Daniel Anýž Daniel Anýž | Komentáře
4. 10. 2017 15:00

Všichni Američané jsou pro kontrolu zbraní. Polovina je chce zakázat, druhá pevně držet oběma rukama

Výsledkem nekonečné války o zbraně a se zbraněmi je, že Američané se sami sebe stále více bojí.
Vlivná lobby majitelů zbraní NRA podpořila ve volbách Donalda Trumpa. Snímek ze zákulisí její konference v roce 2017, na které Trump promluvil.
Vlivná lobby majitelů zbraní NRA podpořila ve volbách Donalda Trumpa. Snímek ze zákulisí její konference v roce 2017, na které Trump promluvil. | Foto: ČTK

Prezident Donald Trump míní, že na debatu o zbraních v USA v tuto chvíli, těsně po masakru v Las Vegas, kde střelec zavraždil bezmála 60 lidí a desetkrát více jich zranil, ještě není čas.

V jednom ohledu má pravdu. Když jeho předchůdce Barack Obama promlouval k Američanům po obdobných událostech, v první reakci se vždy také soustředil na oběti a smutek pozůstalých.

A podobně jako nyní Trump také on přitom citoval z Písma. "Nechť Bůh uzdraví jejich zlomená srdce a ošetří jejich rány," uzavřel Obama například svůj projev po střelbě na základní škole v Sandy Hooku v Connecticutu, kde před Vánoci 2012 zemřelo 20 dětí a šest dospělých.

Celkem musel Obama během osmi let svého prezidentství tyto tragédie komentovat čtrnáctkrát. A po Sandy Hooku pak s jednoměsíčním odstupem vyhlásil, že se "veškerou vahou svého úřadu" zasadí o zpřísnění zbraňových zákonů.

Ničeho nedosáhl. Kongres, ovládaný republikány, jeho návrhy odložil k ledu, a naopak začal kutit legislativu, která přístup ke zbraním spíš usnadňuje.

Což ilustruje dvě důležité věci. Americká společnost je v názoru na zbraně - ostatně jako dnes v mnoha jiných otázkách - politicky a kulturně rozštěpena. A za druhé, ta debata, na kterou "teprve přijde čas", ve skutečnosti probíhá permanentně. Je to neustálé přetlačování dvou různých Amerik.

V USA to máte dnes a denně před očima. Ve Washingtonu jsou u škol cedule "Gun Free Zone" a děti jednou měsíčně s paní učitelkou nacvičují, jak se zachovat, kdyby se nějaký osamělý střelec přece jen do jejich bezpečí v "zóně beze zbraní" vypravil.

O pár set mil dál na západ, ve státě Virginia, ilustruje vztah tamních Američanů k puškám a pistolím například nápis na tričku mladé dívky za pokladnou benzinové pumpy: "Mám ráda kontrolu zbraní, a proto je při střílení držím oběma rukama."

Obě Ameriky mají své argumenty, statistiky, srovnání s jinými zeměmi. Znovu a opět, po každém dalším střílení, ta první Amerika například zmiňuje přes 30 tisíc mrtvých, kteří v USA ročně zahynou střelnou zbraní. A snadná, všudypřítomná dostupnost zbraní prý vede k masakrům, jako byl ten zatím poslední v Las Vegas. Je třeba zpřísnit zákony, podle jednoho z návrhů například limitem na počet zbraní, jež si lze pořídit za jeden nákup.

A znovu a opět ta druhá Amerika odpovídá, že dvě třetiny ze všech uvedených zbraňových úmrtí jsou sebevraždy. Další velký díl pouliční drogová kriminalita, zatímco hromadné "střílečky" jsou sice nejviditelnějším, ale z hlediska počtu incidentů i obětí výjimečným jevem, kvůli kterému nelze lidem sahat na jejich ústavní právo vlastnit a držet zbraň. Komplikovat slušným občanům přístup ke zbraním jen znamená dávat další výhodu do rukou těm, kteří chtějí ze zbraněmi páchat zlo.

Aktuální komentáře v amerických novinách jsou skeptické až cynické, v zásadě říkají "nic se nezmění, naučme se s tím žít". Zní to zoufale bezradně. Ale je to popis reality. A vlastně nelze napsat nic výstižnějšího, než ocitovat jeden z těchto komentářů. Masakry, jako byl ten v Las Vegas, prý "jsou cenou za život" v současných Spojených státech.

V roce 1999 měla polovina vlastníků zbraň doma - podle průzkumů Pew Research Center 49 procent dotázaných - kvůli lovu zvěře. Pouze čtvrtina na sebeobranu. Nyní je to už opačně, podle šetření z roku 2014 drží 48 procent lidí zbraň jako pojistku vůči možnému nebezpečí. A už jen necelá třetina pro lov.

V Americe se válčí, přeneseně i doslovně. O zbraně i se zbraněmi. A výsledkem je, že Američané se sami sebe stále více bojí.

Stephen Paddock zastřelil z okna lasvegaského hotelu 59 lidí a stovky jich zranil. Jeho bratr tvrdí, že nedává smysl, proč by to dělal. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 9 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy