kmotři to, zdá se, nemají lehké. | Foto: Ludvík Hradilek

Premiér Nečas se údajně několik měsíců nesetkal s Ivanem Langerem. Ten je delší dobu považován za velmi vlivnou zákulisní personu ODS. Podle znalců je „Íčko" také kmotr. Mluvilo se o něm dlouho jako o muži, který má shánět peníze do modré pokladny.

Zlému osudu se údajně chtějí bránit i kmotři - za žádnou cenu nechtějí ztratit vliv (státní zakázky). Podle čerstvých zpráv se dávají dohromady lidé jako Roman Jurečko, Pavel Dlouhý, Ivo Rittig a s nimi údajně i Ivan Langer.

Naděje Kuba zklamala

Modrá strana je na dně, ale dává se do pohybu. Návrat Klause nikoli do jejího čela, ale jako jednoho z lídrů by nepochybně ke straně zpět přitáhl „kované ódeesáky". S odchodem Klause se mnozí od strany odtáhli. Pokud jde o momentální lovení duší, není to úplně špatný tah.

Pokud jde o budoucnost strany, je to postup tragický. Klaus je, pří vší úctě, minulost. Návrat do minulosti (nikoli studijní, ale reálný) ódeesce nepomůže. Antievropanství (huráantievropanství) začíná být nudné. Je jasné, že nemáme kam jinam jít. Klausova politika (opoziční smlouva a neustálé útoky na občanskou společnost) je taky naprosto pasé. Ani amnestie nebude v předvolební kampani zapomenuta. Špatné. Klaus ODS nezachrání. Mladé a slušné lidi do ní v žádném případě nepřitáhne.

Jestli je tohle všechno, co Martin Kuba, podle části modrých „naděje strany", nabízí, pak zklamal na celé čáře. ODS potřebuje nové tváře. Ale ty se bojí, že se v ní umažou. Tak holt zbývají jen ty staré, umazané.

Názory Aktuálně.cz

Názory - co vy na to?

Sledujte nás na:


 

Právě se děje

Další zprávy