Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
3. 2. 2011 0:01

Všichni Nováci mají inter(net)vizi. Co s televizí dál?

Správný divák neřeší a nepřepíná. Jenže takoví mizí před očima jako sníh
Nova se uvítězila. (Poslední ceny Anno, únor 2010.)
Nova se uvítězila. (Poslední ceny Anno, únor 2010.) | Foto: Jiří Herman/www.hermina.cz

Patnáct let to bylo v únoru vždycky stejné. Televize Nova slavila "narozeniny" (vysílat začala 4. února 1994) a pro své celebrity uspořádala "prestižní" anketu Anno. Letos ne. Nekoná se ani firemní večírek v Ambassadoru, ani se nevyhlašuje nejoblíbenější hvězda novácké obrazovky.

Není totiž co slavit. Kam se poděli, ti všichni dobří diváci Nováci?

Ale nejen oni. Sledovanost velkých televizních stanic klesla za posledních pět let zhruba o pětinu. To je dost.

Trochu to připomíná poměry, které panují na českém trhu s pivem. Velké pivovary ztrácejí zákazníky, malí "specialisté" naopak rostou. Konzumenti audiovizuálního i kapalného obsahu si začali víc všímat, že mají na výběr, a využívají toho.

Vážným soupeřem „dinosaura" Novy už dlouho nejsou jen Prima a Česká televize, ale také malé kanály a - do budoucna především - internet.

Televize dělají, jako by se nechumelilo. Na výročních tiskových konferencích se dál trumfují, kdo ulovil jaký seriál a kterého baviče. Ano, tak vypadá televizní svět očima dinosaurů. Divák, to je pro ně masa, která se takřka nehýbe a svoje zvyky mění co nejmíň. Aktivní je jen tehdy, když musí vyměnit opotřebovaný ovladač. Neřeší, nepřepíná.

Foto: Aktuálně.cz
Jan Kovalík:
Sbohem, televize. Z přepínání jsem se vyléčil

„Užijte si svůj každodenní rituál." Tak se, skrze nápis na stojanech v trafikách, snaží oslovit čtenáře jeden český papírový deník, jehož náklad klesá. Úplně stejný slogan by se dal použít i pro televizi. Pro tu dinosauří, ovšem.

Dřív lidé „vytahovali anténu", aby se spojili se světem okolo, jednou, dvakrát denně, třeba o půl osmé. Časy se mění. Kdo chce, bude mít brzy „anténu" k dispozici skoro pořád.

Foto: Aktuálně.cz
Milan Fridrich:
Den, kdy zemřela televize

V televizích včetně Novy samozřejmě nejsou hloupí a tohle vědí. Na Nově stačí vidět jedny hlavní zprávy a otrocké završování příspěvků slovy „více na našem webu té en cé zet". Ale bude to stačit?

Vysílání Novy, ale občas i Primy teď vypadá skoro tak, jako dřív o letních prázdninách. Programová dieta je očividná. V časech, kdy se mění „rituály" publika, je to riskantní taktika. (Česká televize je, pokud jde o program, jednookým králem mezi slepými.)

Foto: Aktuálně.cz
Jan Lipold:
Volejte Onurovi. (Blog pro vyspělé diváky)

Je momentální úpadek „masové televize" spíš souhrou okolností, jako jsou ekonomická recese a divotvorná rozhodnutí manažerů a producentů? Anebo se zlaté časy televize, které u nás trvaly nějakých čtyřicet let, ani náhodou nevrátí?

Televize se mění na inter(net)vizi už teď. Jde vlastně jen o to, jak moc budou diváci toužit surfovat a jak praktické nástroje k tomu dostanou. A kolik z nich bude dál postaru přepínat, protože se toho televizně-internetového nekonečna bojí. A třeba zjistí, že si vystačí se zprávami o půl osmé a Silvestrem s Vladimírem Menšíkem. Dinosauři rozhodně neřekli poslední slovo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy