Zdeněk Mihalco, mih | Komentáře
21. 12. 2008 12:13

Vydejte se s blogerem po stopách Čechů v cizině

Série reportáží o českých komunitách v Evropě
Známá je hlavně komunita Čechů v rumunském Banátu. České vesnice však leží i v řadě dalších zemí
Známá je hlavně komunita Čechů v rumunském Banátu. České vesnice však leží i v řadě dalších zemí | Foto: Ondřej Besperát

Jak žijí české komunity v evropských zemích? Bloger Aktuálně.cz Lukáš Policar na svém blogu ve spolupráci se studenty České zemědělské univerzity publikoval sérii reportáží z českých vesnic v okolních, východoevropských zemích.

V posledních desetiletích 19. století a na začátku století minulého se na území Bulharska téměř masově stěhovaly tisíce Čechů, píše v článku o české menšině v Bulharsku studentka Dagmar Nováková a dodává: Dnes ve Vojvodovu mluví česky jen pár lidí, z nichž někteří navíc ani nejsou Češi, ale Bulhaři - češtinu si pamatují ze školních let, kdy navštěvovali společně s Čechy českou školu.

Čtěte celý článek: Po stopách Čechů v Bulharsku

Také do Bosny přicházeli první Češi na konci 19. století. V Sarajevu jsou dnes dva české krajanské spolky - Sněžka a Česká Beseda Sarajevo. Členů mají poměrně dost na to, aby se něco dělo, ale česky zde mluví už málokdo, píší mimo jiné o Češích v Bosně ve své fotoreportáži Markéta Bäumelová a David Vála. 

Čtěte celý článek: Čeští krajané v Bosně v obrazech

Na Ukrajinu přišli první čeští osadníci už na počátku 17. století: Někdejší česká kolonie Bohemka dnes čítá zhruba 400 obyvatel. Přestože etnických Čechů zde žije jen asi polovina, ve vesnici se dodnes mluví „bohemskou češtinou". Bezesporu také díky místní čtyřleté základní škole, kde se od roku 1992 opět pravidelně vyučuje český jazyk, popisují autoři blogu.

Čtěte celý článek: Nejaktivnější čeští krajané jsou ti na Ukrajině

První čeští kolonisté přišli do Zelova v zimě 1. února 1803, píše v článku věnovaném Čechům v Polsku Tomáš Obruba. Lidé se tu chtějí věnovat krajanským aktivitám, založit popřípadě spolek a nezapomenout na své české předky, ale přednější je pro ně jejich víra.

Čtěte celý článek: Zelow - poslední česká vesnice v Polsku

Mírně zvlněná krajina a rozsáhlé vinice kam až oko dohlédne. To jsou základní rysy moldavské krajiny. Ani Holuboje nejsou výjimkou. Snad každý obyvatel vesnice má alespoň kousek vinohradu, patří to k tamější tradici a každý je na své víno jaksepatří hrdý. Tak popisují autoři blogu moldavskou vesnici Holuboje obývanou Čechy.

Čtěte celý článek: Na návštěvě u moldavských Čechů

Další příspěvky v rámci projektu "Krajané: po stopách Čechů ve východní Evropě" můžete najít v dalších týdnech na blogu Lukáše Policara.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Kamerunu se srazily autobus a kamion s benzínem, uhořelo 53 lidí

Při srážce autobusu s kamionem přepravujícím benzín uhořelo v noci na středu na západě Kamerunu 53 lidí, informovala s odvoláním na tamní policii agentura AFP. Dalších 29 cestujících bylo vážně zraněno, nejčastěji se jedná o popáleniny. Mezi zraněnými jsou i tři děti.

Oběti kvůli požáru, který způsobil unikající benzín, nebylo možné identifikovat, uvedl guvernér regionu Awa Fonka Augustine.

Podle informací listu Actu Cameroun cisterně selhaly brzdy, srazila se s autobusem přepravujícím sedm desítek lidí a vše vybuchlo. K nehodě podle svědků nejspíš přispěla také mlha a špatná viditelnost na úzké silnici vedoucí po úbočí hory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy