Petr Fischer Petr Fischer | Komentáře
31. 8. 2021 17:00

Vrchní pirát vyráží do boje, "aby vyhrálo dobro"

Na předvolební knize rozhovorů s Ivanem Bartošem jsou nejzajímavější otázky, které lídr opoziční dvoukoalice nedostal.
Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Předseda Pirátů Ivan Bartoš | Foto: Milan Jaroš

Kdo chce vyhrát volby, musí vydat knihu. Nebo si to politici a jejich stratégové alespoň myslí, protože už nějaký ten pátek se tak chovají. Jakkoli se najdou lidé, kteří mají za to, že kniha už je mrtvé médium, v politice zjevně neumřela.

Český premiér například svazky vydává už skoro sériově, co na tom, že do nich sám reálně nenapsal jedinou stránku. Bere je jako svůj otisk. Jako suvenýr, který může voličům během setkání podepsat.

Občas - jak se o tom teď na vlastní kůži přesvědčují němečtí politici - ale může tištěný artefakt kandidátovi přivodit pěknou lapálii. To když na něj praskne, že opisoval, přikrášloval si životopis nebo prostě bohapustě lhal. Kniha zkrátka může ve čtenářích zafixovat předsudky ("je snad ještě horší, než jsme si mysleli"); má ale i potenciál prolamovat ledy nedůvěry ("tímhle nás tedy překvapil").

O to druhé zcela nepokrytě usiluje i novinka nazvaná Hurikán Ivan, v níž básník a kulturní publicista Milan Ohnisko vede sérii velmi uctivých rozhovorů s pirátským lídrem Ivanem Bartošem. Nejde o úplně přímočarou volební agitku, patrná je spíše snaha přiblížit jistý typ liberálního myšlení, které se v české politice etablovalo a dnes má ty nejvyšší politické ambice.

Hvězdné války jako program

Hurikán Ivan se na prvních stránkách začíná roztáčet - jemně řečeno - nenápaditě: Bartošovým curriculem vitae. Pro pochopení charakteru pirátské politiky je to ale svým způsobem zásadní. Postoje zpovídaného (a koneckonců i stanoviska jeho stranických kolegů) zjevně rostou z prožitků, jež mu přinesly radikální proměny, kterými svět během jeho formativních let procházel.

Utvářel je hektický přechod z komunistické prázdnoty do kapitalistické přeplněnosti. Skok z maloměsta do ekonomicky i myšlenkově globalizovaného světa. Jak se v něm náhle orientovat? Jak a čím v něm dát vlastnímu životu nějaký tvar a smysl?

Z Bartošových odpovědí na položené otázky ale není patrné, že by je vedla nějaká ucelená ideologie, nějaký myšlenkový systém. Rámuje je spíše popkultura. Zpovídaný ze sebe sype historky, které zjevně mají čtenářům názorně pomáhat, aby mu porozuměli.

"Mně se líbil citát v novém - údajně nejhorším - dílu Hvězdných válek, kdy pilotka Asiatka má svého milého Afroameričana a on jí říká: 'Nebojujeme proti těm, které nenávidíme, ale za ty, které milujeme.' Což dává až skoro dušínovskou pozici pro řešení věcí. Nebojuješ, abys porazil toho či onoho - bojuješ, aby vyhrálo dobro," vykládá pirátský šéf. A čtenář si nemůže nevzpomenout na všechny, kdo stranu podezřívají ze spasitelského komplexu, politického kýče, ba "dobroserství".

Méně ironický člověk si ale navzdory všemu rozvláčnému rozumování a patosu utkanému dílem z empirického poznání, dílem z instantních new age mouder všimne i vodítek, která nejspíš Bartošovo politizující myšlení opravdu silně určují, protože se k nim neustále vrací. Často a v nejrůznějších souvislostech například opakuje slovo "úcta", především dojde-li řeč na odlišnosti.

Musíš nabídnout víc

Těžko pochopit, co si má čtenář počít s několikrát opakovanou informací, že "Ivan" doma myje nádobí a vaří, jen ty odpadky vynáší nerad. Když se ale stočí řeč k praktické politice, lze nahlédnout, že jejím mechanismům dobře rozumí.

"Pokud chceš, aby byla akceptovaná změna třeba ve firmě, musíš ji jednak vysvětlit a jednak dát lidem daleko větší benefit, než je míra odporu k ní. Ta změna je někdy strašně náročná právě tím, kolik práce tě stojí, respektive co za ni musíš dát," uvažuje Bartoš. Škoda že už pak není tázán, zda se mu ten náhled nějak podařilo zohlednit i v nabídce vlastní strany - zda Piráti přinášejí v porovnání s ANO benefit ke změně potřebný.

Tím spíš, že vrchní pirát svou úvahu ochotně rozvíjí. "Ve společnosti musíš mít na změnu podporu veřejnosti. To nemůžeš udělat nastavením zrcadla, ale neurážlivou informační kampaní a pokud možno i příkladem. Musíš dát lidem prostor najít nový vyvážený stav, do kterého se mohou v klidu posunout."

Opoziční lídr zvídavou otázku nedostal, čtenář si ji ale nad stránkami jeho knihy nakonec může položit sám: Jaký nový "vyvážený stav" dnes vlastně nabízí? Prošel by Bartošovým testem, podle kterého "musí být natolik atraktivní, aby člověku stálo za to se nad tím vůbec zamyslet"?

Autor je analytikem týdeníku Euro.

Bartoš: Babiš ze všeho dělá guláš, covid bychom zvládli líp. Průmysl bych nezavíral (video z 25. března 2021)

Covid bychom zvládli líp než vláda, priorita nemůže být všechno, měly by to být školy. Průmysl bych teď nezavíral, říká předseda Pirátů Ivan Bartoš | Video: Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy