Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
15. 5. 2013 7:00

Vyhrála Bradáčová? Ne. Funguje policie lépe? Ne

Žalobci by měli tvrdě úkolovat policii a vést její vyšetřování k přesvědčivým výsledkům
Navenek pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová spor s protikorupční policií vyhrála. Podle znalců se však zároveň stala lovnou zvěří.
Navenek pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová spor s protikorupční policií vyhrála. Podle znalců se však zároveň stala lovnou zvěří. | Foto: Ludvík Hradilek

Ve středu 15. května končí v čele Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) jeho ředitel Tomáš Martinec. Oznámil to minulý měsíc po střetu s pražskou vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Co se děje nového? Vyhrála Bradáčová?

Namlouvat si, že stačí „sejmout" šéfa protikorupční policie, kde zjevně nebylo vše v pořádku, a je vyhráno, to by byla velká naivita. Zatím nevyhrál nikdo. Dokonce vede spíš Martinec. Nezapomeňme: policejní prezident Martin Červíček mluvil o tom, že ho vbrzku zařadí na nějakou vysokou funkci na prezidiu. Přitom to, co se dělo (a děje zřejmě dál) v ÚOKFK je spíš na úplně jiné procesy.

Malá vsuvka. Jeden člověk mi popsal čerstvý příběh z protikorupční policie. Expert na marketing se obrátil ve věci Klasa (podivná, nesmírně drahá propagace českých potravin v Česku) na protimafiánskou policii. V případu figurují velmi exponovaná jména. Najednou ho začal nahánět důstojník ÚOKFK. Žádal, ať přijde vypovídat na protikorupční policii. Dokonce mu poslal v podstatě výhrůžný e-mail, ve kterém píše, že má přijít podat vysvětlení, aby ti, které osočuje, měli materiál, jak se bránit! Neuvěřitelné.

Vymést zametače

Střet Bradáčová - Martinec, nebo spíš střet snahy změnit policii i žalobu k lepšímu, pokračuje. Zřídka se ozve hlas přímo z justice, který natvrdo popisuje, co se odehrává v policii a státním zastupitelství. (V sobotním Právu o tom otevřeně psal soudce Miroslav Čapek.) Změna nastane tehdy, až se nejen z ÚOKFK vymetou zametači a manipulátoři, nebo dokonce vyráběči falešných kauz, jejichž cílem je kriminalizovat nepohodlné muže a ženy. Změna nastane, až žalobci začnou tvrdě úkolovat policii a povedou její vyšetřování ke slušným, přesvědčivým výsledkům.

Povede Robert Šlachta, šéf protimafiánské policie, také nový policejní superúřad, který by spojil ÚOOZ a ÚOKFK? Doufejme, že nic tak obludného nevznikne.
Povede Robert Šlachta, šéf protimafiánské policie, také nový policejní superúřad, který by spojil ÚOOZ a ÚOKFK? Doufejme, že nic tak obludného nevznikne. | Foto: Vojtěch Marek

Na žalobcích hodně záleží. Vláda schválila změnu zákona o státních zastupitelstvích. Má být zrušeno vrchní zastupitelství v Praze a Olomouci. Na nejvyšším zastupitelství (NSZ) má vzniknout speciální superúřad zaměřený na potírání korupce. Očekává se, že by ho měla vést Lenka Bradáčová. Jenomže ta si nasekala plno nepřátel.

Policejní prezident Červíček zatím nezveřejnil, jak dopadla kontrola případů protikorupční policie. Bradáčovou odmítající politici ale už nyní mluví o tom, že pokud kontrola nic nenajde, měla by tato dáma jako pražská vrchní státní zástupkyně skončit.

Zároveň se vede vážná debata o zamýšleném protikorupčním superúřadu na NSZ. Je rozumné koncentrovat závažné případy do jednoho místa? Není to neúnosné riziko v zemi, jako je Česko? Pokud takový útvar povede někdo prohnilý, může nastat peklo! Kauzy se pak budou zametat vysoce profesionálně a naopak hrozí, že stíháni budou nevinní. Bývalý náměstek nejvyššího státního zástupce Stanislav Mečl, který neustál střet s Bradáčovou, se obává centralizace i vyšší nezávislosti nejvyššího státního zástupce. Podle něj je rozumné jít jinou cestou: přiblížit nezávislost žalobce nezávislosti soudce. To se zdá velmi rozumné.

Martince vyšetří GIBS

Vyhráno nemá ani Martinec. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) se bude zabývat jeho schůzkou s Bradáčovou. Tou schůzkou, na které ji měl upozornit na vylhané stíhání jejího muže. Zdá se, že stížnosti na praktiky protikorupční policie měl GIBS řešit dávno.

Martinec čelí ještě jinému čerstvému trestnímu oznámení, podle něhož mohl v minulosti krýt lobbistu Romana Janouška. Toto podání se týká jalového vyšetřování stamilionů korun, které ležely v roce 2008 na dvou ženevských účtech a budily podezření švýcarské finanční policie, že se může jednat o praní špinavých peněz. Protikorupční policie tehdy, jak známo, Švýcarům nepomohla.

V čele ÚOKFK Tomáš Martinec končí. Ale má zřejmě dost tichých zastánců, kteří by o něj na vysokém policejním postu neradi přišli.
V čele ÚOKFK Tomáš Martinec končí. Ale má zřejmě dost tichých zastánců, kteří by o něj na vysokém policejním postu neradi přišli. | Foto: ČTK

Veřejnost má jasno: pohár trpělivosti s protikorupční policií přetekl. Jenže část politiků (a nejde jen o ODS; Bradáčová vadí i některým politikům z ČSSD) má plné zuby Bradáčové a jejího růstu. Každou chvíli se objeví nějaký náznak, podezření, že ta dáma není tak čistá, jak vypadá. Píše se o jejím údajném románku s šéfem protimafiánské policie (ÚOOZ) Robertem Šlachtou. Ona tvrdí, že je to nesmysl. Kdo zná Šlachtu, myslí si totéž. Ale to je fuk. Další výhrada proti Bradáčové: je prý nesmírně ambiciózní a jde přes mrtvoly. Zatím se ale zdá, že má za sebou jen jednu mrtvolu - politickou. Davida Ratha (ČSSD).

Žalobci nezávislí jako soudci

Odchodem Martince střet nekončí, spíš začíná. Ne vše, co Bradáčová prosazuje, je ideální. Změna struktury a nezávislosti žaloby zdaleka nemusí být v pořádku. Žalobci by se měli bránit tomu, aby byli vydáni na pospas nejvyššímu žalobci. Potřebují nezávislost. Ale nejdřív musejí přesvědčit, že něco dělají.

Výše zmíněný teplický soudce Čapek (po revoluci byl poslancem za KSČM a Levý blok) jim zrovna dvakrát nevěří. Změny v žalobě jako znalec vítá, ale upozorňuje: „Pokud doktorka Bradáčová a vedení státního zastupitelství přicházejí s koncepčními změnami, jež odhalují některé pomníčky, pak se zákonitě stávají lovnou zvěří." A jinde říká: „Představa, že státní zástupce - poté, co je informován o zahájení úkonů trestního řízení - neví, co se provádí za úkony, je hrozná." Zřejmě dost běžná praxe.

Žalobce Stanislav Mečl se obává některých změn ve struktuře státního zastupitelství. Přál by si žalobce podobně nezávislé, jako jsou soudci.
Žalobce Stanislav Mečl se obává některých změn ve struktuře státního zastupitelství. Přál by si žalobce podobně nezávislé, jako jsou soudci. | Foto: ČTK

Čapek kritizuje i policii: „V trestních spisech se setkávám s opakovanými závaznými pokyny státních zástupců k provedení určitých úkonů, které ale policista ignoruje. Bohužel to je výsledek odchodu řady zkušených policistů a personální degradace policie z dob exministra vnitra Langra. Spisy, které nyní dostávám od rychlokvašných policistů na stůl, bývají nedodělané, nedotažené. Mnohdy to ústí v umělou kriminalizaci lidí a posléze ve zprošťující rozsudky."

Neříká to jen soudce Miroslav Čapek, ale i jiní jeho kolegové. Čapek ale mluví nahlas. Nabízí dost děsivý pohled na policii i na líné nebo neschopné státní zástupce. Mluvíme tu o stovkách mužů a žen. Nejde jen o Martince a Bradáčovou, nejde jen o střet dvou jedinců.

Další megaúřad? Ne!

V policii se řeší, co dál s protikorupčním útvarem. Kdo by ho měl po Martincovi vést. Jestli ho nespojit s ÚOOZ do megacelku. Šílený nápad. Vytváření molochů nic neřeší. Podstatné je strukturu zbytečně neměnit a útvary obohatit o dobře vycvičené odborníky. Pro začátek by stačilo, kdyby byli ochotni se vrátit ti, kteří uměli a odešli. Jenomže těmto lidem se chtít nebude. Vnitro za necelý rok povede sociální demokrat. A za ČSSD to tam nebylo o nic lepší než za Ivana Langera (ODS). Výjimku tvořil jen sociálnědemokratický ministr František Bublan. A ten se na vnitro nevrátí. Proč? Možná právě proto, že byl slušný.

Názory Aktuálně.cz
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Názory Aktuálně.cz

Sledujte nás na:

 

Právě se děje

Další zprávy